HNA Group kupuje udziały w Virgin Australia

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 czerwca 2016 10:43
Chiński holding HNA Group kupił za 159 mln dolarów australijskich (ok. 452 mln zł) 13 proc. akcji linii Virgin Australia. To kolejna akwizycja chińskiej grupy, która jest jednym z najszybciej rozwijających się firm w branży.
Reklama

W ciągu najbliższych dni HNA Group zamierza ogłosić wezwanie na akcje i zwiększyć swój udział w australijskiej linii do 19,99 proc. Aby transakcja mogła zostać sfinalizowana, musi ona jeszcze zostać zatwierdzona przez przez chińskie władze lotnicze oraz australijski urząd antymonopolowy.

Przewoźnicy podpisali też porozumienie o współpracy code-share, ujednoliceniu programów lojalnościowych, dostępu do saloników biznesowych oraz wspólnej promocji turystyki i podróży biznesowych.

- W 2015 r. Australię odwiedził ponad milion chińskich turystów, którzy wydali ok. 8,3 mld dolarów australijskich. Do 2020 r. te wartości mają wzrosnąć odpowiednio do 1,5 mln turystów i 13 mld dolarów wydatków. Cieszymy się, że HNA Group została naszym nowym udziałowcem i strategicznym partnerem. Dzięki temu aliansowi będziemy mogli skorzystać na szansach oferowanych przez ten rosnący ruch - powiedział cytowany w komunikacie prasowym John Borghetii, prezes Virgin Australia Group.

Linie Virgin Australia zostały założone w 2000 r. i są drugim pod względem udziału rynkowego przewoźnikiem w Australii. W roku rozliczeniowym od lipca 2014 r. do czerwca 2015 r. miała 93,8 mln dolarów australijskich straty i przewiozła 22,3 mln pasażerów. Udziałowcami przewoźnika są inne firmy z branży: Singapore Airlines (25,9 proc.), Etihad Airways (25,1 proc.) i Air New Zealand (25,9 proc.). Ta ostatnia z firm planuje sprzedaż akcji.

HNA Group to prywatny chiński koncern z siedzibą na wyspie Hainan. Początkiem koncernu były założone w 1993 r. linie Hainan Airlines. Jednak od tego czasu koncern znacznie się rozrósł. W segmencie lotniczym jest właścicielem ponad 10 linii lotniczych, w tym m.in. Beijing Capital Airlines, HK Express, Hong Kong Airlines i West Air. HNA Group jest też mniejszościowym udziałowcem we francuskich liniach Aigle Azur i brazylijskich Azul. Koncern ma też filar zajmujący się działalnością travel retail (HNA Tourism) oraz nieruchomościami (HNA Holdings).

W ostatnich miesiącach HNA Group przejęła dwie firmy cateringowo-handlingowe: Swissport i gategroup oraz firmę leasingującą samoloty Avolon. Koncern planuje też stać się mniejszościowym udziałowcem sprywatyzowanych linii TAP Portugal. HNA Group prowadzi też wyłączne rozmowy z Air France-KLM o kupnie 49,99 proc. akcji Servaira, firmy cateringowej należącej do francusko-holenderskiego koncernu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama