Linie lotnicze krytykują włoskie władze
Stowarzyszenie Airlines for Europe (A4E) protestuje przeciwko decyzji włoskich władz o zmniejszeniu liczby licencji dla agentów obsługi naziemnej w porcie lotniczym Rzym-Fiumicino. Według A4E doprowadzi to do opóźnień i gorszej jakości obsługi.
Reklama
ENAC, włoski urząd lotnictwa cywilnego, planuje zmniejszenie liczby licencji dla firm handlingowych na największym lotnisku w kraju z siedmiu do trzech. Stowarzyszenie A4E, którego członkami są Air France-KLM, easyJet, IAG, Lufthansa, Ryanair, Finnair i Norwegian, podkreśla, że to już druga niekorzystna dla nich decyzja włoskich władz w ciągu ostatnich miesięcy. Pierwszą było podwyższenie stawki podatku lotniczego z 6,50 do 9 euro od początku tego roku.
- To nie akceptowalne ograniczenie swobody świadczenia usług obsługi naziemnej na lotnisku Fiumicino. To ograniczy konkurencję, a w efekcie wpłynie na pogorszenie jakości i wzrost kosztów, a to przełoży się na negatywne skutki dla pasażerów. Nie widzimy żadnego usprawiedliwienia dla ograniczania konkurencji w taki sposób - podkreślił Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający w Airlines for Europe.
A4E zwraca uwagę, że za wszelkie wzrosty kosztów w ostateczności i tak zapłacą pasażerowie, co może przełożyć się na obniżenie popytu na loty i w efekcie zamykania tras z Rzymu-Fiumicino.
Stowarzyszenie apeluje do Komisji Europejskiej o przyspieszenie prac nad unijnym prawem regulującym minimalne standardy dostępu do usług handlingowych. Taka dyrektywa została zaproponowana już w 2011 r. w ramach tzw. pakietu lotniskowego i została przyjęta przez Parlament Europejski w 2014 r. (prace nad nią prowadził polski europoseł Artur Zasada). Jednak w marcu 2015 r., wobec braku perspektyw na przyjęcie przez państwa członkowskie, Komisja Europejska wycofała propozycję.
Na lotnisku Rzym-Fiumicino obecnie działają następujący agenci obsługi naziemnej: AdR Handling, Airconsult, ATA Italia, Aviapartner, Aviation Services, Consulta i Sky Services.