Lublin: Lepszy ILS od sierpnia, później rozbudowa terminala

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
15 lipca 2016 17:23
42 komentarzy
W sierpniu na lubelskim lotnisku zacznie działać system ILS drugiej kategorii. Natomiast jesienią ma ruszyć rozbudowa terminala pasażerskiego.
Reklama

Jak wcześniej informowaliśmy, już w kwietniu br. lotnisko spełniało wymagania techniczne systemu ILS drugiej kategorii. Kilka miesięcy trwał proces dopełniania formalności i teraz już wiadomo, że ILS zacznie funkcjonować w przyszłym miesiącu.

Lubelski port obecnie posiada system ILS najniższej, pierwszej kategorii. Umożliwia on lądowanie, gdy podstawa chmur jest na wysokości nie niższej niż 60 metrów, a widzialność wzdłuż pasa wynosi co najmniej 550 m. Posiadanie urządzeń drugiej kategorii oznacza możliwość wykonywania operacji lotniczych przy widzialności do 350 m.

Władze portu liczą także, że będzie to atutem w rozmowach z przewoźnikami, ponieważ bardziej precyzyjny system nawigacyjny przyczyni się do zmniejszenia liczby przekierowań. W ubiegłym roku na lubelskim lotnisku zanotowano ich 12, a każde z nich oznaczało dodatkowe koszty dla linii lotniczych.

Starania o podniesienie systemu ILS do drugiej kategorii rozpoczęto przed rokiem. Port we własnym zakresie przygotował dodatkowe elementy oświetlenia, przeszkolił personel i na początku lutego złożył wniosek o certyfikację w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

To nie koniec prac inwestycyjnych na lotnisku. Jesienią ma rozpocząć się rozbudowa terminala pasażerskiego. Plan zakłada budowę nowego budynku o powierzchni 1,5 tys. mkw. połączonego z halą odlotów. Inwestycja ma pochłonąć kilka milionów złotych, pieniądze mają pochodzić z wyemitowanych obligacji. Wciąż nie wiadomo, jaka firma będzie wykonawcą tego projektu. Przetarg ma zostać rozpisany w ciągu kilku tygodni. Na jesieni powinny pojawić się pierwsze wizualizacje nowego terminala.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
smolip67 2016-07-27 16:17   
smolip67 - Profil smolip67
Zgadza się będzie bardzo ciężko dojechać do Warszawy do 2020 zapowiadają do 6 godz,można przez Górę Kalwarię albo przez Radom ale to też będzie sporo czasu zajmować bo się zwiększy ruch kolej też masakra z dojazdem.Oby zarząd nie przespał szansy, będzie można przyzwyczaić sporo osób z Lubelszczyzny do latania z LUZ pod warunkiem dobrej oferty w kierunkach.
gość_6ebd2 2016-07-27 13:10   
gość_6ebd2 - Profil gość_6ebd2
@gość_16034 jakieś 80% S17 będzie szła po starym śladzie, więc utrudnienia będą potężne.
gość_b4a71 2016-07-26 09:32   
gość_b4a71 - Profil gość_b4a71
Tylko przez cztery lata masz słaby dojazd do Warszawy i w tym czasie można przyzwyczaić pasażera do wylotow z LUZ pod warunkiem dobrej oferty ja jestem optymistą. Zapewne w W-wie będzie coraz lepsza oferta ale to jest zadanie dla zarządzających LUZ żeby się bardziej opłacało czasowo latać z Lublina. Ja latam z LUZ i będę latał bo jest wygodniej, pewnie drożej ale komfort nieporuwnywalny.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama