×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W Bydgoszczy będzie nowy system meteorologiczny


W bydgoskim porcie lotniczym podpisano umowę na dostawę i uruchomienie systemu osłony meteorologicznej AWOS. To kolejna inwestycja w infrastrukturę lotniska, która zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Umowa jest warta niecałe 2,5 mln zł.System AWOS (ang. Automated Weather Observing System) wraz z systemem zapasowym AWOS-R posłuży do bieżącego zbierania i przekazywania pilotom korzystających z bydgoskiego lotniska informacji na temat pogody, widzialności, czy wysokości podstawy chmur.

Zgodnie z podpisaną 30 marca umową z konsorcjum firm Qumak i Skylar, system AWOS zostanie dostarczony i uruchomiony na lotnisku w ciągu niespełna 15 tygodni. Koszt wdrożenia to 2,44 mln złotych i zostanie on pokryty ze środków własnych lotniska.

Przetarg i wybór dostawcy nowoczesnego systemu pogodowego AWOS to jeden z ostatnich elementów intensywnego programu inwestycyjnego, jaki był prowadzony w porcie lotniczym w Bydgoszczy w ostatnich 2 latach. Poza tym miała miejsce modernizacja drogi startowej i dróg kołowania, instalacja nowego systemu elektroświetlnego, rozbudowa terminala i zakup nowoczesnego sprzętu obsługi naziemnej.

Wdrażany w najbliższych tygodniach system AWOS zagwarantuje dodatkowo pełną osłonę meteorologiczną dla portu, zapewniając pilotom dostęp do bieżących i szczegółowych danych pogodowych - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes portu lotniczego w Bydgoszczy.

Montowany na lotnisku system AWOS to inteligentny system składający się z rozlokowanych wzdłuż pasa startowego czujników i aparatury pomiarowej. Na podstawie przekazywanych przez AWOS informacji można bardzo precyzyjnie określić wszystkie parametry meteorologiczne niezbędne dla bezpieczeństwa obsługiwanych na lotnisku operacji lotniczych. Wśród nich są na bieżąco aktualizowane informacje na temat warunków pogodowych, w tym m.in. temperatury, ciśnienia, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, wysokości podstawy chmur czy widzialności wzdłuż drogi startowej.

W przyszłości, po wdrożeniu systemu ATIS, zebrane dane będą przekazywane do specjalnego oprogramowania komputerowego, a stamtąd będą pobierane m.in. przez pilotów na instrumenty pokładowe samolotów.

fot. Port Lotniczy Bydgoszczgość_386a2 - Profil
gość_386a2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie