×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wybuch na lotnisku w Brukseli


Na lotnisku Zaventem w Brukseli doszło dziś (22.3) rano do dwóch wybuchów. W zamachu zginęło 11 osób. Według nieoficjalnych informacji przed wybuchem doszło do strzelaniny. Do zamachu przyznała się organizacja Daesz, znana też jako ISIS.


ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY - 22.3, 12:40

Według informacji belgijskich mediów i agencji Reuters w  zamachu na lotnisku zginęło 11 osób, a co najmniej 81 jest ciężko rannych. Belgijski prokurator federalny potwierdził, że był to zamach samobójczy. 

Do jednego z wybuchów doszło przy stanowiskach odprawy linii American Airlines. Według nieoficjalnych informacji przed eksplozją doszło do strzelaniny, w trakcie której padały okrzyki po arabsku. Służby w trakcie przeszukania lotniska znalazły prawdopodobnie, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone, trzeci ładunek wybuchowy - według niektórych doniesień znajdował się on w strefie lotniczej, być może na pasie startowym. Całe lotnisko zostało ewakuowane. 

Ruch lotniczy w Brukseli został wstrzymany do jutra (23.3) do godziny 6:00 ranu czasu miejscowego. Nie jeżdżą także pociągi na lotnisko. Władze apelują do pasażerów, by powstrzymali się przed podróżowaniem na Zaventem samochodami. Większość samolotów do Brukseli jest przekierowana do Amsterdamu, Dusseldorfu, Liege i Ostendy, wiele połączeń zostało odwołanych.

Godzinę po wybuchu na lotnisku doszło do eksplozji w wagonie metra pomiędzy stacjami Maelbeek i Arts-Loi. W tym zamachu zginęło prawdopodobnie 15 osób, choć niektóre źródła mówią o ponad 30 ofiarach. Kursowanie metra zostało zawieszone, pasażerowie są ewakuowani z pociągów tunelami. Nie jeżdżą autobusy ani tramwaje. 

Do zamachów przyznała się organizacja terrorystyczna Daesz, zwana też ISIS. Niewykluczone, że był to odwet za aresztowanie Salaha Abdeslama, organizatora zamachów w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku. Lokalne media donoszą, że podczas przeszukania okolic lotniska w Brukseli znaleziona została torba z bronią. Władze otrzymały też zgłoszenia o bombach na ulicy Wetstraat w dzielnicy europejskiej, ale nie zostały one potwierdzone. 

W Belgii został wprowadzony najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. W mieście występują poważne problemy z łącznością komórkową z uwagi na obciążenie sieci. Granice między Belgią i Francją oraz Holandią zostały zamknięte. Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie