AA odebrały pierwszego amerykańskiego airbusa

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 maja 2016 09:59

Linie American Airlines odebrały pierwszego w swojej flocie airbusa A321 wyprodukowanego w zakładach firmy w Mobile w stanie Alabama.  

Reklama

W ceremonii na południu Stanów Zjednoczonych uczestniczyli przedstawiciele linii lotniczych, Airbusa oraz reprezentanci liczącej ponad 350 osób załogi fabryki. AA są drugą linią po jetBlue, która odebrała samolot z zakładów w Mobile.

- American Airlines to linie, które mają największą na świecie flotę samolotów Airbusa, a także największą flotę maszyn A321. Teraz dostarczamy do tej floty wyjątkowy samolot, który został zbudowany na miejscu, w USA - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Bob Lekites, wiceprezes Airbus Americas ds. relacji z klientami.

- Dzięki temu, że Airbus montuje samoloty A321 w Ameryce, znacznie uprościł się nasz proces odbioru maszyn - dodał David Seymour, wiceprezes ds. operacyjnych American Airlines.


Airbus podjął decyzję o budowie linii montażu końcowego samolotów wąskokadłubowych w Mobile w Alabiamie w 2012 r. Rok później rozpoczęła się budowa wartego 600 mln dolarów zakładu. Produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2015 r. Do końca 2017 r. Airbus chce zwiększyć tempo dostaw samolotów z Mobile do czterech miesięcznie. Pod koniec 2017 r. zakład zacznie przestawiać się z montażu samolotów z rodziny A320ceo na nowsze modele z rodziny A320neo.

Airbus chwali się, że poza ponad 350 osobami zatrudnionymi bezpośrednio w zakładach, przyczynił się do stworzenia setek miejsc pracy u poddostawców i w firmach powiązanych z sektorem lotniczym w Alabamie. 87 proc. osób pracujących w zakładach firmy to osoby pochodzące z regionu Zatoki Meksykańskiej, a jedna trzecia to amerykańscy weterani.

American Airlines mają obecnie flotę 941 samolotów, w tym niemal 400 airbusów: 125 A319, 52 A320, 181 A321 i 24 szerokoadłubowych A330.

fot. Airbus
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama