Województwo lubuskie zyskało kolejowe połączenie do Berlina

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
25 kwietnia 2016 08:55
Od końca marca kursują bezpośrednie pociągi z Krzyża przez Gorzów Wlkp. do Berlina. Do stolicy Niemiec połączenie zyskała także Zielona Góra (od 1 kwietnia br.). Pociągi są dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Reklama

Składy kursują codziennie. W drodze do Berlina z Krzyża zatrzymują się m. in. w Nowym Drezdenku, Gorzowie Wielkopolskim i Gorzowie Wielkopolskim-Wieprzycach. Z kolei kursy z Zielonej Góry po stronie polskiej mają zaplanowane postoje na wszystkich przystankach mijanych po drodze (m. in. w Czerwińsku, Rzepinie i Słubicach). Od granicy (Frankfurt n/Odrą) - jadą bez zatrzymywania się.

W Berlinie oba składy kończą kursy na stacji Lichtenberg, gdzie wygodnie można przesiąść się do pociągów podmiejskich S-Bahn lub metra (U-Bahn).


Na obu połączeniach obowiązuje taryfa REGIO. To oznacza, że można kupić bilet do granicy w cenie krajowej i dalej - korzystając z oferty międzynarodowej. Prócz tego gorzowianie i zielonogórzanie mogą skorzystać z biletów w ramach Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Dzięki temu bilet z Gorzowa Wlkp do Berlina kosztuje 12 euro (9 euro - ulgowy), a z Zielonej Góry - 14,40 euro (10,90 - ulgowy).

Uruchomienie pociągów stało się możliwe nie tylko dzięki dofinansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, ale także międzynarodowej współpracy przewoźników. I tak na linii z Krzyża przewozy realizowane są w kooperacji z niemieckim NEB oraz DB Regio. Na trasę wyjeżdża tabor Arrivy RP. Z kolei do Zielonej Góry kursują szynobusy dzierżawione od DB Regio.

fot. (okładka): Lichen99 (źródło: Wikimedia Commons)
grafika: PKP Przewozy Regionalne
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama