Kolejny strajk planowany we Francji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 maja 2016 17:08
2 komentarze

Francuscy kontrolerzy ruchu lotniczego planują strajk od 3 do 6 czerwca. To oznacza duże utrudnienia dla pasażerów w okresie wzmożonego ruchu lotniczego. 

Reklama

Według wstępnych zapowiedzi związku zawodowych protest ma rozpocząć się w piątek (3.06) o godz. 6:00 i potrwać do poniedziałku (6.06) godz. 6:00. Przez cały weekend ruch lotniczy do i z Francji może być poważnie ograniczony. Problemy dotkną też zapewne pasażerów podróżujących na innych trasach i przelatujących nad Francję.

Na razie wciąż nie jest znany dokładny zakres strajku – władze Francji wciąż negocjują z kontrolerami. Nie wiadomo, na których lotniskach ruch lotniczy ucierpi szczególnie. Podczas poprzednich protestów władze Francji starały się zapewnić maksymalną obsadę na kluczowych lotniskach (przede wszystkim w Paryżu-CDG), dzięki czemu odwoływane były głównie loty krajowe i regionalne, a nie długodystansowe.

W weekendowym strajku chcą wziąć udział wszystkie związki zawodowe reprezentujące kontrolerów, co oznacza wyjątkowo dużą skalę protestu.

Kontrolerzy sprzeciwiają się zmianom we francuskim prawie pracy. Rząd w Paryżu chce uelastycznić przepisy, co doprowadzi do zwiększenia dopuszczalnej liczby godzin pracy. Przeciwko tym zmianom protestują także inne grupy zawodowe, w tym m.in. sektor energetyczny, co doprowadziło do braków paliwa na stacjach benzynowych we Francji.

Protesty odbywają się w wyjątkowo wrażliwym momencie. Ruch lotniczy do i z Francji latem jest wyjątkowo duży - jak wynika z danych Eurocontrol, w czerwcu 2015 r. codziennie odbywało się ponad 9,6 tys. operacji lotniczych (docelowych oraz tranzytowych), czyli o ponad 50 proc. więcej niż w styczniu. W miesiącach letnich francuska przestrzeń powietrzna jest najbardziej ruchliwa spośród wszystkich krajów Europy.

Do tego 10 czerwca rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji, co dodatkowo zwiększa popyt na loty.

Ostatnie komentarze

pozpiotr 2016-06-02 09:41   
pozpiotr - Profil pozpiotr
racja kitsune, miesiąc bez strajków, miesiącem straconym ;)
kitsune 2016-06-01 02:54   
kitsune - Profil kitsune
Widać, że już zbliża się lato bo i nadchodzi tradycyjny sezon strajków we Francji.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama