×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejny strajk planowany we Francji


Francuscy kontrolerzy ruchu lotniczego planują strajk od 3 do 6 czerwca. To oznacza duże utrudnienia dla pasażerów w okresie wzmożonego ruchu lotniczego. 
Według wstępnych zapowiedzi związku zawodowych protest ma rozpocząć się w piątek (3.06) o godz. 6:00 i potrwać do poniedziałku (6.06) godz. 6:00. Przez cały weekend ruch lotniczy do i z Francji może być poważnie ograniczony. Problemy dotkną też zapewne pasażerów podróżujących na innych trasach i przelatujących nad Francję. 

Na razie wciąż nie jest znany dokładny zakres strajku – władze Francji wciąż negocjują z kontrolerami. Nie wiadomo, na których lotniskach ruch lotniczy ucierpi szczególnie. Podczas poprzednich protestów władze Francji starały się zapewnić maksymalną obsadę na kluczowych lotniskach (przede wszystkim w Paryżu-CDG), dzięki czemu odwoływane były głównie loty krajowe i regionalne, a nie długodystansowe.

W weekendowym strajku chcą wziąć udział wszystkie związki zawodowe reprezentujące kontrolerów, co oznacza wyjątkowo dużą skalę protestu.

Kontrolerzy sprzeciwiają się zmianom we francuskim prawie pracy. Rząd w Paryżu chce uelastycznić przepisy, co doprowadzi do zwiększenia dopuszczalnej liczby godzin pracy. Przeciwko tym zmianom protestują także inne grupy zawodowe, w tym m.in. sektor energetyczny, co doprowadziło do braków paliwa na stacjach benzynowych we Francji.

Protesty odbywają się w wyjątkowo wrażliwym momencie. Ruch lotniczy do i z Francji latem jest wyjątkowo duży - jak wynika z danych Eurocontrol, w czerwcu 2015 r. codziennie odbywało się ponad 9,6 tys. operacji lotniczych (docelowych oraz tranzytowych), czyli o ponad 50 proc. więcej niż w styczniu. W miesiącach letnich francuska przestrzeń powietrzna jest najbardziej ruchliwa spośród wszystkich krajów Europy. 

Do tego 10 czerwca rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji, co dodatkowo zwiększa popyt na loty. gość_1b7d7 - Profil
gość_1b7d7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie