Oslo-Rygge zamyka się dla ruchu komercyjnego

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
25 maja 2016 08:13
19 komentarzy
Dyrekcja lotniska Rygge w Moss, na południe od Oslo, ogłosiła we wtorek (24.05) informacje o zamknięciu lotniska dla komercyjnego ruchu cywilnego od 1 listopada b.r.
Reklama

Po tym jak w Norwegii wzrósł podatek lotniczy, Ryanair jako jedyny przewoźnik latający z Moss, ogłosił informacje o częściowym lub całkowitym skasowaniu swoich lotów. Taka decyzja irlandzkiego przewoźnika poskutkowała zamknięciem od listopada lotniska przez jego władze dla ruchu komercyjnego.


Kontrowersyjny podatek "za miejsce w samolocie" został początkowo zaproponowany przez Norweską Partie Liberalną jesienią ubiegłego roku i został niechętnie przyjęty przez konserwatywną mniejszość rządu koalicyjnego w Norwegii. Według Liberałów, podniesienie podatku ma mieć wpływ na poprawę środowiska i norweskiego klimatu poprzez ograniczenie ruchu lotniczego. Większość linii lotniczych planuje przenieść podatek na pasażerów, co będzie miał swój oddźwięk w cenach biletów. Nowy podatek będzie wynosił 88 NOK (10,60 USD).

Większość przewoźników latających do Norwegii głośno protestowała przeciwko nowemu podatkowi, jednak to tylko Ryanair zagroził skasowaniem swoich połączeń w jego bazie w Oslo-Rygge. Obecnie Ryanair oferuje także połączenia do lotniska Torp w Sandefjord, a od jakiegoś czasu negocjuje z głównym lotniskiem Oslo-Gardermoen.


Ryanair operuje z Rygge na 7 lotnisk w Polsce; do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Modlina i Wrocławia. Nie wiadomo czy lotniska stracą połączenia z tym norweskim portem, czy Ryanair przeniesie je na jedno z pobliskich lotnisk.

Lotnisko Oslo-Rygge bez Ryanaira jak samo wspomniało, nie jest się w stanie utrzymać. Czy decyzja lotniska to blef który ma być odpowiedzią na groźby Ryanaira? Tego nie wiemy, jednak może w ten sposób władzę portu chcą wymusić pozostanie irlandzkiego przewoźnika na swoim lotnisku.

Zamknięcie lotniska to także duża strata dla regionu, w którym już i tak występuje bardzo duże bezrobocie. Przy takim ruchu ze strony portu prace straciłoby od 500 do tysiąca pracowników.

Fot: Johanroed (Wikimedia Commons), Pasazer.com

Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_35c53 2016-08-15 12:58   
gość_35c53 - Profil gość_35c53
gość_5dbf4: Szkoda, że żadne lotnisko w Goteborgu nie ma dobrego połączenia kolejowego, może czas przejazdu do Oslo byłby niedługi. Ja jednak liczę, że jakiś inny przewoźnik prędzej czy później (może po paru miesiącach niedoboru oferowania) wejdzie na loty do Oslo. Tylko co? U2 nie lata do Norwegii, Norwegian ostatnimi czasy koncentruje się na bazach (OSL, LGW, MAD itd.), Smartwings skupia się na połączeniach wakacyjnych, Vueling z OSL lata tylko do swoich baz.

Zastanawiam się jeszcze, czy nasz rodzimy Enter nie zwęszy takiej okazji? Jakiś czas temu ktoś w komentarzach wspomniał o wypowiedzi przedstawiciela przewoźnika, że bez nówek z fabryki nie będą uruchamiać nowych połączeń, a to nastąpi w 2017 roku. Poza tym WRO i POZ są bazami E4 (WRO sezonowo), więc można byłoby do bazowanej maszyny przypisać czartery i kilka regularnych w tym Oslo + obrobienie nimi np. RZE/LCJ jeśli byłby wystarczający popyt. Ale to takie moje marzenia/dywagacje...

Tymczasem na święta Bożego Narodzenia W6 z TRF do WRO oferuje loty za 2K Koron (ponad 900 zł). Wiadomo, że po części jest to spowodowane faktem świąt, ale chyba zaczyna to pachnieć monopolem.
gość_5dbf4 2016-08-09 15:20   
gość_5dbf4 - Profil gość_5dbf4
Jesli dojdzie juz do zlikwidowania juz polaczen z lotniska Oslo Rygge to bardzo dobrym rozwiazaniem bedzie przeniesienie lotow na lotnisko Goteborg -Landvetter w Szwecji i utoworzenie nowych polaczen z Poznania i Wroclawia. Pozdrawiam
gość_19fed 2016-08-07 23:54   
gość_19fed - Profil gość_19fed
gość_66547: Zależy na które święta. Na te od 1 listopada raczej już nie.

Dla mnie to jest chore- po zamknięciu lotów do RYG popyt będzie dużo większy od podaży, a zapowiedzi o nowych lotach póki co zero...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama