Bombardiery CSeries w Swissie od połowy lipca

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 kwietnia 2016 12:03
Szwajcarskie linie Swiss odbiorą pierwszy samolot typu bombardier CSeries CS100 w czerwcu, a z pasażerami maszyna poleci po raz pierwszy 15 lipca na trasie z Zurychu do Paryża-CDG. Od sierpnia maszyna będzie latać do Warszawy.
Reklama

Jeszcze w tym roku przewoźnik ma odebrać dziewięć maszyn tego typu - podaje portal Air Transport World w oparciu o rozmowę z prezesem Swissa.

W pierwszym rzucie poza Paryżem model CS100 zostanie wprowadzony do obsługi tras do Manchesteru, Pragi i Budapesztu. Od końca sierpnia samolot poleci także do Warszawy i Brukseli. We wrześniu linia planuje wprowadzić ten model na połączenia do Nicei, Stuttgartu, Hanoweru, Mediolanu, Florencji i Barcelony. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, wśród pierwszych kierunków CS100 nie ma Krakowa.

Od początku 2017 r. Swiss planuje także polecieć modelem CS100 do Londynu-City. Do tego czasu samolot musi zostać certyfikowany na wyjątkowo strome podejście, jakie jest w użyciu na tym śródmiejskim lotnisku.

Bombardiery CS100 zastąpią przede wszystkim samoloty Avro RJ100 (są od nich o 25 proc. tańsze w użyciu), ale także w niektórych przypadkach embraery 190 linii Helvetic (np. na trasie do Warszawy).


Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Swiss zamówił 30 samolotów tego typu, w tym co najmniej 10 większych CS300. Dostawy zaplanowano na lata 2016-2018.

Produkcja CSeries jest mocno opóźniona - samolot miał wejść do użytku już w 2013 r. Przez słabą sprzedaż i koszty produkcji Bombardier popadł w tarapaty finansowe, a projekt został uratowany przez dofinansowanie rządu regionalnego kanadyjskiej prowincji Quebec.

Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama