HNA Group przejmuje gategroup
Chiński koncern lotniczo-handlowy HNA Group ogłosił wezwanie na akcje firmy gategroup, jednego z wiodących dostawców usług dla sektora turystycznego na świecie. Transakcja może być warta 1,4 mld franków szwajcarskich (ok. 5,5 mld zł).
Reklama
Koncern HNA Group zadeklarował, że zapłaci za każdą akcję gategroup (spółka jest notowana na giełdzie w Zurychu) 53 franki szwajcarskie. Przed wezwaniem walory spółki kosztowały niecałe 44 franki. Transakcja dojdzie do skutku, jeśli HNA Group skupi co najmniej 67 proc. akcji gategroup. Wezwanie obejmuje 100 proc. udziałów.
Propozycja otrzymała pozytywną rekomendację zarządu gategroup, ale HNA Group musi jeszcze uzyskać odpowiednie zgody regulacyjne.
HNA Group poinformowała, że o ile transakcja zostanie sfinalizowana, to zamierza wycofać gategroup z giełdy w Zurychu. Siedziba spółki pozostanie jednak w Szwajcarii, będzie ona funkcjonować jako jedna z wielu spółek w koncernie HNA Group. Chiński inwestor nie zamierza też zmieniać obowiązującej strategii gategroup do 2020 r., ale liczy, że obydwa podmioty skorzystają na wzajemnym doświadczeniu.
HNA Group to prywatny chiński koncern z siedzibą na wyspie Hainan. Początkiem koncernu były założone w 1993 r. linie Hainan Airlines. Jednak od tego czasu koncern znacznie się rozrósł. W segmencie lotniczym jest właścicielem ponad 10 linii lotniczych, w tym m.in. Beijing Capital Airlines, HK Express, Hong Kong Airlines i West Air. HNA Group jest też mniejszościowym udziałowcem we francuskich liniach Aigle Azur i brazylijskich Azul. Koncern ma też filar zajmujący się działalnością travel retail (HNA Tourism) oraz nieruchomościami (HNA Holdings).
Koncern odegrał istotną rolę w rozwoju turystyki na wyspie Hainan, która dziś jest ulubionym miejscem wypoczynku milionów Chińczyków. Sieć sklepów bezcłowych na lotnisku na Hainan, należąca do HNA Group, była wielokrotnie nagradzana w branży.
W lutym br. HNA Group sfinalizowała przejęcie spółki Swissport.
gategroup to koncern, który sam nazywa się wiodącym dostawcą usług dla segmentu turystycznego na świecie. W skład holdingu wchodzą m.in.: GateGourmet (firma zajmująca się produkcją i dostawą lotniczego cateringu), GateRetailOnboard (sprzedaż pokładowa), Performa (projektowanie i zarządzanie salonikami biznesowymi) czy eGate Solutions (oprogramowanie do zarządzania usługami dla pasażerów na każdym etapie podróży).
W 2015 r. gategroup straciła netto 63,4 mln franków (-1,8 mln po korekcie o zdarzenia jednorazowe). EBITDA grupy wyniosła 142,4 mln franków.