70-lecie pracy stewardes w Air France

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 kwietnia 2016 08:27
Dokładnie 70 lat temu, w kwietniu 1946 r., linia Air France powitała pierwszych jedenaście stewardes na pokładzie swoich samolotów. Spośród 13,5 tys. członków personelu pokładowego linii, stewardesy stanowią obecnie ponad 8,8 tys.
Reklama

Pierwszy steward pojawił się na pokładzie samolotów Air France w 1938 r. Z czasem przy dłuższych lotach, takich jak Paryż-Nowy Jork (trwających wówczas do 23 godzin i 45 minut), linia zdecydowała się zatrudnić także stewardesy. Zadania rozdzielono w ten sposób, aby męska obsługa odpowiadała za przygotowanie posiłków i podawanie ich pasażerom, a panie zapewniały ciepłe powitanie na pokładzie samolotu i dbały o dobre samopoczucie pasażerów podczas całego rejsu.


Osoby z obsługi nie posiadały wówczas mikrofonu, jak i nie było również jakichkolwiek formalnych zapowiedzi w czasie lotu. Zmieniło się to dopiero wraz z pojawieniem się nowocześniejszych samolotów.

Mundury dla załogi Air France były i nadal są projektowane przez światowej sławy projektantów. Ich kroje zmieniały się przez lata, odzwierciedlając najważniejsze trendy w modzie oraz francuski styl i elegancję. Stroje dla Air France projektowali m.in. Dior, Carven, Louis Féraud, Ricci czy Christian Lacroix.

Na początku mundury stewardes miały bardziej wojskowy wygląd. Pierwszy uniform dla linii Air France zaprojektował Georgette Rénal w 1946 r. Składały się na niego: garnitur, letnia sukienka i płaszcz.


W latach 50. XX wieku linia wprowadziła nowy krój, zaprojektowany przez Georgette de Trèze. Prezentował on bardziej nowoczesny, kobiecy styl. Następnie na początku lat 60. linia postawia na elegancję i wyrafinowanie. Wyzwanie podjął wówczas dom mody Christiana Diora. Od 1963 r. na pokładzie samolotów Air France pasażerowie mogli podziwiać jasnoniebieskie sukienki z płaskim, szerokim paskiem.


W 1969 r. powstały z kolei dwie wersje strojów autorstwa Cristobala Balenciagi. Był to pierwszy uniform, który linia Air France wyposażyła w dodatki i akcesoria: torebkę, klasyczne granatowe obuwie i białe, bawełniane rękawiczki.


Dopiero w 1955 r. stewardesy i stewardzi zostali nazwani personelem pokładowym, a ich zawód został oficjalnie uznany. Nowe typy maszyn we flocie francuskiego przewoźnika wymusiły również zmiany w zakresie obsługi pasażerów. Praca zespołowa stała się powszechna, a każdy członek załogi miał ściśle określone zadania i został przypisany do danej części kabiny.


Ponadto standardem stały się szkolenia z procedur bezpieczeństwa. W ramach regularnych ćwiczeń przeprowadzane są m.in. szkolenia na symulatorze, symulacje ratunkowe, pierwsza pomoc i wspólne ćwiczenia z pilotami.

fot. Air France
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama