Skytrax 2016: Emirates najlepszy, LOT daleko

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
13 lipca 2016 07:53
18 komentarzy
Po trzech latach przerwy linie Emirates odzyskały tytuł najlepszego przewoźnika na świecie w rankingu Skytrax. LOT został sklasyfikowany na 92. miejscu, co i tak jest wynikiem lepszym niż rok temu. Polska linia zdobyła drugie miejsce w regionie Europy Wschodniej.
Reklama

Wyniki rankingu Skytrax potwierdzają wysoką jakość produktu azjatyckich przewoźników. W wielu kategoriach przewoźnicy z tego kontynentu kompletnie zdeklasowali rywali z innych stron świata.

Singapore Airlines, Qatar Airways, Emirates, Cathay Pacific, Etihad Airways, ANA czy Turkish Airlines pojawiały się na podium różnych kategoriach. Linie lotnicze z Ameryk znajdują się raczej na końcu. Podobnie wygląda sytuacja z afrykańskimi przewoźnikami. O pozycję walczą najwięksi europejscy przewoźnicy - Air France czy Lufthansa. Jakość usług w dalszym ciągu podnoszą linie z Australii i Oceanii - Qantas i Air New Zealand.

Nagrody przyznawane na podstawie wyników największego w branży badania zadowolenia pasażerów uznawane są za najlepszą miarę jakości linii lotniczych. W tym roku w plebiscycie wzięło udział 19,2 mln pasażerów z ponad 104 krajów, którzy ocenili łącznie 280 przewoźników. W badaniu ocenianych jest 41 kluczowych wskaźników efektywności.

Emirates wraca na pierwsze miejsce

Linie Emirates, poza tytułem najlepszej linii lotniczej na świecie, zdobyły też wyróżnienie za najlepszy system rozrywki pokładowej rekordowy, 12. rok z rzędu, a także nagrodę dla najlepszego przewoźnika na Bliskim Wschodzie.

- Wyróżnienie Emirates tytułem najlepszej linii lotniczej na świecie po raz czwarty to fantastyczne osiągnięcie i prawdziwy dowód popularności przewoźnika. Spełnienie oczekiwań tak szerokiej i zróżnicowanej grupy pasażerów nie należy do łatwych zadań, ale linie Emirates wciąż otrzymują od nich pochwały za ofertę produktów i usług we wszystkich klasach rezerwacyjnych. Szczególnym uznaniem wśród klientów cieszy się system rozrywki pokładowej Emirates, przy czym należy zauważyć, że podziw wzbudza nie tylko sama oferta kanałów, ale także najwyższej jakości sprzęt, zwłaszcza w samolotach A380 - stwierdził Edward Plaisted, prezes Skytrax.

Po raz pierwszy przewoźnik otrzymał nagrodę dla najlepszej linii w 2001 r., a potem w latach 2002 i 2013. Ogółem od 2001 r. linie Emirates wygrały w plebiscycie Skytrax 20 tytułów.

- W naszej działalności zawsze kierujemy się dobrem klientów i robimy wszystko, aby zawsze i wszędzie zapewniać im najwyższy poziom obsługi na każdym etapie podróży. Stale inwestujemy w nasz produkt i usługi, zarówno naziemne, jak i pokładowe. Fakt, że nagrody te są przyznawane bezpośrednio na podstawie opinii pasażerów to satysfakcjonujący i wspaniały wyraz uznania dla naszej ciężkiej pracy - powiedział Tim Clark, prezes Emirates.Zmiany w pierwszej dziesiątce

Rok temu Emirates zostały sklasyfikowane na piątym miejscu. Linia z Dubaju odebrała pierwsze miejsce linii Qatar Airways, która w 2016 r. znalazła się na drugim miejscu. Czołowa dziesiątka prezentuje się następująco:
 1. Emirates (+4)
 2. Qatar Airways (-1)
 3. Singapore Airlines (-1)
 4. Cathay Pacific (-1)
 5. ANA (+2)
 6. Etihad Airways (b.z.)
 7. Turkish Airlines (-3)
 8. EVA Air (+1)
 9. Qantas (+1)
 10. Lufthansa (+2)
W tegorocznej edycji poza pierwszą dziesiątką znalazła się Garuda Indonesia, która rok temu była na 8. miejscu. Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się dopiero na 92. miejscu, choć to i tak postęp, bo w ubiegłorocznej edycji przewoźnik nie znalazł się nawet wśród pierwszych stu najlepszych linii lotniczych świata.

Air Asia najlepsza

Malezyjskie linie lotnicze Air Asia zostały wybrane najlepszymi niskokosztowymi liniami na świecie. Na podium znalazły się także Virgin America oraz Norwegian, który wygrał także nagrody dla najlepszego taniego przewoźnika długodystansowego oraz najlepszej europejskiej niskokosztowej linii lotniczej. Ranking pierwszych dziesięciu najlepszych europejskich low-costów prezentuje się następująco:
 1. Norwegian
 2. easyJet
 3. Eurowings
 4. NIKI
 5. Ryanair
 6. Vueling Airlines
 7. Wizz Air
 8. airBaltic
 9. Pegasus Airlines
 10. Monarch Airlines

Turkish najlepszy w Europie

Najlepszą europejską linią lotniczą został Turkish Airlines. Na kolejnych miejscach były Lufthansa, Air France, Swiss, Austrian Airlines, KLM, British Airways, Finnair, Virgin Atlantic oraz Norwegian.

W rejonie Europy Północnej zwyciężył Finnair. Na podium znalazły się też Norwegian oraz SAS. Na południu Europy zwyciężył Turkish Airlines. Zaraz za nim znalazły się Aegean Airlines oraz Iberia. Na zachodzie Starego Kontynentu zwyciężyła Lufthansa. Wysoko oceniono także Air France oraz Swiss. Najlepszą linią lotniczą w Europie Wschodniej został Aerofłot. Na drugim miejscu znalazł się LOT, zaś na trzecim - S7 Airlines. Na szóstym miejscu sklasyfikowano linię Wizz Air.


W pozostałych kategoriach

Głosujący jednogłośnie zdecydowali, że najlepszy personel pokładowy pracuje tylko u azjatyckich przewoźników. Zestawienie otworzyła Garuda Indonesia, zaś Emirates było dopiero na 10. miejscu. Najlepszą regionalną linią lotniczą na świecie został Bangkok Airways, w Europie zwyciężył grecki Aegean Airlines.

Za największy dokonany postęp doceniono Thai Airways. Wysoką, piątą pozycję zajął Ryanair, który już kolejny rok z rzędu prowadzi program Always Getting Better. Najlepszą czarterową linią lotniczą został Thomson Airways.

Za najlepszy sojusz lotniczy uznano Star Alliance, który wyprzedził oneworld oraz SkyTeam. Za najczystsze samoloty nagrodę dostał Cathay Pacific z Hong Kongu. W tym zestawieniu znalazły się tylko azjatyckie linie.


Za najlepszą pierwszą klasę uznano produkt oferowany przez Etihad Airways. Wśród europejskich linii doceniono Air France oraz Lufthansę. Reszta pozycji należała do azjatyckich przewoźników.

W kategorii najlepsza klasa biznesowa zwyciężył Qatar Airways. Wysoko oceniono także Singapore Airlines, Etihad Airways, Emirates oraz Cathay Pacific. Na końcu zestawienia znalazły się Turkish Airlines, Air France oraz Lufthansa.


Za najlepszą klasę ekonomiczną premium kolejny raz uznano produkt Air New Zealand. Na drugim miejscu znalazł się australijski Qantas, zaś na trzecim miejscu była Lufthansa. Wśród europejskich linii doceniono także Air France oraz Aeroflot. Zestawienie zamknęła linia Virgin Australia.

Według głosujących najlepszą klasę ekonomiczną ma Asiana Airlines. Na podium znalazły się także Qatar Airways oraz Singapore Airlines. W rankingu nie znalazła się żadna linia spoza Azji.

W poszczególnych regionach

Najlepszą afrykańską linią lotniczą został South African Airlines. W Azji zwyciężył Singapore Airlines, zaś w Oceanii - Qantas. Za najlepszą chińską linię lotniczą uznano Hainan Airlines. W Azji Centralnej zwyciężyła Astana Airlines, zaś w rejonie Bliskiego Wschodu - Emirates. W Ameryce Północnej zwyciężył Virgin America, zaś na Karaibach i w Ameryce Centralnej - Copa Airlines. W Ameryce Południowej najlepsza był LAN Airlines.


Wszystkie wyniki w poszczególnych kategoriach zostały udostępnione na następującej stronie internetowej.

fot. Skytrax
infografika Piotr Golianek (Pasazer.com)
okładka Skytrax
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
BA850 2016-07-20 15:34   
BA850 - Profil BA850
@gość_6a4c9: osoby, które głosowały za Etihadem raczej nie leciały ich klasą ekonomiczną... ;-)
gość_6a4c9 2016-07-17 22:02   
gość_6a4c9 - Profil gość_6a4c9
Wysoka pozycja Etihad to jakis zarcik. Ich klasa ekonomiczna ma tylko jedna zalete - system rozrywki i to sie zacina. Jedzenie tanie i niesmaczne. A szefowa pokladu o wadze okolo 100 kg okrzyczala obsluge przy pasazerach!!!!!!!!!!!!!
lysypiotr76 2016-07-17 12:39   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
BA850 - sam widzisz , że w Polsce LH ma wielu wielbicieli . Mając LO lub LH do wyboru z lotnisk regionalnych i porównując serwis niemiecka linia bezsprzecznie jest lepsza . Ale masz rację , że w ujęciu europejskim ta linia jest solidna . W skali światowym jej zalety już są powiedzmy powyżej przeciętnej , jednak są linie które biją niemiecka linię na głowę.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama