Do Portu Lotniczego Bydgoszcz chce dołączyć Toruń

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
27 czerwca 2016 19:37
33 komentarzy

„Port Lotniczy Bydgoszcz-Toruń” - tak miałaby brzmieć nowa nazwa lotniska, o którą walczy miasto Kopernika, w zamian za dofinansowanie lotniska w Bydgoszczy.

Reklama

Za dodatkowy człon w nazwie Portu Lotniczego Bydgoszcz, Toruń chce zapłacić 5 mln zł. Inicjatywie zmiany nazwy, a dokładnie dodania drugiego miasta wtórują władze portu. Innego zdania jest główny przeciwnik całego zamieszania, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, według którego taka inicjatywa nie różni się niczym od tego jakby wnioskować o zmianę nazwy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak argumentuje zarząd portu lotniczego, zmiana nazwy „ma zwiększyć rozpoznawalność marki w województwie, kraju i świecie. Oba ośrodki są filarami województwa i mogą przynieść korzyści wizerunkowe i gospodarcze z naciskiem – Bydgoszcz jako centrum biznesu, Toruń – turystyki."

Lotnisku w Bydgoszczy brakuje pieniędzy na inwestycje - głównie na rozbudowę przyciasnego i już mało komfortowego dla pasażerów terminalu. Dlatego za zmianą nazwy i dofinansowaniem portu przez miasto Toruń, są władze bydgoskiego lotniska, jednak inaczej na to wszystko spogląda prezydent Bydgoszczy:

– To kolejny przykład siłowych rozwiązań w relacjach między Bydgoszczą a Toruniem. Argumenty za zmianą nazwy lotniska są śmieszne i absurdalne. Rozumiałbym zarząd portu, gdyby przedstawił nam listę przewoźników, którzy po zmianie nazwy uruchomią kolejne połączenia – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Podczas najbliższego posiedzenia rady nadzorczej Portu Lotniczego Bydgoszcz ma zostać rozpatrzone zwiększenie udziałów Torunia w spółce.

Największym udziałowcem w spółce Port Lotniczy Bydgoszcz SA jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (70,49 proc. akcji), następnym Bydgoszcz (22,67 proc.), a trzecim w kolejności Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (5,91 proc.). Gmina Toruń ma udziały na poziomie 0,04 proc. W sumie w spółce jest 13 udziałowców.

Fot. Port Lotniczy Bydgoszcz


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-07-03 19:45   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Czytałem ten link już dawno temu . Sam wkleiłem go pod którymś z artykułów. Napiszę tak . kiedyś czytałem , jak prezes lotniska będąc zaproszonym na sesję Rady Miasta Bydgoszczy sam przyznał , że trwają rozmowy z wojskiem w sprawie partycypowania w kosztach funkcjonowania lotniska. Ale skoro szukają dokapitalizowania spółki tzn. że temat z wojskiem nie dogadali ? Te Wasze bydgosko - toruńskie wojenki nikomu a już na pewno lotnisku się nie przysłużą . Jest wiele przykładów dwu lub nawet trójczłonowych nazw lotnisk . Ale emocje i zacietrzewienie między miastami nie pozwala chłodnym okiem spojrzeć na tą propozycje. I pewnie zostanie po staremu.
gość_d5782 2016-06-29 14:48   
gość_d5782 - Profil gość_d5782
lysypiotr76 - ok, tylko, że póki co to wiele lotnisk jest na minusie ( zobacz link ). BZG około 6mln rocznie. A od 6 lat koło 7 mln rocznie nie płaci nam wojsko. I tutaj trzeba przyznać,że winę ponosi nie tylko ten pseudo prezes PLB, chociaż mógłby nieco żwawiej działać..
gość_d5782 2016-06-29 14:38   
gość_d5782 - Profil gość_d5782
"Wiadomo, że Miasto Toruń chce dokapitalizować spółkę kwotą 5 mln zł. W zamian oczekuje zmiany nazwy portu na “Bydgoszcz-Toruń”. W przypadku przyjęcia uchwały podwyższającej kapitał spółki o 5 mln zł jego wartość dalej nie przekroczy 100 mln zł – wyniesie 99 mln 810 tys. 5 zł. Ma to istotne znaczenie, bo 5 mln zł z 99 mln 810 tys. 5 zł stanowi więcej niż 5%.
Zgodnie ze statutem Portu Lotniczego Bydgoszcz, jeśli akcjonariusz posiada co najmniej 5% akcji przysługuje mu prawo do posiadania przedstawiciela w radzie nadzorczej."
"Przykład użytego argumentu, że domagają się tego przewoźnicy. Rozumiałbym zarząd portu, gdyby przedstawił nam listę przewoźników, którzy po zmianie nazwy uruchomią kolejne połączenia. Kolejna podnoszona kwestia, to brak środków na inwestycje. Otóż przypomnę, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w poprzedniej perspektywie unijnej Port Lotniczy miał zagwarantowane prawie 23,5 mln euro. Wykorzystał połowę, czyli niewykorzystane 11 mln euro to po dzisiejszym kursie ok. 50 mln zł. Warto, aby pan Marszałek zadał sobie pytanie, dlaczego te 50 mln zł do Portu nie trafiło?"
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy