×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


A4E wzywa do zniesienia podatków lotniczych


Podczas spotkania zorganizowanego w Europarlamencie przedstawiciele branży lotniczej reprezentujący stowarzyszenie Airlines for Europe (A4E) wzywali do zniesienia podatków lotniczych w Norwegii i Włoszech.A4E od swojego powstania w styczniu br. walczy z podatkami lotniczymi i ich podwyżkami. Zdaniem organizacji, takie podatki ograniczają wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, a rządy powinny się w pierwszej kolejności skupić na poprawieniu otoczenia regulacyjnego. 

- Dzięki zlikwidowaniu podatków lotniczych budżetu państw skorzystałyby w ostatecznym rozrachunku z uwagi na wyższe przychody z VAT-u i innych podatków, a także wyższą liczbę pasażerów. Teraz rządy koncentrują się na krótkoterminowych zyskach budżetowych, ignorując skutki długoterminowe - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający A4E. 

- Przed tym, jak zostałem politykiem, byłem profesorem ekonomii i wierzę, że dla linii lotniczych, tak jak dla każdej innej branży, ważne są przejrzystość i przewidywalność polityki podatkowej państw członkowskich. Apeluję, by Komisja Europejska opublikowała listę podatków lotniczych wraz z oceną ich skutków. Unia powinna być bardziej aktywna w zakresie koordynacji polityk podatkowych - dodał Ramon Tremosa i Balcells, kataloński europoseł reprezentujący frakcję liberałów. 

O podatkach lotniczych pisaliśmy w Raporcie Pasazer.com. Część krajów, które wprowadziły taką daninę, szybko z niej rezygnowały w obawie przed spadkiem ruchu lotniczego. A4E przekonuje, że na likwidacji podatku skorzystały zarówno Holandia, jak i Irlandia. Według wyliczeń PwC PKB Wielkiej Brytanii wzrosłoby o 1,7 proc., a do 2020 r. powstałoby 60 tys. nowych miejsc pracy, gdyby kraj ten zlikwidował podatek Air Passenger Duty. 

Szkocja, która zmniejszy wkrótce wysokość APD o 50 proc., traci przez niego 200 mln funtów wpływów od turystów rocznie. Według analizy lotniska w Edynburgu, tylko zmniejszenie APD może przynieść szkockiej gospodarce 1 mld funtów dodatkowych wpływów i wpłynąć na powstanie 4 tys. miejsc pracy. 

A4E krytykuje rząd Norwegi za planowane wprowadzenie od lata podatku równego 8,5 euro od każdego pasażera. Według analiz IATA, kraj ten może przez to zanotować odpływ ok. 1,2 mln pasażerów (5 proc. ruchu), a wartość sektora lotniczego zmaleje o 150 mln euro. 

- Zachęcamy europejskich ustawodawców do uczenia się na błędach. Rząd holenderski zniósł podatek po zaledwie jednym roku - powiedział Bjørn Kjos, prezes Norwegiana, linii członkowskiej A4E.

Krytyka spadła też na włoski rząd za nagłe podwyższenie podatku lotniczego o 2,5 euro. gość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie