Gdańsk bez ILS-u na lato

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 kwietnia 2016 17:40
12 komentarzy
Od początku kwietnia na lotnisku w Gdańsku nie działa system ILS. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła zaplanowaną wymianę urządzeń, która będzie kosztować ok. 4 mln zł.
Reklama

Zgodnie z informacją lotniczą NOTAM, system ILS nie działa w Gdańsku od 4 kwietnia br. Wymiana urządzeń potrwa do jesieni - na razie nie ma dokładnej daty ponownego uruchomienia systemu, ale powinno to nastąpić do połowy października br.

Wymiana systemu była konieczna i wynika z procedur Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Gdańskie urządzenia miały już 15 lat, a standardowo po takim czasie następuje wymiana urządzeń. PAŻP celowo przeprowadza prace w okresie wiosenno-letnim, by zminimalizować utrudnienia dla przewoźników. W tych miesiącach najrzadziej pogoda pogarsza się na tyle, by piloci musieli korzystać z systemu ILS.

- Dzięki wymianie urządzeń jesienią będzie działał system ILS kategorii drugiej z możliwością podniesienia do kategorii trzeciej [wyższa kategoria oznacza, że piloci mogą lądować przy gorzej pogodzie - red.]. Tymczasowo w Gdańsku działają inne pomoce nawigacyjne: radiolatarnia DVOR oraz system satelitarny GNSS - wyjaśnia w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy PAŻP.

Poprzedni system ILS od jesieni ubiegłego roku działał w kategorii drugiej, jednak nie było możliwości podniesienia poziomu do kategorii trzeciej.

Na dostosowanie infrastruktury do podwyższonej kategorii ILS-a lotnisko wydało 70 mln zł (kwota ta obejmuje także koszt równania drogi startowej). Poza samym system nadajników ILS, kategoria zależy m.in. od oświetlenia i oznakowania drogi startowej oraz wdrożenia odpowiednich procedur. PAŻP płaci tylko za same nadajniki, reszta kosztów leży po stronie lotniska.

- Tegoroczna wymiana urządzeń przez PAŻP nie wiąże się z żadnymi wydatkami ponoszonym przez lotnisko - podkreśla Michał Dargacz, rzecznik prasowy lotniska w Gdańsku.

Środki wydane w zeszłym roku w żaden sposób nie zostaną zmarnowane, bo poczynione przez lotnisko inwestycje będą niezbędne do utrzymania kategorii drugiej ILS-a. Gdyby port lotniczy nie zainwestował tej kwoty rok temu, zimą 2015/2016 r. ILS mógłby działać jedynie w najniższej kategorii pierwszej.

- Wykonane w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę lotniskową zrealizowaliśmy również pod kątem późniejszego podwyższenia do CAT III. Trwająca obecnie wymiana przez PAŻP anten ILS umożliwi funkcjonowanie systemu również w CAT III. W związku z powyższym możliwości podwyższenia do CAT III są jak najbardziej realne, aczkolwiek na dzień dzisiejszy jest zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych planach wprowadzenia trzeciej kategorii - dodaje Dargacz.

System ILS to radiowa pomoc nawigacyjna składająca się z dalmierza (DME - urządzenie pozwalające odczytać odległość od lotniska), anten ścieżki podejścia (GP - wyznaczniki odpowiedniego kąta podejścia do lądowania) i anten lokalizatora (LOC - wyznacznik osi pasa startowego). Odczytywane razem, sygnały te umożliwiają bezpieczne lądowanie przy widoczności (w zależności od kategorii ILS-a) od kilkunastu do kilkuset metrów.
Tagi
gdańsk ils

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-09-06 12:14   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Miało nie być ILS-u II do późnej jesieni ,ale będzie działał już wkrótce.15 września znów będzie można przyjąć samoloty przy dużo gorszej widoczności.
gość_449a4 2016-04-21 14:04   
gość_449a4 - Profil gość_449a4
NOTAM EPGD mówi, że ILS będzie od 27 kwietnia.
gość_cd9c4 2016-04-20 17:47   
gość_cd9c4 - Profil gość_cd9c4
Kto w PAŻP beknie za takie głupoty? Wyłączyć jeden, żeby czekać pół roku na kolejny...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama