COMAC ARJ-21 przewiózł pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 lipca 2016 11:50
Pierwszy całkowicie chińskie odrzutowiec pasażerski COMAC ARJ-21 rozpoczął komercyjne loty z pasażerami. Pierwszym użytkownikiem jest linia Chengdu Airlines.
Reklama

Pierwszy lot modelu ARJ-21 odbył się na trasie z Chengdu do Szanghaju. Chińskie media obwieściły sukces, ale w rzeczywistości debiut samolotu odbywa się o 10 lat później niż zaplanowano, a zastosowane w nim technologie nie należą już do najnowocześniejszych.

Opóźnienia były związane zarówno z problemami w fazie produkcyjnej, trudnościami w uzyskaniu certyfikacji, jak i problemami przy wdrożeniu samolotu. Chengdu Airlines odebrały pierwszego ARJ-21 już w listopadzie 2015 r. - samolot miał przewieźć pierwszych pasażerów w lutym.


Choć Chiny reklamują ARJ-21 jako pierwszy w pełni krajowy samolot pasażerski, w praktyce maszyna ta jest w znacznym stopniu skopiowana z amerykańskiego samolotu mcdonnell douglas MD-90. Ma m.in. podobnie zamontowane z tyłu kadłuba silniki. Same silniki dostarczyła amerykańska firma GE, awionikę sprzedał Chińczykom Rockwell Collins, a skrzydła projektowali inżynierowie Antonowa.

ARJ-21 to odrzutowiec regionalny, który zależności od wersji samolot pomieści maksymalnie od 90 do 105 pasażerów. COMAC zdobył ponad 300 zamówień na tę maszynę, głównie z Chin, ale także od przewoźników z Indonezji, Birmy i Laosu.

Eksperci podkreślają, że na razie chińskie samoloty znacznie odstają jakościowo od zachodnich produkcji. Jednak podobnie było w przypadku rynku motoryzacyjnego - chińskie zakłady szybko przeszły od fazy imitacji do produkcji własnych, wysokiej jakości konstrukcji.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama