Wrocławskie lotnisko z najlepszym w Polsce systemem lądowania ILS

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
19 maja 2016 08:23
18 komentarzy

Port Lotniczy Wrocław otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji startu i lądowania w ograniczonych warunkach widzialności. 


Reklama

To oznacza, że lotnisko posiada obecnie najlepszy w Polsce system, który pozwala na operacje lotnicze przy bardzo ograniczonej widzialności.


Certyfikat opierający się o urządzenia ILS CAT II nadany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego to ogromny sukces Portu Lotniczego Wrocław. Nowoczesny system sprawia, że samoloty mogą lądować w trudniejszych niż dotychczas warunkach atmosferycznych.

- Dzięki temu znacząco podnieśliśmy standardy nawigacyjne wrocławskiego lotniska, co jeszcze bardziej usprawni jego funkcjonowanie. Pasażerowie mogą się spodziewać jeszcze większego komfortu podróżowania – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Jesteśmy obecnie jedynym w Polsce portem, który korzysta z ILS kategorii drugiej z tak bardzo rygorystycznymi wymaganiami.

Rewolucyjna zmiana

Nowy certyfikat dla ILS CAT II we wrocławskim porcie oznacza, że samoloty będą mogły podejść i lądować przy wysokości decyzji nie niższej niż 32 m (było 65 m) oraz widzialności na drodze startowej nie mniejszej niż 300 m (było 550 m).

- Skala zmiany jest zatem ogromna – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. - Skomplikowany proces i uzyskanie certyfikacji LVTO i LVP dla ILS CAT II to strategiczny krok w rozwoju, dzięki któremu operacje lotnicze we Wrocławiu stają się jeszcze bezpieczniejsze. Na uwagę zasługuje fakt, że system, którym dysponuje aktualnie Wrocław należy do najbardziej zaawansowanym technologicznie na świecie – dodaje.

Na nową infrastrukturę nawigacyjną składa się kilka elementów. ILS (Instrument Landing System) to system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na nim. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie, a całość uzupełnia złożony system sterowania i zabezpieczenia systemów elektrycznych i elektronicznych, pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów. Jednym z kluczowych składników, który umożliwił podniesienie ILS do wyższej, II kategorii było nowoczesne i energooszczędne oświetlenie nawigacyjne.

- To między innymi światła podejścia, drogi startowej, dróg kołowania, a także system sterowania tym oświetleniem. Lotnisko zostało wyposażone w około 2 tysiące lamp typu LED. Dodatkowo jest to system niskonapięciowy, a więc również energooszczędny. Dopiero zakończenie wszystkich inwestycji otworzyło nam drogę do uzyskania certyfikatu ILS CAT II – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.


Dodatkowe połączenia

Nowy system to mniej odwołanych operacji lotniczych przy złych warunkach atmosferycznych. Oznacza to korzyść dla pasażerów ale i linii lotniczych, które rzadziej będą przekierowywały swoje rejsy na inne lotniska. Tym samym przewoźnicy chętniej wybiorą stolicę Dolnego Śląska jako bazę dla swoich samolotów.

- Zmiana oznacza, że wrocławski port wchodzi do rodziny europejskich lotnisk spełniających najwyższe standardy, a liczba przekierowań na inne lotniska spowodowanych warunkami atmosferycznymi będzie minimalna – mówi Jarosław Wróblewski. – Należy jednak pamiętać, że ILS nawet najwyższej kategorii nie jest jedynym czynnikiem decydującym o realizacji operacji lotniczych. Wyjątkowo trudne warunki pogodowe, jak też uprawnienia pilotów czy choćby decyzja kapitana, mogą decydować o konieczności wyboru innego lotniska.

Koszt inwestycji, które przeprowadził Port Lotniczy Wrocław w celu podniesienia kategorii ILS, w tym skomplikowany proces przebudowy i modernizacji pasa startowego wrocławskiego lotniska, wyniósł 50 mln zł.


System został uruchomiony w czwartek 28 kwietnia.


Zobacz, jak wyglądał nocny remont drogi startowej Portu Lotniczego Wrocław:


Foto/Wideo: Port Lotniczy Wrocław

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wroord 2016-05-23 21:23   
wroord - Profil wroord
Dobrze ze jest, a to czy inne lotnisko ma cos lepszego czy gorszego przecietnego pasazera nie interesuje.
gość_16fea 2016-05-21 23:13   
gość_16fea - Profil gość_16fea
To w końcu kto ma rację z tym ILS III w WAW ? W linku przedstawiciel lotniska mówi o kat . c ? To że LHR nie ma to nie znaczy że WAW nie może mieć . Z tego co poczytałem o tym to tak naprawdę może teoretycznie kat c istnieć ale żaden pilot i samolot nie zdecyduje lądować bo dostał by.......sraczki ha ha. A na poważnie nie każdy samolot może lądować bo nie ma zamontowanych w maszynie przyrządów które współpracowały by z lotniskowym ils .
gość_848a4 2016-05-21 09:22   
gość_848a4 - Profil gość_848a4
GDN nie będzie miał ILS III tylko ILS II. o czym ty piszesz? System ten będzie przystosowany jedynie do możliwości podniesienia go na ILS III ale to nie oznacza że takowy będzie funkcjonował w GDN.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama