PAŻP spółką jeszcze w tym roku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 lipca 2016 12:44
1 komentarz
Jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa przekształcająca Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w spółkę skarbu państwa. To powinno znacznie poprawić organizację pracy agencji.
Reklama

- Projekt ustawy przekształcającej PAŻP w spółkę skarbu państwa jest na końcowym etapie prac. Trwają ostatnie ustalenia, ale projekt jest prawie gotowy - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za lotnictwo.

Zmianę statusu PAŻP planował jeszcze poprzedni rząd. Zabiega o to także p.o. prezesa PAŻP, Magdalena Jaworska. Jednak przed wyborami posłowie nie zdążyli przyjąć ustawy. Szmit zapewnia jednak, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Zgodnie z obecną ustawą z 2006 r. PAŻP jest państwową osobą prawną. Taka forma organizacji niesie z sobą liczne ograniczenia - np. wszystkie zmiany wewnętrznej organizacji PAŻP-u wymagają rozporządzenia ministra infrastruktury.

- Jako państwowa osoba prawna nie możemy wydzielić spółek-córek np. do komercyjnego świadczenia usług szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego dla innych krajów. Mamy ograniczone możliwości współpracy np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dotyczą nas takie same ograniczenia jak urzędy, z wyjątkiem tego, że my płacimy podatki - wyliczała Magdalena Jaworska w 2015 r.

Jak przekonuje Jaworska, przez taką formę prawną PAŻP jest mniej efektywny. Ma też ograniczone szanse na sukces w przetargach na usługi scentralizowane organizowane przez Eurocontrol. W nowej ustawie miałby znaleźć się przepis o zakazie prywatyzacji PAŻP-u. Nie będzie tam jednak wzmianki o zakazie wypracowywania zysku przez agencję - jak tłumaczy Jaworska, wynika to z tego, że taki zakaz i tak znajduje się w nadrzędnych przepisach unijnych, więc nie ma potrzeby go dublować.
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-07-09 20:26   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
5 lipca zaczął pracę nowy radar w WAW. zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama