Rząd chce szukać inwestora dla LOT-u w Chinach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 kwietnia 2016 19:24
35 komentarzy
Podczas rządowej wizyty w Chinach przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa będą rozmawiać o wsparciu kapitałowym dla LOT-u. Nie wiadomo, czy rozmówcami będą chińskie linie lotnicze, czy inwestorzy kapitałowi.
Reklama

Do Chin leci delegacja pod przewodnictwem Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele MSP, ale też Rafał Milczarski, prezes LOT-u. O tym, że są planowane rozmowy z inwestorami potencjalnie zainteresowanymi LOT-em, powiedział PAP-owi Mikołaj Wild, wiceminister skarbu państwa.

- Mówimy zresztą nie tylko o poszukiwaniu inwestora, lecz także o perspektywach zacieśnienia współpracy na dalekowschodnim i europejskim rynku lotniczym. Pole dla wspólnych przedsięwzięć jest znaczne, a wchodzące w grę korzyści bardzo obiecujące dla każdej ze stron - powiedział PAP Wild.

MSP podkreśla, że w grę wchodzi sprzedaż do 49 proc. akcji LOT-u. Rząd będzie domagał się zachowania marki i siedziby firmy w Warszawie, a także utrzymania Warszawy jako centralnego punktu przesiadkowego. To wyklucza przekształcenie LOT-u w linię jedynie dowożącą pasażerów do jednego z hubów. Takie warunki bardzo ograniczają jednak listę potencjalnych inwestorów, bo większość z nich chciała by zyskać pakiet większościowy akcji.


Do tego zgodnie z unijnym prawem inwestorzy spoza UE nie mogą mieć więcej niż 49 proc. akcji w europejskich liniach lotniczych. Jednak w przypadku airberlin czy Alitalii władzom spółek udało się w taki sposób skonstruować zasady zarządzania liniami, że zainteresowało to mniejszościowego udziałowca Etihad Airways.

Do tej pory wśród potencjalnych inwestorów dla LOT-u wymieniano Turkish Airlines, IAG (British Airways) i Lufthansę. Przez pewien czas pojawiały się pogłoski o zainteresowaniu ze strony Air China, ale nigdy nie zostały one potwierdzone przez żadną ze stron.

Chińskie państwowe linie, w przeciwieństwie np. do przewoźników z Bliskiego Wschodu, mimo dostępnego kapitału do tej pory nie rozwijały się na Zachodzie poprzez akwizycje.

Inną strategię ma prywatny koncern HNA Group. Spółka w 2011 r. brała udział w rozmowach na temat stworzenia razem z węgierskim rządem "nowego Malevu" - z planów tych ostatecznie nic nie wyszło. Jednak HNA Group ma udziały m.in. we francuskich liniach Aigle Azur, w brazylijskich Azul oraz w kilkunastu liniach lotniczych w Chinach. Do tego konglomerat inwestuje też w spółki usługowe - m.in. w Swissport i gategroup.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0ca08 2016-04-27 21:31   
gość_0ca08 - Profil gość_0ca08
Problem jest zupełnie innej natury: Ryanair ma zamówione i nieodebrane 235 samolotów, metodą Pi razy drzwi 47 000 siedzeń. Wizz ma 144 zamówione samoloty ~30 000 siedzeń. Plus opcje. Dla porównania cała flota LOT-u to niecałe 5 000 miejsc. Oczywiście liderzy pozbędą się części starych samolotów, część wstawią poza Polską.

Np. do Bukaresztu. TAROM miał zagranicznego managera z branży przez ostatnie 4 lata i dalej ma kłopoty. A Wizz kontynuuje ekspansję.

Np. do Berlina. Ciekawe jak długo Etihad będzie chciał/mógł pokrywać straty Air Berlin?

Np. do Rygi. Na razie Wizz ma dwa samoloty w bazie, ale gdzieś te nowe samoloty będzie musiał upchać. Air Baltic ma zagranicznego managera z branży, chwilowo małe zyski...

Dodatkowo Air Canada Rouge zacznie latać do Polski bezpośrednio, to koniec monopolu LOT-u na trasie do Toronto.

Ryan już ogłosił loty do WAW-y bezpośrednio z WRO i GDN. Czyli LOT przestanie zarabiać na trasie WRO-WAW.
lysypiotr76 2016-04-27 20:35   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Jak nie trzymać kciuki za LOT ? Tylko pozostał LOT. Jesteśmy jednym z większych państw UE i byłoby wskazane mieć narodową linię kojarzoną z krajem. Chociaż wielu przyklasnęłoby gdyby LOT zbankrutował. Ja jako warszawiak trzymam z LOT-em
lysypiotr76 2016-04-27 20:32   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
japko69 Z góry przepraszam za pisownię.Ale jak piszę z komputera w pracy i jednocześnie pracuję na trzech komputerach to tak to wychodzi . Postaram się być bardziej staranny Z góry przepraszam forumowiczów
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama