×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


EASA opublikowała raport nt. lotów nad konfliktami


Wydawanie ostrzeżeń przed lotami nad strefami konfliktu zbrojnego to przede wszystkim odpowiedzialność państw, w których toczy się dany konflikt. Ale potrzebne są też procedury "zewnętrzne" - wskazuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).EASA opublikowała raport z pracy zespołu powołanego po zestrzeleniu boeinga 777-200ER linii Malaysian Airlines nad wschodnią Ukrainą. Samolot wykonujący rejs MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został wtedy strącony przez prorosyjskich separatystów, zginęło 298 osób. 

Zespół powołany przez EASA potwierdził w raporcie końcowym (streszczenie jest dostępne tutaj), że to poszczególne państwa ponoszą odpowiedzialność za informowanie linii lotniczych o ewentualnym niebezpieczeństwie związanym z przelotem nad jego terytorium.

- Po zestrzeleniu MH17 należy jednak przyjąć, że czasem państwa mogą nie sprostać swoim obowiązkom. Dlatego niezbędne są alternatywne mechanizmy informowania społeczności lotniczej - czytamy w raporcie. 

EASA wydała szereg rekomendacji do różnych adresatów. 

Agencja zaleca, by państwa członkowskie EASA ustanowiły narodowe systemy reagowania na ryzyka dla lotnictwa cywilnego w strefach konfliktu. Te organizacji powinny wzajemnie wymieniać się informacjami, a także współpracować z dyrektorem generalnym ds. wewnętrznych (DG HOME) w Komisji Europejskiej. Systemy powinny być także dostępne dla linii lotniczych. 

Z kolei sama EASA powinna ustanowić procedury określające sposób publikowania tego typu informacji i rozsyłania ich do krajów członkowskich. Agencja apeluje również o bliższą współpracę agencji wywiadu poszczególnych państw członkowskich. Rekomendacje obejmują także linie lotnicze, które według EASA powinny dzielić się swoimi informacjami z innymi przewoźnikami i władzami. 

Według EASA funkcję koordynującą całego procesu powinna pełnić Komisja Europejska. 

gość_0b31a - Profil
gość_0b31a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie