5 pytań do... Józsefa Váradiego (Wizz Air)

17 maja 2016 23:53
17 komentarzy
József Váradi, prezes Wizz Aira nie wyklucza uruchomienie połączeń krajowych w Polsce. Zapowiada również, że kolejnym lotniskiem na które trafi A321 będzie Gdańsk. Nasz reporter rozmawiał z prezesem linii podczas obchodów 12. urodzin linii w Warszawie.
Reklama

Pasazer.com: Ryanair wraca na Lotnisko Chopina na razie z dwoma trasami, nieoficjalnie mówi się że mogą być kolejne. Czy i jakie kroki planuje Wizz na pojawiającą się bezpośrednią konkurencję w Warszawie?

József Váradi: Rywalizacja jest częścią naszego życia i między nami a Ryanairem występuje w wielu lotniskach i trasach – nie tylko w Warszawie. Konkurujemy nie tylko z tym przewoźnikiem, taka jest branża lotnicza. Natomiast uważam, że jest to dobre dla pasażerów, ale także dla nas, ponieważ jesteśmy bardziej produktywni w naszych działaniach.

Pasazer.com: Czy Wizz Air planuje w najbliższej przyszłości uruchomienie połączeń krajowych w Polsce?

József Váradi: Jest to dobre pytanie, ponieważ rozważamy taką możliwość, ale nie jesteśmy jeszcze na to gotowi. Jest to plan w dłuższej perspektywie dla naszych linii.

Pasazer.com: Warszawska baza Wizz Aira wzbogaci się w tym roku o dwa A321, czy przewoźnik planuje zlokalizowanie kolejnych A321 także w innym polskich miastach? Jeśli tak to gdzie?

József Váradi: Jeżeli spojrzymy na naszą obecną flotę to mamy 64 samoloty. W tym obecnie 4 sztuki A321. Złożyliśmy potężne zamówienie na 140 sztuk A321, które zostaną dostarczone do 2024 roku, w tym 110 ulepszonych A321neo. Co za tym idzie każda nasza baza powinna dostać A321. Oczywiście w pierwszej kolejności trafią one do naszych największych baz - między innymi - w tym roku do Warszawy. Natomiast następną bazą do której trafią nasze najnowsze samoloty w Polsce, będzie Gdańsk. Stanie się to w 2017 roku.

Pasazer.com: Jakie nowe kierunki są w polu zainteresowania Wizz Aira na kolejne miesiące i lata?

József Váradi: Uruchomiliśmy ostatnio sporo połączeń takich jak Dubaj, Porto czy Wyspy Kanaryjskie, chociaż oczywiście cały czas patrzymy na potrzeby naszych pasażerów. Tylko w tamtym roku uruchomiliśmy 90 nowych połączeń w naszej siatce. Ale oczywiście cały czas szukamy nowych kierunków i tras na których moglibyśmy latać.

Pasazer.com: Wizz Air krytykowany jest za mało przyjazną politykę bagażu podręcznego. Czy wzorem swojego konkurenta planowane są zmiany w bardziej elastycznym podejściu do bagażu wnoszonego na pokład? Czy jest szansa na powrót darmowego standardowego bagażu podręcznego?

József Váradi: Warto zacząć od statystyk – w dzisiejszych czasach tylko 20% pasażerów posiada duży bagaż podręczny, 80% natomiast podróżuje z małym bagażem. Gdybyśmy powrócili do dużego bagażu podręcznego za darmo, ludzie zabieraliby więcej rzeczy, które - jak widać - nie są im potrzebne, a my musielibyśmy za to płacić, co wpłynęłoby na koszty biletów. Ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma to wpływ na wypełnienie samolotu, na koszta paliwa i inne czynniki związane z logistyką. W obecnej sytuacji pasażerowie mogą sami zdecydować i płacić tylko za to czego potrzebują. 80% pasażerom wystarcza mały bagaż podręczny. Dzięki tej polityce możemy oferować nadal tanie bilety. Zlikwidowanie opłat za duży bagaż podręczny, zmusiłoby nas do podniesienia cen biletów.

Pasazer.com: Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiał Jakub Bujnik
Foto: Pasazer.com

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
solokhumbu 2016-05-18 21:56   
solokhumbu - Profil solokhumbu
gość_00750: ładna mi chwila: 3,5 miesiąca. Dla mniej zoreintowanych: wg pierotnych założeń rozkładu zwiększona liczba lotów miała być tylko do ok. połowy września. W tej chwili ta większa liczba rejsów jest w systemie do ok. 10 stycznia. Chwilo, trwaj... :)
gość_320f1 2016-05-18 20:28   
gość_320f1 - Profil gość_320f1
Typowy przyklad obracania kota ogonem. Najpierw przewoznik wprowadza oplaty za bagaz nadany/podreczny. To zmusza pasazerow do ograniczenia ilosci bagazu. Pozniej uzywa argumentu, ze paszerowie i tak woza niewiele bagazu, po co wiec zwalniac ich z oplat. To tak, jakby podniesc cene towaru w sklepie, potem w wyniku zduszonego popytu ograniczyc ilosc dostaw, tlumaczac, ze produkt nie ma wziecia. To zwyczajne wprowadzanie ludzi w blad.
gość_00750 2016-05-18 16:08   
gość_00750 - Profil gość_00750
@lysypiotr - Pierwszy w kolejności jest GDN a pozniej KTW.
@solokhumbu - nie zapomnij, że te ZWIEKSZENIA nie sa na cały okres zimowy, tylko na chwile. :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy