Więcej kontroli na lotniskach?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 marca 2016 11:58
3 komentarze
Ataki terrorystyczne na samoloty cywilne są dziś bardzo utrudnione, ale zupełnie inaczej jest na lotniskach. Te muszą być mocniej chronione - przekonuje w opublikowanym stanowisku Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie".
Reklama

- Ochrona lotnisk jest zbyt wąsko rozumiana. Uważamy, że to musi natychmiast ulec zmianie poprzez wprowadzenie wykrywaczy bomb i broni już przy wejściu do hal odlotów - przylotów - przekonuje Stowarzyszenie Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie".

Oświadczenie stowarzyszenia to reakcja na wtorkowy zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zamachowcy powiązani z Daesz (tzw. ISIS) dokonali dwóch samobójczych ataków w hali odpraw. Zginęło 13 osób, dziesiątki zostały ranne. Kilkadziesiąt minut później doszło do kolejnego samobójczego ataku w pociągu metra w Brukseli - w tym zamachu zginęło 21 osób.

Większość lotnisk w chwili obecnej nie prowadzi kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do hali terminala. Wyjątkiem są porty lotnicze na obszarach zagrożonych regularnymi atakami - np. w Izraelu i niektórych państwach arabskich. Również w Moskwie pasażerowie są pobieżnie kontrolowani, a ich bagaż skanowany przed wejściem do terminala.

Nie brakuje jednak przeciwnych argumentów. Naukowcy Mark G. Stewart i John Mueller w artykule opublikowanym w "Journal of Air Transport Management" zwracają uwagę, że dodatkowe kontrole i środki bezpieczeństwa powodują tworzenie kolejek, co w przypadku zamachu może znacznie zwiększyć liczbę ofiar (nie mówiąc o niższym komforcie pasażerów i większym stresie). Ich artykuł streszczaliśmy w 2014 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dareck 2016-03-31 16:26   
dareck - Profil dareck
"Przyjazne Latanie" - dobre sobie :) Niech sobie członkowie stowarzyszenia postoją w tłumie pasażerów koczujących przed lotniskiem, najlepiej na deszczu i mrozie, to od razu im przejdzie ochota na wymyślanie głupot...
Skoro niektóre kraje UE pozwoliły sobie na masowe sprowadzanie niedostosowanych mentalnie i kulturowo ludzi to niech teraz nieco dokładniej trzymają ich na oku, zamiast po fakcie bezczelnie stwierdzać, że "zamachowcy byli znani służbom ze swoich radykalnych przekonań". Skoro byli znani, to było trzeba ich zamknąć albo wywalić z UE bez prawa powrotu, a nie czekać na rzeź...
gość_979f0 2016-03-24 17:07   
gość_979f0 - Profil gość_979f0
Przesunięcie tłumu ludzi ze strefy check-in przed wejście do terminala nic nie da, a wręcz przeciwnie - obniży bezpieczeństwo. W tłum osób można wjechać samochodem, podstawić walizkę z bombą, można się wysadzić w autobusie/pociągu/tramwaju, który jedzie na lotnisko. Na dworcu kolejowym, autobusowym, metrze, kolejce nadziemnej, hyperloop i w każdym innym miejscu związanym z transportem pasażerskim ekstremiści mogą się wysadzić. Mogą dzięki Uberowi podżynać gardła niewiernym, którzy sami wejdą do ich pojazdów. Z terroryzmem trzeba walczyć na innym poziomie. Jeśli kontrola bezpieczeństwa ma zająć 3 godziny, a moje dane trafią na 5 lat do bazy danych to przestanę latać po prostu.
gość_ea5ca 2016-03-24 15:30   
gość_ea5ca - Profil gość_ea5ca
Brawo!!! Ktoś pomyślał wreszcie o kontroli przed wejściem do hali odlotów bo co teraz co się dzieje na lotniskach w Polsce to szopka i komedia. Pełno ochrony a gdyby był zamach to by się posrali
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama