×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stewardesy Air France przeciw obowiązkowi noszenia chust w Teheranie


Żeńskie załogi linii Air France, która 10 kwietnia b.r. wznawia loty na trasie z Paryża do Teheranu, sprzeciwiają się obowiązkowi nakrywania głowy chustą po wylądowaniu w stolicy Iranu.O takiej konieczności stewardesy zostały poinformowane przez swojego prawodawcę. Wynika ona z obowiązującego w Iranie prawa opartego na muzułmańskiej tradycji. Kobiety nie mogą przebywać w miejscach publicznych z odsłoniętymi włosami i są zobowiązane do noszenia hidżabu - prostokątnej chusty zakrywającej włosy i szyję (ale nie twarz). Mogą także wedle własnego wyboru wykorzystać inne rodzaje nakryć głowy, takie jak burka czy nikab. Nakaz nakrycia głowy jest stosowany również w trakcie rejsów irańskich przewoźników lotniczych i dotyczy on nie tylko żeńskiej części załóg, ale także wszystkich pasażerek przebywających na pokładzie. 

Personel Air France poinstruowano poza tym o konieczności zakładania na rejsy do Teheranu skromniejszej wersji kostiumu składającej się z dłuższej marynarki i spodni. Kobiety pracujące na pokładach samolotów francuskich linii mają w normalnych okolicznościach wybór między uniformami w wersji ze spódniczką i spodniami. 


Związki zawodowe skupiające załogi Air France nie chcą, aby pracownicy linii byli zmuszani do pracy na pokładach samolotów wykonujących rejsy do Iranu, jeżeli nie godzą się z zasadami obowiązującymi w tym kraju. Obligatoryjne zakrywanie głowy chustą jest uznawane przez wiele francuskich kobiet jako akt naruszający ich wolność i godność osobistą. Oburzenie wśród personelu wywołał zwłaszcza fakt, że hidżab ma stać się elementem oficjalnego uniformu linii obowiązującego stewardesy w czasie pobytu na terenie lotniska w stolicy Iranu. 

W związku z tym przedstawiciele załóg domagają się od Air France, aby każda stewardesa miała zagwarantowane prawo do odmowy uczestniczenia w lotach do Teheranu bez negatywnych konsekwencji zawodowych. 

Air France są jedną z wielu europejskich linii lotniczych, które powracają do Iranu. O perspektywach dynamicznego rozwoju tego rynku pisaliśmy w naszym raporcie

Fot. D. Sipiński
gość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie