Nowy terminal w Monachium otwarty

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 kwietnia 2016 11:18
1 komentarz
W piątek (22.04) odbyła się oficjalna inauguracja nowego terminalu na lotnisku w Monachium. Terminal Satellite jest częścią terminala 2, głównym użytkownikiem będzie Lufthansa, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego we wtorek (26.04).
Reklama

W trakcie inauguracji terminala grupa akrobatów powietrznych wykonała choreografię ponad 20 metrów nad ziemią, nad centralną częścią handlową nowego obiektu. Pokaz otaczający wieżę lotniskową w sercu terminala oglądało 1,9 tys. gości z Niemiec i zagranicy.

Terminal Satellite jest kontynuacją owocnej współpracy pomiędzy Munich Airport i Lufthansą. Tak jak w przypadku Terminalu 2, partnerzy podzielili się kosztami projektu i budowy obiektu w proporcjach 60:40 (większościowy udział spółki lotniskowej). Głównym projektantem i planistą inwestycji zostało monachijskie biuro architektoniczne Koch + Partner.


- Dzięki Satellite nie tylko utrzymamy doskonałe standardy obsługi, ale będziemy w mogli realnie podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Dotyczy to nie tylko wygodnych poczekalni, ale również atrakcyjnej strefy handlowej z restauracjami oraz 27 stanowiskom do odprawy, gdzie w większości przypadków pasażerowie nie będą musieli korzystać z transportu autobusowego - mówi cytowany w komunikacie prasowym Michael Kerkloh, prezesa portu lotniczego w Monachium.

- Rozbudowa Terminala 2 o nowy budynek Satellite pozwoli liniom lotniczym Lufthansa Group latającym z Monachium, oferować jeszcze lepsze usługi dla pasażerów z całego świata. Dzięki podwojonej liczbie stanowisk do wchodzenia na pokład i jego opuszczania, pięciu nowym salonikom biznesowym, ponad 4000 m kw. przestrzeni oraz najnowocześniejszym bramkom, pasażerowie będą cieszyć się jeszcze większym komfortem i wyższymi standardami jakości - dodaje Carsten Spohr, prezes zarządu Lufthansy.

W obiekcie znajduje się 27 nowych bramek, z których pasażerowie będą mogli bezpośrednio wchodzić na pokład bez korzystania z transportu autobusowego. Dzięki nowemu obiektowi satelitarnemu przepustowość Terminalu 2, z którego korzystają Lufthansa i jej partnerzy z sojuszu Star Alliance, wzrośnie z 11 do 36 mln pasażerów rocznie. Satellite zaoferuje podróżującym przyjazne otoczenie, bogatą ofertę zakupową i restauracyjną oraz niezwykle wygodne możliwości przesiadkowe w atrakcyjnej i przestronnej przestrzeni wypełnionej naturalnym światłem. Do użytku pasażerów udostępnionych zostanie także pięć nowych saloników biznesowych.


Satellite nie posiada oddzielnego wejścia - odprawa pasażerów odbywa się w Terminalu 2. Pasażerowie są poddawani kontroli paszportowej i bagażowej przed skorzystaniem z podziemnego systemu transportowego lotniska, który przewiezie ich do nowego obiektu w ciągu mniej niż minuty. W obiekcie dostępna jest bezpłatna sieć Wi-Fi oraz wejścia USB i gniazdka, w których można doładować urządzenia mobilne.

W terminalu jest piętnaście stref handlowych, siedem restauracji i kawiarni oraz trzy strefy bezcłowe na powierzchni ponad 7000 m kw. Satellite oferuje również wiele punktów usługowych odpowiadających na potrzeby współczesnych pasażerów - od cichych przestrzeni z relaksacyjnymi fotelami, przez miejsca do zabawy dla dzieci i przewijalnie w damskich i męskich toaletach, po cztery strefy wyposażone w prysznice. Wszystkie usługi są zlokalizowanie centralnie, aby zapewnić klientom szybki i wygodny dostęp. W pobliżu mieści się również pięć nowych saloników biznesowych Lufthansy , a dzięki powierzchni 4000 m kw. przestrzeń saloników w porcie została podwojona. Obiekt jest wyposażony w taras na dachu, panoramiczne okna oraz bar z widokiem na płytę lotniska.


Centralna część obiektu jest wypełniona naturalnym światłem, a umieszczone tam stoiska utworzone na wzór targowiska oddają hołd Viktualienmarkt, słynnemu monachijskiemu targowi na otwartym powietrzu.

Zaawansowane technologicznie materiały oraz innowacyjny system ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia obniżają zużycie energii do minimum. 40 proc. redukcji emisji CO2 w porównaniu do istniejących na lotnisku budynków zostało osiągnięte częściowo dzięki specjalnie zaprojektowanym fasadom: 4,5-metrowe szerokie strefy oddzielają klimatyzowane powietrze od zewnętrznego, działając jako bufor, udostępniając jednocześnie przestrzeń na schody ruchome. Fasada została wykonana z nowego rodzaju szkła, wyposażonego w specjalną powłokę umożliwiającą wpuszczanie światła do budynku przy jednoczesnym nienagrzewaniu go.


Terminal Satellite został wybudowany w ramach zaplanowanego budżetu i harmonogramu: przygotowania na placu budowy rozpoczęły się latem 2011 r., a właściwe prace budowlane wiosną 2012 r. Kamień węgielny został wmurowany 23 kwietnia 2012 r., a uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 12 września 2013 r. Budowa została zakończona jesienią 2015 r. Potem nastąpiła faza testów, w której uczestniczyło ponad 3000 osób wcielających się w rolę pasażerów.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_67ad4 2016-04-24 12:20   
gość_67ad4 - Profil gość_67ad4
Już się nie mogę doczekać, aby go zobaczyć
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama