Lublin: ILS drugiej kategorii już niedługo

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
09 kwietnia 2016 10:27
45 komentarzy
Lubelskie lotnisko spełniło wszystkie wymagania techniczne systemu ILS drugiej kategorii. Teraz port czeka na dopełnienie wszystkich formalności.
Reklama

System ILS drugiej kategorii powinien zacząć działać w ciągu najbliższych kilku tygodni. Dzięki nowemu systemowi samoloty będą mogły lądować przy widzialności wzdłuż drogi startowej do 350 m. Obecnie taki system posiada Lotnisko Chopina w Warszawie, Modlin oraz Gdańsk. Niedługo do tego grona ma dołączyć także Wrocław.

Bardziej precyzyjny system nawigacyjny przyczyni się do zmniejszenia liczby przekierowań, których w 2015 r. było łącznie 12. W opinii władz lotniska ILS wyższej kategorii będzie atutem w negocjacjach z przewoźnikami.

Za system odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Lotnisko we własnym zakresie musiało przygotować dodatkowe elementy oświetlenia nawigacyjnego i przeszkolić personel. Przedstawiciele portu w ubiegłym roku poinformowali agencję o zamiarze podniesienia kategorii ILS; wtedy też złożyli wstępną deklarację w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Oficjalny wniosek został złożony na początku lutego. W najbliższym czasie ULC przeprowadzi na lotnisku audyt, po którym informacja o systemie ILS drugiej kategorii zostanie umieszczona w zbiorze informacji lotniczych (AIP), co umożliwi rozpoczęcie jego wykorzystywania przez załogi lądujących samolotów.

Pasazer.com uczestniczył w oblotach ILS-u pierwszej kategorii w Lublinie - opisywaliśmy to w reportażu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1bd73 2016-04-29 14:34   
gość_1bd73 - Profil gość_1bd73
gość_b8aac: Znowu Rzeszów zaczyna durną wojenkę LUZ-RZE. Po co ?
gość_96877 2016-04-28 09:52   
gość_96877 - Profil gość_96877
gość_b8aac: rozbudowa terminala to nie niespodzianka. Niespodzianka polega na tym, że mówi się o czymś, o czym ktoś nie wie. A o terminalu wszyscy wiedzą.
gość_b8aac 2016-04-28 08:10   
gość_b8aac - Profil gość_b8aac
We wszystkich portach lotniczych Polski ruch, nowe kierunki, nowi przewoźnicy tylko nie na Luz. A tak miało być pięknie a tu zapowiada się stagnacja a jeśli zniknie Dublin to zwijanie. Nie macie co liczyć na niespodziankę to będzie ogłoszenie rozbudowy terminala.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama