W Katowicach otwarto nowy terminal cargo

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
25 maja 2016 08:01
16 komentarzy
W dn. 23 maja br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach uroczyście otwarto terminal Cargo. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Inwestycję w 18 miesięcy wykonała Skanska. Jej wartość to blisko 36 mln zł netto.
Reklama

Nowoczesny terminal umożliwi dalszy rozwój portu w kierunku obsługi przewozów towarowych drogą lotniczą. Obecnie Katowice Airport jest najważniejszym – po Lotnisku Chopina w Warszawie – ośrodkiem cargo lotniczego w kraju. Port pełni funkcję hubu towarowego dla południa Polski. Na lotnisku działają takie firmy kurierskie jak DHL Express, TNT, FedEx i UPS, realizując stąd regularne, codzienne rejsy z frachtem do swoich europejskich portów przeładunkowych. Ponadto, Pyrzowice są portem pierwszego wyboru w przypadku czarterów cargo.

W 2015 roku obsłużono tu 16 119 ton ładunków. Budowa nowej bazy cargo to ważny element realizacji strategii rozwoju rynku przewozów towarów drogą lotniczą – nie tylko w Pyrzowicach, ale i w całej południowej Polsce.

Wysoka przepustowość

Nowy obiekt to pierwszy budynek z projektowanego kompleksu Cargo przy MPL Katowice w Pyrzowicach. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych zagwarantuje szybką i pełną obsługę paczek - od momentu rozładunku z samolotu, poprzez transport do magazynu, gdzie dzięki nowoczesnym systemom sortującym będą one wydawane kurierom i firmom transportowym. Wszystko to przyspieszy pracę - docelowo aż kilka tysięcy paczek na godzinę - skracając czas oczekiwania na przesyłki oraz zapewniając najwyższej jakości serwis w czasie tzw. szczytów paczkowych, np. przed świętami.

Dogodna lokalizacja

Terminal powstał na ok. 11-ha działce położonej przed nową płytą postojową samolotów cargo, w południowo-wschodniej części lotniska. Lokalizacja obiektu zdecydowanie przyspieszy i ułatwi obsługę frachtowców, co jest szczególnie istotne z perspektywy firm kurierskich. Jednocześnie takie położenie terminalu gwarantuje odseparowanie ruchu drogowego, związanego z obsługą pasażerów, od tego, który dotyczy towarów.

Moduły i strefy

Obiekt ma 12 tys. m kw. powierzchni i jest trzykrotnie większy od obecnie użytkowanego terminalu towarowego.

- Biorąc pod uwagę silny rozwój Pyrzowic pod kątem obsługi cargo, w projekcie terminalu zostały zastosowane takie rozwiązania konstrukcyjne, by w przyszłości możliwa była modułowa reorganizacja obiektu, stąd aranżację hali można dostosowywać do wielkości i potrzeb firm kurierskich – informuje Jacek Kościelny, Menadżer Projektu, Skanska.

Terminal podzielony jest na dwie części: obsługującą fracht lotniczy oraz część biurową. Projektant przewidział stworzenie niezależnych stref – tak, by każdy najemca, otrzymał swoją własną, odseparowaną od innych, przestrzeń do prowadzenia działalności.

- Firmy mają swoje miejsca parkingowe, rampy rozładunkowe, bramy ze strony płyty Cargo i parkingu, serwerownie oraz własne biura i zaplecza – zaznacza Rafał Melerski, Kierownik Budowy, Skanska.

Na terenie hali pojawią się także biura Urzędu Celnego oraz Straży Granicznej.

Wyzwania

W ramach prac Skanska rozbudowała i przebudowała istniejący układ energetyczny w MPL Katowice w Pyrzowicach. Powstały 2 stacje rozdzielcze wyposażone w pełen monitoring i możliwość sterowania parametrami na odległość przez obsługę lotniska.

- Wykonany układ zapewnia także pełną redundancję energetyczną portu na wypadek awarii. Prace polegające na skomplikowanych przepięciach energetycznych prowadzone były w pełnej koordynacji ze służbami zewnętrznymi, naszymi podwykonawcami i obsługą katowickiego portu lotniczego w warunkach funkcjonującego lotniska. Prace energetyczne w swej skali i złożoności technicznej były unikalne w skali kontraktów budowlanych, a automatyka sterująca stacji wymagała - przed oddaniem do użytkowania - wielu prób, testów oraz prac programistycznych, tak by wykonany system był wolny od jakichkolwiek błędów i w pełni spełniał wymagania klienta – dodaje Kościelny.
Cargo w liczbach:
- 12 tyś m kw. - powierzchnia samego terminalu to w tym:
- 10 tyś m kw. - powierzchnia magazynowa oraz:
- 2 tyś m kw. - powierzchnia biurowa,
- 96,5 tyś. m sześciennych - kubatura.

fot. Katowice Airport (materiały prasowe przesłane do redakcji)
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
garcba 2016-08-12 22:23   
garcba - Profil garcba
W KTW po 6 miesiącach jest +8%
lysypiotr76 2016-08-12 21:08   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Bardzo ładnie rozwija się cargo na stołecznym lotnisku Chopina. Nowe połączenia i większe samoloty pozwolily na wzrosty wielkości 17 procent po siedmiu miesiacach. Nie wiem jak to wygląda w dwóch nastepnych pod wzgledem wielkości obsluzonego frachtu portach w Polsce tzn. w Katowicach i Łodzi.
lysypiotr76 2016-08-10 22:50   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Tyle już linków wkleiłem . Tyle o tej drodze naczytałem . To powoli robi się z tego ,,czeski film ''. zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama