×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pasazer Gate. W oczekiwaniu na lot


Lotniskowe sklepy to coraz ważniejsze i najszybciej rosnące źródło przychodów dla portów lotniczych. Pasazer Gate to nowy dział tematyczny skoncentrowany na okołolotniczej działalności lotnisk, kierowanej głównie do pasażera oczekującego na lot.


Największe europejskie lotniska w coraz większym stopniu stawiają na przychody z działalności pozalotniczej, czyli niezwiązanej z opłatami lotniskowymi, obsługą samolotów czy pasażerów. W tej kategorii mieszczą się m.in. przychody z czynszów i prowizji od sklepów lotniskowych, parkingów, wynajmu nieruchomości. 

- Połączenie ekspansji linii niskokosztowych, coraz bardziej intensywnej konkurencji między liniami lotniczymi, łatwiejszego dostępu do biletów, nowych nawyków podróżnych i prywatyzacji infrastruktury zmieniło warunki w tej branży. W efekcie lotniska szukają przychodów poza tradycyjnym obszarem działalności lotniczej, czyli w działalności nielotniczej, komercyjnej - tłumaczą w artykule w "Journal of Air Transport Management" naukowcy Vincenzo Fasone, Lukas Kofler i Raffaele Scuderi.


To właśnie sklepy lotniskowe są najszybciej rosnącym segmentem przychodów. Stawiają na nie giganci wśród europejskich lotnisk - w raportach rocznych spółek Heathrow Airport czy Fraport AG czytamy, że ten segment jest największą szansą na zwiększenie przychodów w kolejnych latach.

Spółka zarządzająca lotniskiem Londyn-Heathrow w 2015 r. uzyskała z działalności handlowej 568 mln funtów przychodów - był to wzrost o 8,4 proc. w stosunku do 2014 r. i ok. 20 proc. wszystkich przychodów. Dla porównania, łączne przychody wzrosły tylko o 2,7 proc. Ten segment działalności ma podobny udział w przychodach spółki Fraport AG, zarządzającej m.in. lotniskami we Frankfurcie i Lublanie. W 2015 r. koncern zarobił na handlu i nieruchomościach 488,2 mln euro, o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

W Polsce aż 33 proc. przychodów PPL w okresie od stycznia do maja br. pochodziło z działalności pozalotniczej - jednak kategoria ta jest szersza niż tylko działalność handlowa.

Aby zachęcić pasażerów do wydawania większej ilości pieniędzy na lotniskach, najemcy powierzchni handlowych prześcigają się promocjami, ofertami produktów i wystrojem samych sklepów. Jednym z powszechniejszych trendów jest dywersyfikacja sklepów - na lotniskach pojawiają się zarówno butiki najdroższych marek, jak i tańsze sklepy z akcesoriami podróżnymi. Podobnie jest pod względem oferty gastronomicznej, która obejmuje często cały katalog restauracji, od fast foodów po kuchnię gourmet.

Popularnym trendem jest projektowanie sklepów walk-through, przez które pasażerowie muszą przejść w drodze od kontroli bezpieczeństwa do wyjścia do samolotu. To pokazuje, jak bardzo lotniskom zależy na maksymalizacji przychodów.

Na niektórych lotniskach nie brakuje też atrakcji – na lotnisku Londyn-Gatwick działa destylarnia ginu, a w Monachium punkty z konsolami XBox.

To wszystko wpływa na pasażerów. Lotniska przestały być tylko nijakim miejscem odprawy, na którym każdy chce spędzić jak najmniej czasu. Są teraz w zasadzie centrami handlowymi, dającymi szansę na zakup pamiątek czy towarów trudno dostępnych w innych miejscach.

Dlatego Pasazer.com uruchamia nowy portal tematyczny - Pasazer Gate. Będziemy w nim opisywać to wszystko, co dzieje się wokół gate’ów. Ważną częścią działu będą recenzje i przewodniki po strefach handlowych lotnisk - mają one pomóc pasażerom jak najlepiej spędzić czas w oczekiwaniu na samolot. Będziemy podpowiadać, jak nie wydać za dużo na jedzenie oraz co najlepiej kupić na danym lotnisku.

W ramach nowego działu rozpoczęliśmy nowy cykl pt. "Między gate'ami" w którym zaprezentowaliśmy już strefę handlową Lotniska Chopina w Warszawie.


Nie zabraknie też informacji o ciekawych produktach i promocjach. Pasazer Gate będzie też ważnym źródłem informacji o branży - będziemy pisać o przetargach na powierzchnie handlowe czy o zmianach w architekturze terminali.

Mamy nadzieję, że Pasazer Gate stanie się głównym źródłem wiedzy o wszystkim tym, co nie lotnicze w branży lotniczej.gość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie