Luton zyska połączenie kolejowe

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 kwietnia 2016 11:24
Do 2020 r. lotnisko Londyn-Luton ma zyskać bezpośrednie połączenie kolejowe z centrum Londynu. Dzięki dobudowie nowej linii pasażerowie nie będą już musieli dojeżdżać do stacji kolejowej autobusami.
Reklama

Port lotniczy planuje budowę systemu people-mover - zapewne będzie to niezależny od istniejących połączeń aglomeracyjnych i dalekobieżnych pociąg podmiejski przewożący pasażerów między terminalem lotniska a centrum Londynu. Nie wiadomo, czy będzie zatrzymywał się na stacjach pośrednich.

W tej chwili pasażerowie muszą pokonywać ok. 4-kilometrowy odcinek między stacją kolejową w Luton Parkway a terminalem lotniska darmowymi (wliczonymi w cenę biletu kolejowego) autobusami wahadłowymi. Z Luton pociągi kursują m.in. do stacji St. Pancras, Farringdon i Blackfriars w Londynie.


W tej chwili ok. 2 mln pasażerów rocznie (czyli jedna szósta wszystkich) dojeżdża lub wyjeżdża z lotniska w Luton pociągiem. Władze lotniska chciałyby, aby docelowo pociągi kursowały przez całą dobę, maksymalnie cztery razy w ciągu godziny.

Lotnisko prowadzi także rozmowy ze spółką Transport for London, zarządzającą komunikacją publiczną w stolicy Wielkiej Brytanii, na temat rozszerzenia strefy obowiązywania karty Oyster. Dzięki temu pasażerowie podróżujący do i z lotniska w Luton mogliby kupować bilety za pomocą tej elektronicznej portmonetki, co ułatwiłoby proces i mogłoby przynieść oszczędności wszystkim stronom.

fot. London Luton Airport
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama