Adria sprzedana. Przewoźnik ma nowe plany

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
18 marca 2016 07:27
11 komentarzy
Adria Airways została oficjalnie sprzedana niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu 4K Invest za 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł). Niemiecka firma posiada obecnie 96,06 proc. udziałów w tej linii lotniczej.
Reklama

Umowa wstępnie zakładała przyznanie udziałów w wysokości 91,58 proc. o czym pisaliśmy tutaj. Obecnie jednak niemiecki fundusz jest w posiadaniu 96,06 proc. akcji, które uzyskał dzięki dokapitalizowaniu linii w wysokości 1 mln euro (ok. 4,3 mln zł).

Transakcja została przeprowadzona wczoraj (17.03) czyli dzień po 55. rocznicy powstania linii.

Do rady nadzorczej dołączyli Markus Zöllner, Holger Kowarsch, Martin Vorderwülbecke i Steve Röperhave. Natomiast do zarządu spółki wszedł Arno Schuster, który przypuszczalnie obejmie stanowisko prezesa zarządu za Marka Anžura. Nowy członek nie ma co prawda doświadczenia w sektorze lotniczym, ale jest ekspertem ds. restrukturyzacji i zarządzania zasobami ludzkimi.

W najbliższym czasie 4K Invest prawdopodobnie złoży ofertę przejęcia pozostałych udziałów linii płacąc 1 euro za każdą akcję. Fundusz jest zarejestrowany w Luksemburgu i ma główną siedzibę w Monachium. To inwestor wyspecjalizowany w pozyskiwaniu firm przeznaczonych do restrukturyzacji. W portfolio funduszu znajduje się już ponad 200 firm z różnych branż, Adria będzie pierwszym lotniczym przedsiębiorstwem w zasobach 4K Invest.

Nowy właściciel planuje przywrócić linii rentowność w 2016 r. m.in. dzięki rozbudowie floty i siatki połączeń zwłaszcza w rejonie Estonii za pomocą spółki Nordica. Wśród planów jest zwiększenie liczby samolotów Bombardiera, głównie w celu obsłużenia kierunków oferowanych przez linię Nordica. W dalszym ciągu linia będzie się koncentrować na Bałkanach. Zwiększenie oferty będzie mogło nastąpić na Słowenii, w Albanii, Kosowie i Macedonii, dzięki czemu pasażerowie podróżujący z tych krajów zyskają dostęp do siatki sojuszu Star Alliance. Linia planuje rozwijać się na już istniejących połączeniach, poprawiać ich efektywność i możliwości transferowe.

- Mamy optymistyczne założenia na ten rok i oczekujemy dobrych wyników. Strategia Adria Airways odpowiednio pasuje do przewoźnika regionalnego - powiedział Schuster.

Przewoźnik zaznacza, że w związku z przejęciem nie planuje żadnych drastycznych zmian w siatce połączeń. Nowości będą wprowadzane ostrożnie na podstawie analiz i obserwacji rynku.

Zbyt pochopne działania doprowadziły do kłopotów finansowych w firmie, w której 2015 r. zamknięto ze stratą ok. 5 mln euro. Ostatni zysk zanotowano w 2014 r. jednak jego wielkość była bardzo niewielka. Oficjalne wyniki finansowe przewoźnika wciąż nie zostały opublikowane.

4K Invest w dalszym ciągu będzie prowadził działania restrukturyzacyjne. Inwestor zapowiada dalszą redukcję kosztów, likwidację nierentownych połączeń i ewentualne cięcia kadrowe. Zwłaszcza ostatni punkt tego planu nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez załogi słoweńskiego przewoźnika, które zapowiadają strajki. Zarząd tłumaczy, że Adria jak na niewielkiego przewoźnika musi generować niskie koszty i zatrudniać optymalną liczbę personelu.

W Polsce, Adria Airways jest obecna w Warszawie i w Łodzi. Na łódzkim lotnisku stacjonuje jeden samolot należący słoweńskiego przewoźnika. Wykonuje on loty z Łodzi do Monachium i Amsterdamu.

#KOREKTA:
Loty Adria Airways do Szyman nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez przewoźnika.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ce673 2016-03-20 10:25   
gość_ce673 - Profil gość_ce673
Z Szymanami nic nie zrobią,bo ich tam nie ma i nie będzie.
gość_6998e 2016-03-20 05:34   
gość_6998e - Profil gość_6998e
Zbyt pochopne działania doprowadziły do strat - o jaki port w Polsce im chodzi?
gość_925f1 2016-03-19 08:25   
gość_925f1 - Profil gość_925f1
@:gość_599c6. Moższ podać jakieś inne dane poza ew. wydumanym LF? ;)

Zdziwisz się :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama