Katowice: Powrót terminala A

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
08 czerwca 2016 17:50
14 komentarzy

Po generalnym remoncie i przebudowie dziś (8.06) została oddana do użytku strefa odlotów i kontroli bezpieczeństwa terminalu A Katowice Airport. Inwestycję zrealizowała Skanska SA.

Reklama

W ostatnich latach w ramach największego w historii pyrzowickiego lotniska programu rozbudowy zarządzające portem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA inwestowało nie tylko w infrastrukturę liniową, tj. w rozbudowę płyt postojowych, modernizację i budowę dróg kołowania oraz budowę nowej drogi startowej, ale także w rozwój infrastruktury terminalowej.

Realizowana w okresie jesienno-zimowym przebudowa strefy odlotów i kontroli bezpieczeństwa terminalu A została przeprowadzona zgodnie z harmonogramem i zakończyła się przed szczytem sezonu czarterowego. Nie było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu. W 2012 r. obiekt został rozbudowany w części ogólnodostępnej - uzyskał m.in. nową szklaną fasadę. Z kolei na wiosnę 2014 r. zakończyło się powiększenie i modernizacja bagażowni odlotowej wraz z generalnym remontem strefy check-inów.

W ostatnich latach największą inwestycją w ramach rozbudowy infrastruktury terminalowej było oddanie do użytku w czerwcu 2015 r. terminalu pasażerskiego C, w którym obsługiwany jest cały ruch przylotowy.

- Zakończenie przebudowy i generalnego remontu terminalu pasażerskiego A powoduje, że przepustowość Katowice Airport wzrosła do 6 mln pasażerów rocznie, co zgodnie z prognozami zabezpiecza potrzeby pyrzowickiego lotniska na najbliższą dekadę. Cieszy fakt naszej skuteczności, dzięki której kolejna inwestycja została oddana do użytku zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu, w szczycie sezonu, który właśnie się rozpoczyna, pasażerowie odlatujący m.in. na wakacje do krajów strefy Non-Schengen, będą mogli korzystać z całkowicie nowej, komfortowej infrastruktury terminalowej - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Terminal A został powiększony od strony płyty lotniskowej o 371 m kw. W wyniku rozbudowy hala odlotów zwiększyła się trzykrotnie. Pojawiły się nowe stanowiska kontroli bezpieczeństwa, kontroli paszportowej oraz bramki dla pasażerów.

- Główna koncepcja architekta zakładała otwarcie przestrzeni dlatego zamontowaliśmy tu dużo szklanych ścianek, by terminal mógł być doświetlony przez dzienne światło – informuje Grzegorz Szewczyk, kierownik budowy z oddziału budownictwa ogólnego Skanska w Katowicach.

W obiekcie pojawiły się winda panoramiczna i schody ruchome prowadzące na pierwsze piętro, które zostało udostępnione podróżnym. Tutaj otwarta została restauracja. Skanska wykonała roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, w tym te w istniejącym obiekcie, a ponadto roboty związane z sieciami podziemnymi oraz roboty konstrukcyjne. Prace polegały m.in. na wyburzeniu ścian od strony lotniska, uzbrojeniu, montażu konstrukcji stalowej i instalacji. Powstały także nawierzchnie chodnikowe.

- W ramach prowadzonych prac całkowicie przebudowano wnętrze terminalu A. Wewnątrz obiektu powstały nowe fundamenty i słupy pod schody ruchome i windę. Kompleksowa zmiana dotyczyła także części instalacyjnej wraz z uporządkowaniem i odnowieniem instalacji istniejących - zaznacza Jacek Kościelny, menadżer projektu z oddziału budownictwa ogólnego Skanska w Katowicach.

Największym wyzwaniem była praca w warunkach funkcjonującego portu lotniczego. Podczas prac strefa handlowo-usługowo-gastronomiczna w części ogólnodostępnej na parterze terminalu A oraz ambulatorium funkcjonowały bez zmian.

- Praca tutaj to za każdym razem „operacja na żywym organizmie” - mówi Kościelny. - Inwentaryzacja instalacji niskoprądowych, ich przebudowa i rozbudowa nie mogła powodować utrudnień w działalności lotniska. Terminal A znajduje się pomiędzy budynkiem technicznym, a pozostałymi dwoma terminalami, które musiały funkcjonować podczas robót w sposób nieprzerwany, dlatego praca w tym rejonie wymagała ścisłej koordynacji służb lotniskowych i generalnego wykonawcy. Kolejnym ważnym zadaniem, po zakończeniu robót na nowym Terminalu A, było zintegrowanie zabudowanych systemów z już istniejącymi w porcie. Równie ważna była ingerencja w konstrukcję obiektu związana z przygotowaniem pod montaż schodów ruchomych i windy.

- Realizacja robót nie należała do łatwych, mimo tego prace wykonaliśmy zgodnie z harmonogramem, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu czarterowego, co daje nam satysfakcję, że sprostaliśmy kolejny raz oczekiwaniom klienta. Dzięki temu podróżni będą mogli skorzystać z nowego terminalu już podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego - podsumowuje Jacek Kościelny.

W marcu bieżącego roku Baltona Duty Free wygrała przetarg na wynajem powierzchni handlowej w terminalu A Katowice Airport. Baltona prowadzi sklepy na terenie lotniska nieprzerwanie od 1996 r., a obowiązująca aktualnie umowa obejmuje wynajem ponad 1000 m kw. W zmodernizowanym terminalu pasażerskim A do dyspozycji pasażerów zostaną oddane: sklep Multistore w odświeżonej formule typu walk-through, restauracja Travel Chef oraz kawiarnia Cavarious, będąca nową marką firmy.

Dotychczasowe portfolio marek F&B skupionych w grupie Baltona obejmowało sprawdzone i uznane wśród klientów marki Coffee Corner i Coffee Express. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stale rosnącej liczby pasażerów, Baltona postanowiła uruchomić nowy format, w którym goście będą mogli wybierać ulubioną kawę spośród bogatego menu, obfitującego w różne rodzaje ziaren, mleka i dodatków smakowych, a przede wszystkim metod jej parzenia. Stylowe i przytulne wnętrza kawiarni Cavarious mają zachęcać do zatrzymania się w nich na dłuższą chwilę.

Pasażerowie wylatujący poza strefę Schengen będą mieli również możliwość skorzystania z oferty restauracji Travel Chef, dedykowanej wszystkim ceniącym klasyczne domowe obiady, świeże kanapki oraz lokalne napoje. Utrzymane w jasnej tonacji i rustykalnym stylu wnętrza oraz cicha muzyka pozwolą na chwilę wytchnienia przed dalszą podróżą.

Nowością na pyrzowickim lotnisku będzie także zmodernizowany sklep Multistore, w którym oprócz dotychczas obowiązującego szerokiego asortymentu perfum i kosmetyków, polskich i zagranicznych alkoholi, papierosów oraz akcesoriów, dostępne będą również produkty regionalne i lokalne a także takie dedykowane najmłodszym podróżnikom. Zmianie uległ układ planistyczny sklepu, gdyż od teraz pasażerowie po dokonaniu odprawy paszportowej zostaną skierowani wprost do jego wnętrza, gdzie będą mieli możliwość dokonania zakupów przed odlotem. Będzie to pierwszy sklep Baltony typu walk-through w Polsce.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Affinitor 2016-06-09 22:42   
Affinitor - Profil Affinitor
misiok: nie jest wcale tak zle, prawdziwie dziennikarski tytuł brzmiałby "Pyrzowice zaskoczyły Balice", albo "Kraków zszokowany Katowicami"... :)
misiok 2016-06-09 20:17   
misiok - Profil misiok
Taki tytuł artykułu to mógł stworzyć tylko "dziennikarz". Jakoś nie słyszałem w materiale, żeby Piotr coś mówił o rzucaniu wyzwania Balicom.
gość_0bf52 2016-06-09 19:32   
gość_0bf52 - Profil gość_0bf52
Znowu malo miejsc siedzacych w hali odlotow (wypada 16 na gate?) a pod szyba miedzy donicami zmarnowana i pusta przestrzen az sie prosi zeby tam wstawic rzad siedzen.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama