Nowa hala odlotów w Amsterdamie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 lipca 2016 16:38
Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie zakończyła się przebudowa hali odlotów poza strefę Schengen. Modernizacja zajęła 1,5 roku.
Reklama

Celem lotniska Schiphol było stworzenie zupełnie nowej przestrzeni dostosowanej nie tylko do potrzeb dorosłych pasażerów, ale także dzieci. Modernizacja Departure Lounge 2 jest częścią masterplanu przebudowy terminalu lotniska, a jej otwarcie zbiegło się w czasie ze stuleciem istnienia lotniska pod Amsterdamem.

Hala odlotów została podzielona na siedem stref tematycznych, w których podróżni mogą skorzystać z różnych atrakcji. Centralna część hali została obsadzona prawdziwymi drzewami, a donice zostały wpuszczone w podłogę, dzięki czemu pasażerowie mają wrażenie, że znajdują się na zewnętrznym skwerze. Nad halą góruje zegar projektu Maartena Baasa, w którym wskazówki mają kształt stewardessy w mundurze linii KLM.


Za projekt architektoniczny hali odpowiedzialne było biuro Benthem Crouwel NACO, a za projekt wnętrz - Kossman.De Jong.

Wśród stref tematycznych hali jedna została przeznaczona dla dzieci - znajdują się w niej wielkie kolorowe modele samolotów, w których najmłodsi pasażerowie mogą poczuć się jak piloci. Każda ze stref została zaprojektowana w innym stylu i zbudowana z wykorzystaniem innych materiałów. Cała hala została zbudowana z materiałów przyjaznych środowisku. Wykorzystano drewno z certyfikatem FSC, a oświetlenie to diody LED zaprojektowane przez Philipsa i ENGIE Services.

Do dyspozycji pasażerów oddano też centrum XpresSpa.


Po przebudowie powierzchnia komercyjna i gastronomiczna hali odlotów wzrosła o ok. 20 proc. do 16 tys. m kw. na dwóch piętrach. Na lotnisku otworzony został m.in. salon whisky Johny Walker House - pierwsza taka placówka w porcie lotniczym w Europie. Do tego podróżni mogą zrobić zakupy w salonach markowych m.in. Gucciego, Bulgari, Hermesa i Roleksa. Działają tam też kawiarnie (w tym Starbucks) oraz bary (wśród nich Heineken Bar).

fot. Schiphol Group
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama