IATA apeluje o uwolnienie pieniędzy linii lotniczych

9 czerwca 2016 12:14
Ponad 5 mld dolarów należących do przewoźników lotniczych jest zablokowanych na kontach w pięciu krajach - Wenezueli, Nigerii, Sudanie, Egipcie i Angoli. Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) apeluje o ich uwolnienie.
Reklama
Środki są zablokowane na lokalnych kontach linii lotniczych najczęściej z uwagi na restrykcyjne przepisy zabraniające repatriacji funduszy, czyli transferowania lokalnych przychodów do centrali firmy.

- Branża lotnicza jest niezwykle konkurencyjna i działa na bardzo niskich marżach. Dlatego skuteczna repatriacja przychodów jest niezwykle ważna, by linie mogły wspierać daną gospodarkę. To nierozsądne oczekiwać, że przewoźnicy będą latać do krajów, gdzie nie mogą swobodnie pobierać opłat za swoje usługi - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Tony Tyler, odchodzący dyrektor generalny IATA.

Najdłużej taka sytuacja trwa w Wenezueli. W tym kraju zamrożonych jest według IATA 3,78 mld dolarów pieniędzy linii lotniczych, a blokada trwa już od 16 miesięcy. W połączeniu z poważnym kryzysem gospodarczo-politycznym w kraju doprowadziło to do znacznego ograniczenia liczby lotów międzynarodowych przewoźników do Caracas.

Od 2003 r. wenezuelskie prawo nakazuje uzyskanie zgody na repatriację środków. Od 2013 r. rząd nie nadąża jednak z wydawaniem tych pozwoleń. Od 2015 r. sytuacja jeszcze się pogorszyła. W ubiegłym roku rząd w Caracas wydał tylko jedno pozwolenie, od początku tego roku także jedno.

Problem jest również w Nigerii, gdzie na kontach przewoźników zamrożone jest 591 mln dolarów. Od drugiej połowy 2015 r. popyt na walutę w tym kraju jest tak duży, że nigeryjskie banki nie są w stanie wykonywać zagranicznych przelewów. Władze Nigerii razem z branżą lotniczą szukają rozwiązania tej sytuacji.

Na liście IATA znalazły się jeszcze Sudan (360 mln dolarów zablokowane na kontach), Egipt (291 mln) i Angola (237 mln).

- Blokada środków to problem dla zróżnicowanej grupy krajów, spośród których niektóre przeżywają kryzys gospodarczy związany z niskimi cenami ropy. Ale to co łączy tych pięć krajów, to pilna potrzeba rozwoju połączeń lotniczych, a problemy z repatriacją przychodów to bardzo utrudniają - dodał Tyler.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy