TripAdvisor: Co kochają turyści?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 czerwca 2016 14:31
4 komentarze
Machu Picchu to ulubiony cel podróży turystów w 2016 r. - wynika z corocznego badania TripAdvisora. W czołowej dziesiątce znalazły się miejsca na całym świecie. Widać, że turyści wolą oglądać starsze zabytki niż dzieła współczesnych architektów.
Reklama

TripAdvisor wyselekcjonował ulubione miejsca na turystów na podstawie liczby recenzji i wystawianych przez użytkowników portalu ocen. Były one zbierane przez ostatni rok - ich obszerniejsza lista jest dostępna w internecie. Pasazer.com jak zawsze doradza, jak najlepiej dolecieć do tych miast.

1. Machu Picchu, Peru

Najlepiej zachowane miasto Inków pochodzi z XIV w. i jest największą atrakcją turystyczną Peru. Położone na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. ruiny zostały odkryte dopiero w 1911 r. i do dziś rozbudzają ciekawość podróżników - nie do końca wiadomo, jaka była funkcja i historia Machu Picchu.

fot. Audrey Sel (Flickr.com/CC)

Dojazd do Machu Picchu nie jest łatwy. Najbliższe lotnisko znajduje się ponad 100 km od inkaskich ruin, w Cuzco. Do Cuzco można dolecieć m.in. z Limy, a to lotnisko ma z kolei połączenia z Londynem-Gatwick (British Airways), Amsterdamem (KLM), Paryżem-CDG (Air France) i Madrytem (m.in. Iberia i Air Europa).

2. Wielki Meczet Szejka Zajeda, Abu Zabi, ZEA

To jedyny naprawdę nowoczesny obiekt na liście TripAdvisora. Został oddany do użytku w 2007 r. i jest największym meczetem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza funkcją religijną, meczet jest też centrum kultury arabskiej - turyści, nie tylko muzułmanie, mogą się na jego terenie dowiedzieć wiele o historii, sztuce czy kaligrafii islamskiej.

fot. David Gill (Flickr.com/CC)

Do Abu Zabi dolecimy wygodnie bez przesiadki m.in. z Berlina liniami airberlin. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do tego miasta, ale można skorzystać z połączenia Emirates do Dubaju.

3. Angkor Wat, Siem Reap, Kambodża

Zbudowany w XII w. kompleks to największy obiekt sakralny na świecie - prawie tysiąc świątyń zajmuje powierzchnię tak wielką jak aglomeracja śląska. Angkor Wat jest symbolem Kambodży i pamiątka po czasach imperium khmerskiego. Dziś to największa atrakcja turystyczna kraju.

fot. Paweł Cybulak

Do Siem Reap tanio dojedziemy z Bangkoku, dokąd możemy lecieć z przesiadką m.in. Aerofłotem, Emirates lub Qatar Airways. Bezpośrednio do Siem Reap funkcjonują połączenia m.in. z Bangkoku, Kuala Lumpur, Pekinu, Seulu, Tokio i Singapuru.

4. Bazylika św. Piotra, Watykan

Budowa największego kościoła w Watykanie trwała ponad 100 lat i zakończyła się w XVII w. Dziś to główna atrakcja turystyczna nie tylko Watykanu, ale i całego Rzymu. Dla niektórych to szansa na zobaczenie słynnych renesansowych fresków, dla innych - przeżycie religijne.

fot. Dennis Jarvis (Flickr.com/CC)

Z Polski do Rzymu dolecimy bezpośrednio Alitalią z Krakowa i Warszawy, Ryanairem z Modlina, Poznania, Wrocławia i Krakowa, Mistral Airem z Bydgoszczy i Wizz Airem z Katowic i Warszawy.

5. Tadż Mahal, Agra, Indie

Zbudowane w całości z białego marmuru mauzoleum Mumtaz Mahal, faworyzowanej żony władcy Szacha Dżahana, to ikona Indii. Słynna jest zarówno sama pochodząca z połowy XVII w. bryła, jak i marmurowe wnętrza mauzoleum. Zdobienia w Tadż Mahal są powszechnie uznawane za jeden z najlepszych przykładów muzułmańskich ornamentów, a sadzawka zwierciadlana przed mauzoleum i znajdująca się na jej końcu ławeczka to ulubione miejsce turystycznych selfie.

fot. Vincent Hu (Flickr.com/CC)

Do Agry najłatwiej dostać się z położonego niecałe 200 km dalej Delhi. Do stolicy Indii z Europy latają m.in. Finnair z Helsinek, KLM z Amsterdamu, British Airways z Londynu-Heathrow, Swiss z Zurychu i Lufthansa z Frankfurtu i Monachium. Połączenia na Stary Kontynent oferują także Air India i Jet Airways.

6. Mezquita, Kordoba, Hiszpania

Obiekt został zbudowany jako meczet w VIII w. na miejscu wcześniej istniejącego kościoła katolickiego. W XIII w. miasto zostało odbite przez Hiszpanów, a meczet zamieniono na katedrę. Dzięki temu Mezquita przyciąga turystów niespotykaną mieszanką architektury chrześcijańskiej i islamskiej, a do tego ma tytuł największego byłego meczetu w Europie.

fot. Christoph Settgast (Flickr.com/CC)

Z Polski najłatwiej dolecieć do pobliskiej Malagi - regularne loty oferują w tym kierunku Norwegian z Warszawy oraz Ryanair z Krakowa, Modlina i Wrocławia.

7. Cerkiew na Krwi, Sankt Petersburg, Rosja

Najbardziej znany sobór w Sankt Petersburgu został zbudowany pod koniec XIX w. w miejscu, gdzie w 1881 r. zastrzelono cara Aleksandra II. Tym samym to jeden z ostatnich wielkich zabytków carskiej Rosji. Cerkiew została w trakcie drugiej wojny światowej zamieniona na magazyn, a po niej - na muzeum. Do dziś nie została przywrócona jej funkcja sakralna, choć czasem odbywają się w niej nabożeństwa.

fot. paweesit (Flickr.com/CC)

Bezpośrednie loty z Polski do Sankt Petersburga oferuje jedynie LOT z Warszawy.

8. Alhambra, Granada, Hiszpania

Historia czerwonego fortu w Granadzie jest tak skomplikowana jak dzieje tej części Hiszpanii - obiekt został zbudowany w IX w. jako niewielka twierdza przez Maurów, rozbudowany do imponujących rozmiarów w XIV w., a po odbiciu miasta przez Hiszpanów stał się jedną z rezydencji kastylijskiej rodziny królewskiej. To tu Krzysztof Kolumb otrzymał królewskie błogosławieństwo przed podróżą do Indii, która zakończyła się odkryciem Ameryki. Dziś Alhambra to mieszanka wielu stylów i jeden z najciekawszych zabytków w Hiszpanii.

fot. Francisco Fernandez (Flickr.com/CC)

Do Granady najłatwiej dostać się tak samo jak do Kordoby - lecąc do Malagi.

9. Staw przed pomnikiem Lincolna, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Zbudowana niemal wiek temu sadzawka lustrzana rozciągająca się między pomnikami Abrahama Lincolna i Jerzego Waszyngtona to najbardziej znane miejsce w stolicy Stanów Zjednoczonych. Turystów przyciąga tu nie tylko uroda samej sadzawki, ale i związane z nią historie. To nad tym stawem Martin Luther King Jr. wygłosił swoją przemowę "I had a dream", to tu świętowano wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

fot. ADTeasdale (Flickr.com/CC)

Połączenia z Waszyngtonem ma większość dużych europejskich lotnisk. Dla pasażerów z Polski najwygodniejsza może być oferta Lufthansy (z Frankfurtu i Monachium), Austrian Airlines (z Wiednia), Swissa (z Zurychu) i British Airways (z Londynu-Heathrow). Linie United oferują kilka europejskich tras i należą do sojuszu Star Alliance, co ułatwia budowanie lotów łączonych m.in. z LOT-em czy Lufthansą.

10. Katedra Duomo, Mediolan, Włochy

To drugi co do wielkości kościół we Włoszech (po Bazylice św. Piotra) i rekordzista pod względem długości budowy. Kamień na centralnym placu Mediolanu po raz pierwszy położono w 1386 r., ale katedra została ukończona dopiero w... 1965 r. To prawdopodobnie jedyny oryginalny budynek gotycki ukończony w XX w.

fot. Massimiliano Calamelli (Flickr.com/CC)

Na główne mediolańskie lotnisko Malpensa bezpośrednie loty z Polski oferują LOT z Warszawy i easyJet z Krakowa. Z kolei do Bergamo, niskokosztowego lotniska dla metropolii, połączenia wykonują Ryanair (z Krakowa, Modlina i Wrocławia) oraz Wizz Air (z Katowic, Gdańska, Poznania i Warszawy).

fot. okładka Nimmi Solomon (Flickr.com/CC)
grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00694 2016-07-03 21:53   
gość_00694 - Profil gość_00694
Kraków tak się napuszył,że balon pękł ;)
gość_50884 2016-06-27 08:21   
gość_50884 - Profil gość_50884
a gdzie pepek swiata - Krakow?
gość_e31da 2016-06-26 13:28   
gość_e31da - Profil gość_e31da
Z Gdańska do Mediolanu lata Ryanair i Wizzair
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama