×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowy terminal w Monachium otwarty


W piątek (22.04) odbyła się oficjalna inauguracja nowego terminalu na lotnisku w Monachium. Terminal Satellite jest częścią terminala 2, głównym użytkownikiem będzie Lufthansa, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego we wtorek (26.04).


W trakcie inauguracji terminala grupa akrobatów powietrznych wykonała choreografię ponad 20 metrów nad ziemią, nad centralną częścią handlową nowego obiektu. Pokaz otaczający wieżę lotniskową w sercu terminala oglądało 1,9 tys. gości z Niemiec i zagranicy.

Terminal Satellite jest kontynuacją owocnej współpracy pomiędzy Munich Airport i Lufthansą. Tak jak w przypadku Terminalu 2, partnerzy podzielili się kosztami projektu i budowy obiektu w proporcjach 60:40 (większościowy udział spółki lotniskowej). Głównym projektantem i planistą inwestycji zostało monachijskie biuro architektoniczne Koch + Partner.


Dzięki Satellite nie tylko utrzymamy doskonałe standardy obsługi, ale będziemy w mogli realnie podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Dotyczy to nie tylko wygodnych poczekalni, ale również atrakcyjnej strefy handlowej z restauracjami oraz 27 stanowiskom do odprawy, gdzie w większości przypadków pasażerowie nie będą musieli korzystać z transportu autobusowego - mówi cytowany w komunikacie prasowym Michael Kerkloh, prezesa portu lotniczego w Monachium.

- Rozbudowa Terminala 2 o nowy budynek Satellite pozwoli liniom lotniczym Lufthansa Group latającym z  Monachium, oferować jeszcze lepsze usługi dla pasażerów z całego świata. Dzięki podwojonej liczbie stanowisk do wchodzenia na pokład i jego opuszczania, pięciu nowym salonikom biznesowym, ponad 4000 m kw. przestrzeni oraz najnowocześniejszym bramkom, pasażerowie będą cieszyć się jeszcze większym komfortem i wyższymi standardami jakości - dodaje Carsten Spohr, prezes zarządu Lufthansy.

W obiekcie znajduje się 27 nowych bramek, z których pasażerowie będą mogli bezpośrednio wchodzić na pokład bez korzystania z transportu autobusowego. Dzięki nowemu obiektowi satelitarnemu przepustowość Terminalu 2, z którego korzystają Lufthansa i jej partnerzy z sojuszu Star Alliance, wzrośnie z 11 do 36 mln pasażerów rocznie. Satellite zaoferuje podróżującym przyjazne otoczenie, bogatą ofertę zakupową i restauracyjną oraz niezwykle wygodne możliwości przesiadkowe w atrakcyjnej i przestronnej przestrzeni wypełnionej naturalnym światłem. Do użytku pasażerów udostępnionych zostanie także pięć nowych saloników biznesowych.


Satellite nie posiada oddzielnego wejścia - odprawa pasażerów odbywa się w Terminalu 2. Pasażerowie są poddawani kontroli paszportowej i bagażowej przed skorzystaniem z podziemnego systemu transportowego lotniska, który przewiezie ich do nowego obiektu w ciągu mniej niż minuty. W obiekcie dostępna jest bezpłatna sieć Wi-Fi oraz wejścia USB i gniazdka, w których można doładować urządzenia mobilne.

W terminalu jest piętnaście stref handlowych, siedem restauracji i kawiarni oraz trzy strefy bezcłowe na powierzchni ponad 7000 m kw. Satellite oferuje również wiele punktów usługowych odpowiadających na potrzeby współczesnych pasażerów - od cichych przestrzeni z relaksacyjnymi fotelami, przez miejsca do zabawy dla dzieci i przewijalnie w damskich i męskich toaletach, po cztery strefy wyposażone w prysznice. Wszystkie usługi są zlokalizowanie centralnie, aby zapewnić klientom szybki i wygodny dostęp. W pobliżu mieści się również pięć nowych saloników biznesowych Lufthansy , a dzięki powierzchni 4000 m kw. przestrzeń saloników w porcie została podwojona. Obiekt jest wyposażony w taras na dachu, panoramiczne okna oraz bar z widokiem na płytę lotniska.


Centralna część obiektu jest wypełniona naturalnym światłem, a umieszczone tam stoiska utworzone na wzór targowiska oddają hołd  Viktualienmarkt, słynnemu monachijskiemu targowi na otwartym powietrzu.

Zaawansowane technologicznie materiały oraz innowacyjny system ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia obniżają zużycie energii do minimum. 40 proc. redukcji emisji CO2 w porównaniu do istniejących na lotnisku budynków zostało osiągnięte częściowo dzięki specjalnie zaprojektowanym fasadom: 4,5-metrowe szerokie strefy oddzielają klimatyzowane powietrze od zewnętrznego, działając jako bufor, udostępniając jednocześnie przestrzeń na schody ruchome. Fasada została wykonana z nowego rodzaju szkła, wyposażonego w specjalną powłokę umożliwiającą wpuszczanie światła do budynku przy jednoczesnym nienagrzewaniu go.


Terminal Satellite został wybudowany w ramach zaplanowanego budżetu i harmonogramu: przygotowania na placu budowy rozpoczęły się latem 2011 r., a właściwe prace budowlane wiosną 2012 r. Kamień węgielny został wmurowany 23 kwietnia 2012 r., a uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 12 września 2013 r. Budowa została zakończona jesienią 2015 r. Potem nastąpiła faza testów, w której uczestniczyło ponad 3000 osób wcielających się w rolę pasażerów.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_1b7d7 - Profil
gość_1b7d7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie