Airbus wprowadza samolot korporacyjny

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
26 maja 2016 13:22
1 komentarz

Airbus wprowadza nową, korporacyjną wersję popularnego samolotu A350 XWB z aranżacją kabiny Easyfit, rozszerzając w ten sposób swoją rodzinę odrzutowców korporacyjnych o model oferujący większą przestrzeń w kabinie oraz lepszy komfort.

Reklama

Samolot o nazwie ACJ350 XWB w wersji -900 oferuje kabinę o powierzchni 270 m kw. Wariant o bardzo dalekim zasięgu może przewozić 25 pasażerów na odległość 20 000 kilometrów lub pozostawać w powietrzu przez 22 godziny, co oznacza, że jest obecnie najnowocześniejszym i oferującym największe możliwości odrzutowcem korporacyjnym.

Skrót XWB oznacza Xtra Widebody – wyjątkowo szeroki kadłub, dzięki któremu ACJ350 zapewnia wyjątkowy komfort, wyjątkowo innowacyjne technologie, wyjątkową efektywność i wyjątkową łatwość instalacji wyposażenia.

Samoloty szerokokadłubowe, takie jak ACJ350, mają powierzchnię równoważną kilku domom, więc stworzenie kabiny pasażerskiej spełniającej surowe wymogi certyfikacji bywa trudne, zwłaszcza kiedy instaluje się ją w kadłubie wykonanym z nowoczesnych materiałów, takich jak włókno węglowe.

Dlatego w węglowym kadłubie ACJ350 wstępnie zainstalowano setki punktów montażowych, które bardzo ułatwiają pracę instalatorom wyposażenia kabiny. Ponadto Airbus ściśle współpracował z kilkoma firmami specjalizującymi się w montażu wyposażenia kabiny, aby zagwarantować swoim klientom bezproblemowe wykończenie samolotów.

Dostawy modelu Airbus A350-900 dla linii lotniczych rozpoczęły się w grudniu 2014 r. Wliczając wersję A350-1000, która jest obecnie opracowywana i ma wejść do służby w 2017 r., rodzina A350 zdobyła już około 800 zamówień od ponad 40 klientów.

Podobnie jak wszystkie airbusy, ACJ350 zapewnia funkcje, które w wielu samolotach są niedostępne lub oferowane za dodatkową opłatą, takie jak usprawniona ochrona systemów sterowania elektronicznego (fly-by-wire), scentralizowany serwis, który oszczędza czas i koszty, a także szerokie zastosowanie materiałów ograniczających wagę samolotu i nakład prac konserwacyjnych.

Ponadto ACJ350 XWB standardowo oferuje nowe funkcje, takie jak pokładowy system nawigacji po porcie lotniczym (OANS), który przypomina GPS w samochodzie, oraz system zapobiegający przekroczeniu drogi startowej (ROPS), który pomaga pilotom uniknąć wyjechania poza pas, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Ponad 180 odrzutowców korporacyjnych firmy Airbus lata na każdym kontynencie, łącznie z Antarktydą, co ilustruje ich popularność i wszechstronność.

fot. Airbus

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_0a103 2016-05-26 19:32   
gość_0a103 - Profil gość_0a103
"większą przestrzeń" - większą od kogo? od Boeinga 747-8i? bo póki co B748 jest największym biz jetem w użyciu :-P
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama