×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W Dubaju zbudują sztuczną górę


O Dubaju już wielokrotnie robiło się głośno na całym świecie - sztuczne wyspy, najwyższy wieżowiec na świecie, klimatyzowany piasek na plaży. Tym razem szejkowie chcą wybudować prawdziwą górę.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozważają usypanie sztucznej góry. Miałaby ona zmienić cyrkulację powietrza i spowodować powstawanie chmur i opadów atmosferycznych. W związku z globalnym ociepleniem problem wysokich temperatur i małej ilości deszczu staje się coraz poważniejszy dla mieszkańców tego kraju. Budowa góry w odpowiedniej lokalizacji powinna przynieść ochłodzenie klimatu - tłumaczą przedstawiciele chińskiej agencji Xinhua. 

W najbliższym czasie ma zostać wybrana lokalizacja góry, jej wysokość oraz nachylenie stoków. Do opracowania inwestycji zaproszono znane instytucje takie jak University Corporation for Atmospheric Research (UCAR). Organizacja w przeszłości doprowadziła już do zmian klimatycznych takich jak zwiększenie opadów śniegu w górach Wyoming.

Plany szejków budzą podziw, ale nasuwają także wiele pytań np. o koszty inwestycji czy jej rzeczywisty efekt. Przypomnijmy, że niektóre z mocarstwowych projektów mają problemy z realizacją. Dla przykładu budowa sztucznej wyspy w kształcie palmy Jebel-Ali przeciąga się już kilka lat, zaś usypanie kolejnej - Deira - stanęło pod znakiem zapytania. Niewiadome są także losy sztucznego archipelagu nazwanego jako The Universe. gość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie