×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Łódź chce budować kolej do lotniska


Do 2022 r. w Łodzi może zostać zbudowany kolejowy łącznik na lotnisko. To element planu, dzięki któremu miasto ma zostać wybrane gospodarzem wystawy światowej Expo 2022.Rozwój sieci kolejowej to ważny element planu samorządu wojewódzkiego. Ma on obejmować m.in. przedłużenie tunelu pod centrum miasta ze stacji Łódź Fabryczna do stacji Łódź Żabieniec i Łódź Kaliska. 

To właśnie powstanie tego tunelu jest kluczowe dla dalszych inwestycji w sieć kolejową. Władze miasta mówią, że bez niego budowa łącznicy na lotnisko nie miałaby sensu. 

Port lotniczy w Lublinku jest położony stosunkowo blisko istniejącej linii kolejowej nr 14 (Łódź-Forst). W linii prostej terminal od linii dzieli nieco ponad kilometr, do najbliższej istniejącej stacji (Łódź-Retkinia) jest ok. 1,9 km w linii prostej. Nie wiadomo, czy do lotniska byłaby zbudowana "ślepa" bocznica, czy raczej zmieniony zostałby przebieg istniejącej linii.

Obecnie spośród polskich lotnisk bezpośredni dojazd kolejowy mają: Lotnisko Chopina, Gdańsk, Kraków, Lublin (do tych lotnisk dojeżdżają pociągi aglomeracyjne) oraz Szczytno i Szczecin (pociągi regionalne). Na żadnym z polskich lotnisk nie zatrzymują się pociągi dalekobieżne, w dużej mierze wynika to z tego, że z wyjątkiem Gdańska lotniskowe stacje kolejowe są czołowe, a nie przelotowe.

Połączenie kolejowe ma też Modlin, ale stacja jest tam położona kilka kilometrów od lotniska - na ostatnim fragmencie kursuje autobus. To jednak jedyna z "okołolotniskowych" stacji, gdzie zatrzymują się pociągi dalekobieżne (relacji Warszawa-Gdańsk). Docelowo do lotniska ma zostać zbudowana bocznica.

Plany budowy linii kolejowych do lotniska są też w Katowicach i Rzeszowie, a mniej sprecyzowane - w Bydgoszczy i Wrocławiu. 

Połączenia kolejowe na polskie lotniska ocenialiśmy niedawno w Raporcie Pasazer.com.gość_386a2 - Profil
gość_386a2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie