Alaska przejmuje Virgin America
Linie Alaska Airlines przejmą niskokosztowego przewoźnika Virgin America. Transakcja jest warta 4 mld dolarów (w tym 2,6 mld w gotówce) i zostanie zrealizowana, po uzyskaniu zgód regulacyjnych i akcjonariuszy, 1 stycznia 2017 r.
Reklama
Przejęcie Virgin America przez Alaska Airlines to kolejny etap konsolidacji amerykańskiego rynku przewoźników lotniczych po połączeniu United z Continental i przejęciu US Airways przez American Airlines.
Linie Alaska Airlines zapłacą za każdą akcję Virgin America 57 dolarów, co oznacza, że wartość transakcji w gotówce sięgnie 2,6 mld dolarów. Pozostałe 1,4 mld dolarów to wartość długu i umów leasingowych, które przejmie nowy właściciel.
Przed poinformowaniem o zawarciu umowy akcje Virgin America kosztowały na nowojorskiej giełdzie Nasdaq nieco ponad 38 dolarów. W ciągu trzech dni po transakcji podrożały o ponad 40 proc. i obecnie kosztują ponad 55 dolarów. To oznacza, że kapitalizacja rynkowa spółki wzrosła do ponad 2,4 mld dolarów.
Richard Branson, założyciel linii Virgin America, zarobi na transakcji ok. 550 mln dolarów. Branson we wpisie na swoim blogu wyraził smutek z powodu sprzedaży spółki, ale z uwagi na ograniczenia w amerykańskim prawie (osoby nie będące obywatelami Stanów Zjednoczonych mogą mieć maksymalnie 25 proc. akcji) nie miał mocy, by ją zablokować.
W 2015 r. linie Alaska Airlines przewiozły 31,9 mln pasażerów, a Virgin America - 7 mln. Oznacza to, że po połączeniu Alaska Airlines staną się piątym co do wielkości przewoźnikiem w Stanach Zjednoczonych i szóstym w Ameryce Północnej. Do Alaska Airlines Group należą także linie Horizon Air.
Firma Virgin Atlantic zostanie wcielona do koncernu Alaska Airlines, ale nie zapadła jeszcze decyzja o tym, czy zostanie utrzymana osobna marka czy nie. Przewoźnicy mają zacząć wykonywać loty w ramach jednego certyfikatu AOC od 2018 r.
Główna baza linii Alaska Airlines znajduje się w Seattle, a pozostałe w Anchorage na Alasce, Los Angeles i Portland. Przewoźnik obsługuje ponad 100 miast, korzystając z floty ok. 150 boeingów 737 w wariantach -400, -700, -800 i -900. W 2015 r. koncern (uwzględniając regionalną linię Horizon Air) zarobił netto 848 mln dolarów przy przychodach równych 5,6 mld dolarów.
Virgin America lata głównie z San Franciso, a w mniejszym stopniu z Los Angeles. Spółka ma flotę 60 samolotów: 50 airbusów A320 i 10 A319, obsługuje połączenia do 21 miast. W 2015 r. linia zarobiła netto 190,9 mln dolarów przy przychodach równych 391,5 mln dolarów. Tak duży zysk wynikał głównie z 173,5 mln dolarów zwrotu podatkowego, zysk operacyjny spółki wyniósł 20,3 mln dolarów.
Analitycy zgadzają się, że największą korzyścią dla linii Alaska Airlines jest wzmocnienie pozycji w Kalifornii. Wyzwaniem będzie z kolei integracja flot - Alaska Airlines korzysta z boeingów 737, a Virgin America z airbusów A320.
fot. Dominik Sipinski