×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Drugi typ silnika dla airbusa A320neo certyfikowany


Airbus otrzymał od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) certyfikat typu na drugą opcję silnika dla modelu A320neo. Umożliwi to dostawę pierwszego samolotu z tym silnikiem jeszcze w czerwcu.


Certyfikacja modelu LEAP-1A produkcji konsorcjum CFM International nastąpiła po sześciu miesiącach od przyznania przez EASA i FAA wstępnego certyfikatu zdatności do lotu dla A320 z silnikami Pratt & Whitney. Pierwszy A320neo został dostarczony 20 stycznia 2016 r.

Dwa testowe samoloty z silnikami LEAP spędziły już w powietrzu ponad 1000 godzin podczas ponad 350 lotów, w tym 150 godzin w warunkach zbliżonych do służby w liniach lotniczych w celu zagwarantowania dojrzałości operacyjnej w chwili wejścia do eksploatacji. Certyfikacja pozostałych wariantów samolotu z silnikami LEAP nastąpi w nadchodzących miesiącach. Po zakończeniu wszystkich prób w locie flota testowa A320neo z obydwoma wariantami silników będzie miała łącznie na koncie 3000 godzin spędzonych w powietrzu.

Rodzina A320neo oferuje liniom lotniczym wybór między silnikami Pratt & Whitney Pure Power PW1100G-JM oraz CFM LEAP-1A. CFM International to spółka GE i Safran Aircraft Engines, w której obie firmy mają po 50 proc. udziałów. Airbus nie ujawnił jeszcze, która z linii jako pierwsza otrzyma A320neo z nowymi silnikami. 

Od czasu debiutu 1 grudnia 2010 r. rodzina A320neo zebrała dotąd ponad 4500 zamówień od ponad 82 klientów, co reprezentuje 60-procentowy udział w rynku.

Silniki LEAP są montowane także w boeingach 737MAX (LEAP-1A) i COMAC-ach C919 (LEAP-1C).gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie