Stewardesy Air France przeciw obowiązkowi noszenia chust w Teheranie

3 kwietnia 2016 22:46
6 komentarzy
Żeńskie załogi linii Air France, która 10 kwietnia b.r. wznawia loty na trasie z Paryża do Teheranu, sprzeciwiają się obowiązkowi nakrywania głowy chustą po wylądowaniu w stolicy Iranu.
Reklama
O takiej konieczności stewardesy zostały poinformowane przez swojego prawodawcę. Wynika ona z obowiązującego w Iranie prawa opartego na muzułmańskiej tradycji. Kobiety nie mogą przebywać w miejscach publicznych z odsłoniętymi włosami i są zobowiązane do noszenia hidżabu - prostokątnej chusty zakrywającej włosy i szyję (ale nie twarz). Mogą także wedle własnego wyboru wykorzystać inne rodzaje nakryć głowy, takie jak burka czy nikab. Nakaz nakrycia głowy jest stosowany również w trakcie rejsów irańskich przewoźników lotniczych i dotyczy on nie tylko żeńskiej części załóg, ale także wszystkich pasażerek przebywających na pokładzie.

Personel Air France poinstruowano poza tym o konieczności zakładania na rejsy do Teheranu skromniejszej wersji kostiumu składającej się z dłuższej marynarki i spodni. Kobiety pracujące na pokładach samolotów francuskich linii mają w normalnych okolicznościach wybór między uniformami w wersji ze spódniczką i spodniami.


Związki zawodowe skupiające załogi Air France nie chcą, aby pracownicy linii byli zmuszani do pracy na pokładach samolotów wykonujących rejsy do Iranu, jeżeli nie godzą się z zasadami obowiązującymi w tym kraju. Obligatoryjne zakrywanie głowy chustą jest uznawane przez wiele francuskich kobiet jako akt naruszający ich wolność i godność osobistą. Oburzenie wśród personelu wywołał zwłaszcza fakt, że hidżab ma stać się elementem oficjalnego uniformu linii obowiązującego stewardesy w czasie pobytu na terenie lotniska w stolicy Iranu.

W związku z tym przedstawiciele załóg domagają się od Air France, aby każda stewardesa miała zagwarantowane prawo do odmowy uczestniczenia w lotach do Teheranu bez negatywnych konsekwencji zawodowych.

Air France są jedną z wielu europejskich linii lotniczych, które powracają do Iranu. O perspektywach dynamicznego rozwoju tego rynku pisaliśmy w naszym raporcie.

Fot. D. Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Affinitor 2016-04-08 17:53   
Affinitor - Profil Affinitor
Swoja droga, ciekawe czy stewardessy z Iranu musiałyby we Francji zdejmować nakrycia głowy, zgodnie z zasadami świeckiej Republiki Francuskiej.... Ach, no tak, w tym wypadku pewnie problemu by nie było, bo wszystkie chetnie z siebie te nakrycia w Europie zdejmują... :)
Affinitor 2016-04-08 17:50   
Affinitor - Profil Affinitor
mietek: beda tylko posiłki wegańskie, wtedy pozostanie juz tylko kwestia czy komuś smakuje, czy nie. :)
mietek 2016-04-08 15:53   
mietek - Profil mietek
Niedługo nie będzie wolno podawać wieprzowiny na pokładzie aby kogoś nie urazić...kiedy ta polityczna poprawność osiągnie swoje granice?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy