×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Więcej kontroli na lotniskach?


Ataki terrorystyczne na samoloty cywilne są dziś bardzo utrudnione, ale zupełnie inaczej jest na lotniskach. Te muszą być mocniej chronione - przekonuje w opublikowanym stanowisku Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie".- Ochrona lotnisk jest zbyt wąsko rozumiana. Uważamy, że to musi natychmiast ulec zmianie poprzez wprowadzenie wykrywaczy bomb i broni już przy wejściu do hal odlotów - przylotów - przekonuje Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie".

Oświadczenie stowarzyszenia to reakcja na wtorkowy zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zamachowcy powiązani z Daesz (tzw. ISIS) dokonali dwóch samobójczych ataków w hali odpraw. Zginęło 13 osób, dziesiątki zostały ranne. Kilkadziesiąt minut później doszło do kolejnego samobójczego ataku w pociągu metra w Brukseli - w tym zamachu zginęło 21 osób. 

Większość lotnisk w chwili obecnej nie prowadzi kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do hali terminala. Wyjątkiem są porty lotnicze na obszarach zagrożonych regularnymi atakami - np. w Izraelu i niektórych państwach arabskich. Również w Moskwie pasażerowie są pobieżnie kontrolowani, a ich bagaż skanowany przed wejściem do terminala. 

Nie brakuje jednak przeciwnych argumentów. Naukowcy Mark G. Stewart i John Mueller w artykule opublikowanym w "Journal of Air Transport Management" zwracają uwagę, że dodatkowe kontrole i środki bezpieczeństwa powodują tworzenie kolejek, co w przypadku zamachu może znacznie zwiększyć liczbę ofiar (nie mówiąc o niższym komforcie pasażerów i większym stresie). Ich artykuł streszczaliśmy w 2014 rgość_82727 - Profil
gość_82727
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie