LOT z nową stroną internetową

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
01 kwietnia 2016 08:10
22 komentarzy
Od kilku dni funkcjonuje nowa strona internetowa LOT-u. Jest ona w całości utrzymana w niebieskich barwach - kolorach naszego narodowego przewoźnika. Mimo jednorodnej oprawy graficznej, nie udało się autorom wyeliminować błędów lub niespójności.
Reklama


Nowa strona startowa wydaje się być skoncentrowana na najważniejszym celu: sprzedaży i rezerwacji biletów. Te funkcjonalności wyróżnione są najbardziej. Zmieniające się oferty promocyjne z ładnymi i wyraźnymi zdjęciami polecanych kierunków przykuwają uwagę. Ciekawe propozycje eksponowane są zresztą także na dole strony.


Dopiero w drugiej kolejności dostrzegalne są inne funkcje, do których dostęp mamy z górnego panelu: odprawa, sprawdzenie rezerwacji czy zakładka "Więcej", po kliknięciu której wyświetla się nam znów możliwość rezerwacji (lotu, hotelu, samolotu), promocje i w końcu ważne informacje dotyczące przygotowania do podróży czy dane kontaktowe do przewoźnika.

W kolejnym wierszu, niemal u dołu strony, pod polecanymi ofertami cenowymi znajdziemy skróty do: Usług dodatkowych, LOT Travel, Informacji oraz Newslettera.


Po wybraniu działu "Informacje" jesteśmy przekierowywani na starą wersję strony z wiadomościami i informacjami korporacyjnymi.


Warto zwrócić uwagę na kilka nieścisłości lub drobnych usterek, których niestety nie udało się autorom strony uniknąć. Przede wszystkim otwierając zakładkę "Przed podróżą" (z górnego panelu) lub "Usługi dodatkowe" (z dołu strony) - przekierowywani jesteśmy na stronę, w której znajdziemy wyłącznie informacje dotyczące różnych elementów związanych z podróżą (np. bagażu, odprawy czy kwestii prawnych). W niektórych działach w panelu bocznym pominięto odnośniki, które pojawiają się w panelu głównym. Także ta część nowej strony jest najbardziej uboga graficznie. Trzeba jednak przyznać, że dobór czcionek, ikon i pojawiających się grafik jest spójny i przyjazny wizualnie.


Sam system rezerwacyjny został również odświeżony. Na stronie startowej ta funkcja jest też wyraźnie wyeksponowana. Po kliknięciu w okienko wyboru kierunków, wyświetla się ich cała lista. Miasta pogrupowane są krajami. Jest ich bardzo dużo, przez co spis jest dość mało czytelny.


Dobrze pomyślano wybór taryf. Przede wszystkim po wybraniu interesującej nas oferty od razu zaznaczają się na niebiesko ikonki symbolizujące wszystkie usługi wliczone w cenę biletu.Następnie (po kroku, podczas którego wprowadzamy niezbędne dane osobowe), pojawia się strona z wyszczególnieniem wszystkich usług ekstra płatnych. Można wybrać miejsce w samolocie, dokupić bagaż czy przewóz sprzętu sportowego. Niestety wadą jest to, że po wyborze któregoś z dodatków nie jest on automatycznie wliczany do ceny, którą widzimy w prawym górnym rogu. Rozliczenie pojawia się dopiero w dole strony, a cena całkowita (za bilet i dobrane usługi) podsumowana jest dopiero w kolejnym kroku ("Płatność").


Z drugiej strony warto także podkreślić, iż PLL LOT bardzo dokładnie informuje co mieści się w ramach ceny za bilet. Wystarczy tylko kliknąć w panel ceny.


W nowym systemie rezerwacyjnym poważną wadą jest to, że nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego kroku. W takiej sytuacji, kiedy chcemy skorygować zauważony błąd - cały proces trzeba zacząć od nowa.

Podsumowanie


Nowa strona LOT-u jest przyjemna w odbiorze i wydaje się spełniać swoje podstawowe funkcje. Mimo kilku błędów (oprócz wspomnianych warto wymienić także, że w procesie rezerwacji nie wyświetla się podstawa taryfowa odnosząca się do klasy podróży) i niespójności, trzeba przyznać, że jest dobrze pomyślana i skonstruowana. Zwraca uwagę spójna szata graficzna, eksponowanie najważniejszych funkcjonalności i treści.

Na koniec warto zwrócić uwagę, iż strona główna wraz z procesem rezerwacji przetłumaczone zostały na kilka języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański, chiński czy japoński. Ciekawostką jest także wersja koreańska - chociaż póki co w bardzo podstawowym i ograniczonym zakresie.

Pozostaje także czekać na odświeżoną wersję mobilną.


Grafika: strona www.lot.pl
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_255dd 2016-08-04 21:06   
gość_255dd - Profil gość_255dd
Jest sierpień, a ta strona chyba w ogóle nie jest poprawiana.
Właśnie zamawiałem 4 bilety dla 4 osób, przy czym dla 2 osób zamówiłem dodatkowy bagaż rejestrowany. Po pracochłonnym wyklikaniu wszystkich danych (strona działa dużo wolniej niż poprzednia wersja) system prawidłowo policzył kwotę za wszystko, ale w podsumowaniu pokazał, że zamówiłem bagaż dla jednej osoby.
Pomyślałem: Dziwne... kwota się zgadza, ale zamówienie już nie.
Postanowiłem sprawdzić, czy wyklikałem dobrze zamówienie i kliknąłem link do zmiany zamówienia.
To był błąd... :( Wykasowało wszystkie dane i wróciło mnie do wyszukiwania lotów (nawet nie pamiętało jaki lot znalazłem).
Musiałem więc całą ścieżkę pracowicie przeklikać jeszcze raz. Tym razem zwróciłem uwagę na to, czy zamawiam bagaże dla 2 osób. Zamówienie wyklikałem poprawnie, strona pokazywała, że zamawiam bagaże dla 2 osób. Kwota także wskazywała na takie zamówienie. Niestety, w podsumowaniu ponownie miałem bagaż dla jednej osoby i kwotę za 2 osoby...
Pomyślałem, że taki urok tej strony i zapłaciłem.
Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że owszem, system ściągnął pieniądze za bagaż dla 2 osób, ale na biletach mam informację, że bagaż rejestrowany jest dla... 0 osób.... !!!
Tu już się wkurzyłem. Zadzwoniłem na infolinię, pani powiedziała, że u nich widać, że zamówiłem bagaż dla 1 osoby...
Co za bajzel pomyślałem... ;/
Po paru minutach wyjaśnień i sprawdzeń okazało się, że rzeczywiście LOT przyjął pieniądze za bagaże dla 2 osób, ale jakoś nie zapisał tego w zamówieniu. Pani przeprosiła i wysłała mi brakujące bilety na bagaż. Wszystko zakończyło się więc ok, ale kosztowało mnie to ok. 0,5 godziny plus irytacja i nerwy...

Podsumowując:
Po co było zmieniać system na gorszy?
Co z tego, że jest ładniejszy, skoro nie spełnia swoich podstawowych funkcji: ani nie działa poprawnie ani nie jest wygodny...
gość_353f6 2016-05-21 22:36   
gość_353f6 - Profil gość_353f6
Co z tego, ze strona jest ładniejsza, skoro jest zlepkiem wielu wielu błędów funkcjonalnych. Autor artykułu łagodnie o tym pisze. Np lista miast/destynacji. A to jest przecież funkcjonalny gniot. Proszę spróbować dowolne miasto z listy, ale takie, którego nie widać na pierwszym ekranie. To jest zupełnie nieintuicyjne. Męczące. Tu nie trzeba było wynajdywać koła od nowa.
gość_46e36 2016-04-23 01:14   
gość_46e36 - Profil gość_46e36
chyba za duzo zachwytów nad tą stroną. na starej stronie można było zmieniac wystawiony bilet, na nowej pozostaje tylko call center; wystawianie faktur - niemozliwe, mozna jedynie zlozyc zamowienie na fakture ktore jest realizowane po mniej wiecej tygodniu; kompletny bezsens, niech przykladem bedzie strona internetowa PKP, gdzie bez problemu mozna od razu wydrukować fakture, zwrócic bilet, zmienic daty podróży, wrocic do historii kupowanych biletów - niedościgły wzór dla zobacz link wstyd dla LOT-u, przegrac z PKP
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama