W Bydgoszczy będzie nowy system meteorologiczny

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 kwietnia 2016 07:05
1 komentarz
W bydgoskim porcie lotniczym podpisano umowę na dostawę i uruchomienie systemu osłony meteorologicznej AWOS. To kolejna inwestycja w infrastrukturę lotniska, która zwiększa bezpieczeństwo pasażerów. Umowa jest warta niecałe 2,5 mln zł.
Reklama

System AWOS (ang. Automated Weather Observing System) wraz z systemem zapasowym AWOS-R posłuży do bieżącego zbierania i przekazywania pilotom korzystających z bydgoskiego lotniska informacji na temat pogody, widzialności, czy wysokości podstawy chmur.

Zgodnie z podpisaną 30 marca umową z konsorcjum firm Qumak i Skylar, system AWOS zostanie dostarczony i uruchomiony na lotnisku w ciągu niespełna 15 tygodni. Koszt wdrożenia to 2,44 mln złotych i zostanie on pokryty ze środków własnych lotniska.

Przetarg i wybór dostawcy nowoczesnego systemu pogodowego AWOS to jeden z ostatnich elementów intensywnego programu inwestycyjnego, jaki był prowadzony w porcie lotniczym w Bydgoszczy w ostatnich 2 latach. Poza tym miała miejsce modernizacja drogi startowej i dróg kołowania, instalacja nowego systemu elektroświetlnego, rozbudowa terminala i zakup nowoczesnego sprzętu obsługi naziemnej.

- Wdrażany w najbliższych tygodniach system AWOS zagwarantuje dodatkowo pełną osłonę meteorologiczną dla portu, zapewniając pilotom dostęp do bieżących i szczegółowych danych pogodowych - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes portu lotniczego w Bydgoszczy.

Montowany na lotnisku system AWOS to inteligentny system składający się z rozlokowanych wzdłuż pasa startowego czujników i aparatury pomiarowej. Na podstawie przekazywanych przez AWOS informacji można bardzo precyzyjnie określić wszystkie parametry meteorologiczne niezbędne dla bezpieczeństwa obsługiwanych na lotnisku operacji lotniczych. Wśród nich są na bieżąco aktualizowane informacje na temat warunków pogodowych, w tym m.in. temperatury, ciśnienia, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, wysokości podstawy chmur czy widzialności wzdłuż drogi startowej.

W przyszłości, po wdrożeniu systemu ATIS, zebrane dane będą przekazywane do specjalnego oprogramowania komputerowego, a stamtąd będą pobierane m.in. przez pilotów na instrumenty pokładowe samolotów.

fot. Port Lotniczy Bydgoszcz

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2016-04-05 16:29   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Nadal nie rozumiem tego portu i tego Pana prezesa M Pasażerów jak oś mało Siatka połączeń znikoma A tu terminal rozbudowują i kilka jak ta inwestycji równolegle prowadzą Można mieć wiele i techniki na lotnisku i wyśmienity personel a linie lotnicze i tak będą omijać to lotnisko
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama