Pierwszy klient MRJ w Europie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 lipca 2016 21:04
Szwedzka firma leasingowa Rockton zamówiła 10 japońskich odrzutowców regionalnych MRJ90 z opcjami na kolejnych 10. To pierwszy klient Mitsubishi w Europie.
Reklama

Firmy podpisały podczas targów lotniczych w Farnborough list intencyjny, ale w komunikacie prasowym podkreśliły, że zamierzają jak najszybciej sfinalizować umowę.

Dostawy rozpoczną się w 2020 r. Rockton AB to firma leasingowa, która obecnie posiada flotę 28 turbośmigłowych samolotów regionalnych: saabów 340, saabów 2000 i bombardierów DHC8-300. MRJ90 będą pierwszymi odrzutowcami w portfolio linii. Producent liczy, że dzięki kontraktowi z Rocktonem dotrze do pierwszych linii w Europie.


Pierwszą firmą leasingową, która zdecydowała się na zakup maszyn MRJ było na początku roku Aerolease Aviation. Wcześniej klientami japońskiego producenta zostali trzej przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych (Trans States Holdings, SkyWest i Eastern Airlines), japońskie linie JAL i ANA oraz burmańska spółka Air Mandalay.

Do tej pory Mitsubishi zebrało 223 potwierdzone zamówienia na odrzutowce MRJ90. Kontrakty z Aerolease Aviation i Rocktonem nie są jeszcze wliczane jako potwierdzone.

Mitsubishi początkowo planowało pierwszą dostawę samolotu MRJ90 na II kwartał 2017 r., ale już wiadomo, że nastąpi to z około rocznym opóźnieniem. O planach sprzedażowych mówił ponad rok temu w wywiadzie z Pasazer.com, przeprowadzonym w siedzibie spółki w Japonii, Yugo Fukuhara, wiceprezes programu MRJ.

MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ70, mieszczącym do 76 pasażerów, oraz MRJ90, mieszczącym do 88 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama