×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


5 zdjęć z… Kijowa


Kijów przyciąga z wielu powodów - jest bliski Polakom kulturowo i językowo, bardzo tani i oferuje bogate życie kulturalne. Nie bez przyczyny ma opinię najbardziej "zachodniej" ze stolic krajów byłego ZSRR.Kijów przyciąga swoimi zabytkami, kusi wspaniałą kuchnią, zaskakuje wielością atrakcji. Mimo trudnych momentów w najnowszej historii naszego wschodniego sąsiada miasto tętni życiem, a jego mieszkańcy z optymizmem patrzą w przyszłość - choć w centrum nie brakuje plakatów czy żołnierzy przypominających o tym, że Ukraina broni się przed separatyzmem prorosyjskich bojówkarzy. 

O urokach Kijowa warto przekonać się osobiście, a miasto można odwiedzić o dowolnej porze roku. Dzięki większej liczbie połączeń lotniczych linii UIA z Warszawy jest to teraz łatwiejsze. 

1. Miasto cerkwi i soborów


Kijów jest miastem pełnym budowli sakralnych. Do dziś zachowało się tu kilkanaście dużych zespołów cerkiewnych i wiele mniejszych świątyń. Złośliwi twierdzą nawet, że cerkwie i sobory to jedyne prawdziwe zabytki, które można podziwiać w ukraińskiej stolicy. Ich mnogość nie może jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie w Kijowie mieszkańcy dawnej Rusi przyjęli w 988 r. chrześcijaństwo. Najsłynniejszy kijowski klasztor Ławra Peczerska pochodzi z XI w. i wraz z widocznym na zdjęciu Soborem Mądrości Bożej jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. 

2. Majdan Niezależności


To nie tylko serce współczesnego Kijowa, ale także symbol najbardziej tragicznych momentów w najnowszej historii Ukrainy. Od końca 2013 r. na placu trwały protesty społeczne skierowane przeciwko ówczesnemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, które w lutym 2014 r. przekształciły się w krwawą rewolucję. Śmierć z rąk sił rządowych poniosło wówczas 100 osób. O ich poświęceniu w obronie wolności i demokracji przypominają obsypane kwiatami portrety i fragmenty barykad pozostawione na placu. Dziś Majdan znów tętni życiem - pod "Batmanem" roi się zakochanych, a bardziej zamożni mieszkańcy Kijowa rozchodzą się stąd w kierunku luksusowych butików, których nie brakuje na przecinającej plac reprezentacyjnej alei Chreszczatyk. 

3. Najlepsza kawa na ulicy


W Kijowie kawa smakuje najlepiej na ulicy. Sprzedawana jest bezpośrednio z charakterystycznych samochodów-kawiarni, które na stałe wtopiły się w pejzaż miasta. Podana zostanie na jeden z kilkunastu sposobów. Wystarczy podejść i wybrać, a po chwili będziemy cieszyć się kubkiem aromatycznego napoju. Wszystko bez uszczerbku dla naszego portfela, gdyż ceny zaczynają się od złotówki!

4. Spacerem wzdłuż Dniepru


Nad Dnieprem mieszkańcy ukraińskiej stolicy szukają odpoczynku od miejskiego zgiełku i gwaru. Wzdłuż rzeki ciągną się rozległe parki i tereny rekreacyjne. Można tu do woli spacerować, biegać, jeździć na rowerze, a w czasie letnich upałów znaleźć ukojenie na jednej z licznych plaż. Na lewym brzegu Dniepru rozciąga się najmłodsza część miasta, zwana Darnicą. Już z daleka wygląda inaczej: jest całkowicie płaska, brakuje jej też historycznego charakteru. Tutejsza zabudowa (głównie duże osiedla mieszkalne) i powiązanie komunikacyjne z resztą Kijowa powstały dopiero po II wojnie światowej. 

5. Kuchnia nam bliska


Kuchnia ukraińska pełna jest dań, których nazwy dobrze znamy. Ich smak, podobnie jak i receptury bywają jednak zupełnie inne. I tak na przykład prawdziwy ukraiński barszcz powinien być ugotowany z buraków, fasoli, marchewki, ziemniaków i... kiszonej kapusty. Nie wolno go zabielać - kapkę śmietany dodaje się dopiero, gdy zupa znajdzie się na talerzu lub w specjalnie wykrojonej kapuście, bo tak narodową zupę serwuje się w dobrych kijowskich restauracjach. W mieście nie brakuje miejsc ze świetną kuchnią. W wielu jest też bardzo tanio. Za smaczny obiad w słynnej Puzatej Hacie zapłacimy zaledwie kilka złotych!

Fot. Marek Stus
gość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie