×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP spółką jeszcze w tym roku


Jeszcze w tym roku przyjęta zostanie ustawa przekształcająca Polską Agencję Żeglugi Powietrznej w spółkę skarbu państwa. To powinno znacznie poprawić organizację pracy agencji.


- Projekt ustawy przekształcającej PAŻP w spółkę skarbu państwa jest na końcowym etapie prac. Trwają ostatnie ustalenia, ale projekt jest prawie gotowy - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za lotnictwo. 

Zmianę statusu PAŻP planował jeszcze poprzedni rząd. Zabiega o to także p.o. prezesa PAŻP, Magdalena Jaworska. Jednak przed wyborami posłowie nie zdążyli przyjąć ustawy. Szmit zapewnia jednak, że stanie się to jeszcze w tym roku. 

Zgodnie z obecną ustawą z 2006 r. PAŻP jest państwową osobą prawną. Taka forma organizacji niesie z sobą liczne ograniczenia - np. wszystkie zmiany wewnętrznej organizacji PAŻP-u wymagają rozporządzenia ministra infrastruktury.

Jako państwowa osoba prawna nie możemy wydzielić spółek-córek np. do komercyjnego świadczenia usług szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego dla innych krajów. Mamy ograniczone możliwości współpracy np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dotyczą nas takie same ograniczenia jak urzędy, z wyjątkiem tego, że my płacimy podatki - wyliczała Magdalena Jaworska w 2015 r.

Jak przekonuje Jaworska, przez taką formę prawną PAŻP jest mniej efektywny. Ma też ograniczone szanse na sukces w przetargach na usługi scentralizowane organizowane przez Eurocontrol. W nowej ustawie miałby znaleźć się przepis o zakazie prywatyzacji PAŻP-u. Nie będzie tam jednak wzmianki o zakazie wypracowywania zysku przez agencję - jak tłumaczy Jaworska, wynika to z tego, że taki zakaz i tak znajduje się w nadrzędnych przepisach unijnych, więc nie ma potrzeby go dublować. gość_780ed - Profil
gość_780ed
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie