W Dubaju zbudują sztuczną górę

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
20 maja 2016 08:09
3 komentarze
O Dubaju już wielokrotnie robiło się głośno na całym świecie - sztuczne wyspy, najwyższy wieżowiec na świecie, klimatyzowany piasek na plaży. Tym razem szejkowie chcą wybudować prawdziwą górę.
Reklama

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozważają usypanie sztucznej góry. Miałaby ona zmienić cyrkulację powietrza i spowodować powstawanie chmur i opadów atmosferycznych. W związku z globalnym ociepleniem problem wysokich temperatur i małej ilości deszczu staje się coraz poważniejszy dla mieszkańców tego kraju. Budowa góry w odpowiedniej lokalizacji powinna przynieść ochłodzenie klimatu - tłumaczą przedstawiciele chińskiej agencji Xinhua.

W najbliższym czasie ma zostać wybrana lokalizacja góry, jej wysokość oraz nachylenie stoków. Do opracowania inwestycji zaproszono znane instytucje takie jak University Corporation for Atmospheric Research (UCAR). Organizacja w przeszłości doprowadziła już do zmian klimatycznych takich jak zwiększenie opadów śniegu w górach Wyoming.

Plany szejków budzą podziw, ale nasuwają także wiele pytań np. o koszty inwestycji czy jej rzeczywisty efekt. Przypomnijmy, że niektóre z mocarstwowych projektów mają problemy z realizacją. Dla przykładu budowa sztucznej wyspy w kształcie palmy Jebel-Ali przeciąga się już kilka lat, zaś usypanie kolejnej - Deira - stanęło pod znakiem zapytania. Niewiadome są także losy sztucznego archipelagu nazwanego jako The Universe.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_16fea 2016-05-22 16:45   
gość_16fea - Profil gość_16fea
No fakt z ropy nie żyje . Ale od ropy się zaczęło. Bez niej Dubaj nie był by tym czym jest dzisiaj.
gość_7de09 2016-05-22 07:58   
gość_7de09 - Profil gość_7de09
Dubaj nie żyje z ropy. Trudno w to uwierzyć ale jednak. Ciekawe jest zupełnie co innego. Czy radykalizacja islamu i terroryzm nie spowodują odpływu turystów i niearabskich mieszkańców. Wtedy kryzys tego państwa stanie się faktem. Po 11 września 2001 r. też zrobiło się nieciekawie ale udało im się odbudować zaufanie.
lysypiotr76 2016-05-20 17:40   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Bogatemu wolno wszystko . Pytanie tylko co będzie jak wyschnie kurek z ropą. Bo kiedyś będzie koniec.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama