Sok pomidorowy hitem przestworzy

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 maja 2016 19:18
14 komentarzy
Podobno sok pomidorowy cieszy się niezwykle dużą popularnością wśród pasażerów linii lotniczych. Skąd bierze się ten fenomen?
Reklama

Nie tylko sok pomidorowy, ale także inne napoje i potrawy na podstawie tego warzywa cieszą się największą popularnością na pokładzie samolotów. Na podstawie statystyk, Lufthansa oszacowała, że sok pomidorowy jest zamawiany na pokładzie tak często jak piwo, które bije rekordy popularności u niemieckiego przewoźnika.

W ankiecie przeprowadzonej przez portal lastminute.de, 27 proc. respondentów zaznaczyło, że pije sok pomidorowy na pokładzie samolotów. Z kolei 23 proc. przyznało, że pije ten napój tylko będąc na pokładzie samolotów. Z czego to wynika?


Naukowcy z Cornell University przeprowadzili badania, na podstawie których stwierdzono, że na upodobania kulinarne w powietrzu wpływa natężenie hałasu sięgające w samolotach 85 dB. Powoduje to, że zmysł smaku ulega pewnego rodzaju upośledzeniu. Głównie dotyczy do odczuwaniu słodkości oraz umami, odkrytego w 2000 r. smaku identyfikowanego z mięsem, warzywami (zwłaszcza pomidorami) oraz serem. Badania pokazały, iż słodki czy słony smak staje się trudniej odczuwalny. Rośnie natomiast wrażliwość na smak umami - tłumaczył profesor Robin Dando z Cornell University.

W efekcie sok pomidorowy w powietrzu jest błędnie definiowany przez receptory smakowe jako mniej słony i gorzki. Wielu pasażerów uważa, że staje się on dzięki temu smaczniejszy. Naukowcy postanowili tego dowieść i poczęstowali tym samym sokiem pasażerów na lądzie i tych w powietrzu. Wyniki pokazały, że napój podawany w powietrzu cieszył się wyższymi ocenami - był uważany za smaczniejszy.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c0495 2016-06-02 23:40   
gość_c0495 - Profil gość_c0495
czy na kacu, czy bez kaca, uwielbiam sok pomidorowy w samolocie.
Najczesciej pije go w LH, posolony i wsypuje saszetke grubego pieprzu.
Smak cudowny, a rzeczbsama w sobie to taki moj maly rytual, ktory po prostu nalezy do przelotu :-)
gość_b01a2 2016-06-02 20:55   
gość_b01a2 - Profil gość_b01a2
TAka prawda, ja zawsze jak latam pije sok pomidorowy, a w ciagu roku "na ziemi" w ogole
gość_5eaf2 2016-05-31 11:31   
gość_5eaf2 - Profil gość_5eaf2
Bloody Mary - cała tajemnica popularności tego soku. :-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama