×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Osiem linii poleci ze Stanów do Hawany


Amerykański Departament Transportu rozdzielił prawa przewozowe na połączenia ze Stanów Zjednoczonych do Hawany. Łącznie będzie wykonywanych 20 lotów dziennie, a najczęściej do stolicy Kuby poleci linia American Airlines.


Amerykańscy przewozili aplikowali o zgodę na łącznie 60 lotów dziennie, ale zgodnie z warunkami umowy otwierającej rynek lotniczy między Stanami a Kubą, połączeń może być maksymalnie 20 dziennie. 

Zgodę Departamentu Transportu (DoT) otrzymali wszyscy czterej najwięksi gracze na amerykańskim rynku lotniczym. Najwięcej tras będzie obsługiwanych z dwóch portów lotniczych na Florydzie - Miami i Fort Lauderdale. Już wcześniej DoT rozdzielił prawa przewozowe na rejsy do innych kubańskich miast poza Hawaną. Otrzymało je wtedy sześciu przewoźników. 

DoT w komunikacie podkreślił, że starał się tak rozdzielić prawa przewozowe, aby z jednej strony ułatwić podróże do Hawany osobom kubańskiego pochodzenia mieszkającym w Stanach, a z drugiej zapewnić połączenia do najważniejszych hubów. 


Jedną czwartą spośród wszystkich zezwoleń uzyskały linie American Airlines, które polecą do Hawany cztery razy dziennie z Miami i raz dziennie z Charlotte w stanie Północna Karolina. 

Drugą pod względem częstotliwości ofertę będą miały linie jetBlue, które polecą do stolicy Kuby łącznie cztery razy dziennie: dwa razy (z wyjątkiem sobót) z Fort Lauderdale i po razie z Orlando i Nowego Jorku-JFK. 

Cenowo najbardziej atrakcyjne mogą być połączenia niskokosztowej linii Southwest, która zaoferuje dwa loty dziennie z Fort Lauderdale i jeden z Tampy. Z tym przewoźnikiem będą rywalizowały linie Spirit Airlines, które zaproponują dwa rejsy dziennie z Fort Lauderdale, oraz Frontier, który z kolei poleci raz dziennie z Miami. 

Spośród linii tradycyjnych poza American Airlines dużą ofertę lotów do Hawany będą miały także linie Delta, które polecą po raz dziennie z Atlanty, Nowego Jorku-JFK i Miami. United poleci tylko raz dziennie z Nowego Jorku-Newark oraz tylko w soboty z Houston, a Alaska Airlines zapewnią połączenie z Los Angeles - to jedyna trasa między Kubą a zachodnim wybrzeżem USA. 

Hawana nie będzie połączona z kilkoma dużymi amerykańskimi hubami - Bostonem (loty chciała wykonywać linia jetBlue), Dallas-Fort Worth (American Airlines), Denver (Frontier) i Chicago (American Airlines i United). 

Zezwolenia na razie są wstępne - linie mogą się odwoływać od decyzji DoT do 22 lipca. Eksperci spodziewają się jednak, że żadnych zmian na razie nie będzie. Pierwsze połączenia mogą ruszyć już jesienią. 

Możliwość uruchomienia regularnych lotów ze Stanów na Kubę to efekt zawartego już w grudniu 2015 r.porozumienia o przywróceniu ruchu lotniczego między tymi krajami. Amerykańscy przewoźnicy walczyli o jak najwięcej zgód na loty, bo kubański rynek jest potencjalnie bardzo lukratywny, a teraz w ogóle niezagospodarowany - pisaliśmy o tym w Raporcie Pasazer.com.

mapa Dominik Sipinskigość_3d85a - Profil
gość_3d85a
  

W tym temacie przeczytaszPasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie