Silnik CFM LEAP-1B z certyfikacją

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 maja 2016 10:07

Konsorcjum CFM International otrzymało amerykańską i europejską certyfikację dla jednostek napędowych LEAP-1B, które będą montowane w boeingach 737MAX.

Reklama

Równoczesna certyfikacja Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) otwiera drogę do rozpoczęcia dostaw samolotów boeing 737MAX do klientów zgodnie z planem w III kwartale 2017 r. LEAP-1B będzie wyłącznym modelem silnika montowanym w samolotach z tej rodziny.

Pierwszy lot boeinga 737MAX z silnikiem LEAP-1B miał miejsce 29 stycznia br. Od tego czasu do programu testowego dołączyły dwa kolejne samoloty z takim napędem, a Boeing zapowiada, że wkrótce do programu dołączy ostatni, czwarty samolot testowy.

- Do tej pory samoloty wykonały ponad 100 lotów testowych. Odbyły się m.in. testy operacji z wysoko położonych lotnisk, które zostały wykonane w La Paz w Boliwii - podkreśliło konsorcjum CFM International w komunikacie prasowym.

Testy w La Paz odbyły się na początku maja i była to pierwsza zagraniczna wizyta samolotu boeing 737MAX. Lotnisko w stolicy Boliwii jest położone na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. Według komunikatu Boeinga testy przebiegły zgodnie z planem. Takie sprawdziany są konieczne by sprawdzić, czy osiągi silnika są zgodne z oczekiwaniami w warunkach mocno rozrzedzonego powietrza.

CFM International to konsorcjum amerykańskiej firmy General Electric i francuskiej Snecmy. Do tej pory spółka produkowała silniki CFM56, stosowane m.in. w airbusach A320, boeingach 737 (Classic i NG) oraz airbusach A340.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama