Ponad połowa z nas pojedzie w tym roku na wakacje

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 czerwca 2016 08:34
Ponad połowa Polaków uda się w tym roku na letni wypoczynek - wynika z raportu przygotowanego przez Mondial Assistance. Większość z nas spędzi go w kraju (73 proc.). Wydamy także więcej pieniędzy i kupimy więcej ubezpieczeń.
Reklama

- W tegorocznym sezonie urlopowym wypoczynek planuje 17,3 mln mieszkańców naszego kraj. To o prawie 1,5 miliona osób więcej niż w roku ubiegłym. Większość z nas - 12,5 miliona - spędzi wakacje w Polsce. To przede wszystkim efekt rosnących zagrożeń na świecie. Wyjazd zagraniczny planuje z kolei 4,5 miliona osób - komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

Kto pojedzie?

Wyniki jednoznacznie wskazują, że na wakacyjny wyjazd udadzą się przede wszystkim osoby poniżej 39 roku życia, mieszkające w dużych i średnich miastach. Prowadzą one przeważnie niewielkie gospodarstwo domowe składające się z 3 lub 4 osób.

O 1,1 mln zmniejszyła się grupa Polaków, którzy w tym roku w ogóle zrezygnują z wyjazdu. Jednak za główne powody decyzji o pozostaniu w domu wskazuje się wysokie koszty (46 proc. respondentów) i stan zdrowia swój lub bliskiej rodziny (16 proc.).

Ile zapłacimy?

Rosną kwoty, które zamierzamy przeznaczyć na nasze wakacje. Raport Mondial Assistance wskazuje, że na wyjazd zagraniczny przeznaczymy na osobę średnio o 300 zł więcej niż w roku ubiegłym (2 922 zł). Nieco wolniej rosną koszty urlopów w kraju - w tym roku to ok. 1490 zł (o 150 zł więcej niż w roku 2015).


Dokąd pojedziemy?

Z badania wynika, że 12,5 mln osób spędzi wakacje w kraju. 4,5 mln urlopowiczów wybierze z kolei kierunki zagraniczne. W tym roku najpopularniejsza jest Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi. Ten region stanie się wyborem dla 14 proc. (o 3 pkt proc. więcej niż w ubiegłym roku) Polaków, którzy swoje urlopy spędzą poza granicami naszego kraju. Popularność tego kraju systematycznie rośnie, gdyż w latach zajmował czwarte, trzecie a w 2015 roku - drugie miejsce.

Pozostałe miejsca na podium pozostały bez zmian: Chorwacja (12 proc.) i Włochy (11 proc.). Grecja spadła na miejsce czwarte (10 proc.). Nieoczekiwanie na piątym znalazła się za to Francja, chociaż to efekt EURO2016, na które wyjazd deklarowało 103 tys. Polaków.

Potem znalazły się także Bułgaria, Wielka Brytania, Egipt, Turcja i Czechy.

Jak dojedziemy?

Podstawowym środkiem lokomocji na wyjazdy w kraju będzie samochód (69 proc.). Przy wyjazdach zagranicznych wybierzemy przede wszystkim samolot (59 proc.).

Na jak długo pojedziemy i co będziemy robić?

Preferujemy dłuższe urlopy - powyżej 11 dni. Ta zasada odnosi się głównie to sytuacji, kiedy odpoczywamy poza naszym krajem.

Tak w Polsce, jak i poza nią najbardziej popularną formą wypoczynku jest zwiedzanie i wycieczki (81 proc. - w trakcie wyjazdów zagranicznych i 68 proc. w kraju). Nie stronimy jednak od plażowania (67 proc. - za granicą, 58 proc. w kraju).
Kto zorganizuje nam wyjazd?
W tym roku popularność wyjazdów zorganizowanych przez biuro i indywidualnie jest na podobnym poziomie, chociaż minimalnie częściej wskazywano na opcję samodzielnych wypraw (51 proc. respondentów).

W biurach podróży cenimy jednak wiarygodność, cenę i własną wygodę.
Czego się boimy?
Z badania wynika, że najbardziej obawiamy się niepokojów społecznych (zamieszek i strajków) oraz zamachów terrorystycznych. To są główne czynniki, które determinują wybór miejsca, w których chcemy wypoczywać. Także ze względu na to coraz chętniej wykupujemy ubezpieczenia podróżne - wybierze je w tym roku 3,3 mln klientów.

- Wśród osób, które nie planują wykupienia dodatkowej polisy przy okazji okazji wyjazdu, aż 28 proc. wskazuje, że posiada inne zabezpieczenie na przykład w formie karty EKUZ (23 proc.) czy innej polisy (5 proc.). O 20 proc. zmniejszyło się postrzeganie zakupu ubezpieczenia jako zbędnego wydatku. Przeciętny turysta, który planuje zakup polisy ma między 30 a 49 lata, dochód ok 3,5 tys. złotych i wykształcenie wyższe - referuje Frączak.


Artykuł powstał na podstawie raportu pt. "Ponad połowa Polaków wybiera się w tym roku na letnie wakacje" wykonanego przez Mondial Assistance. Jego treść przesłano do Redakcji.

Badania wykonano w dn. 4 - 31 maja 2016 r. metodą wywiadów ilościowych w technice CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentacyjnej 2000 osób ze względu wiek, płeć i miejscowość zamieszkania.

fot. (z zasobów pasazer.com; w kolejności): PLL LOT, Neckermann, Kayak, Paweł Gębski, Mirosław Pachowicz, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama