×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Adria sprzedana. Przewoźnik ma nowe plany


Adria Airways została oficjalnie sprzedana niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu 4K Invest za 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł). Niemiecka firma posiada obecnie 96,06 proc. udziałów w tej linii lotniczej.Umowa wstępnie zakładała przyznanie udziałów w wysokości 91,58 proc. o czym pisaliśmy tutaj. Obecnie jednak niemiecki fundusz jest w posiadaniu 96,06 proc. akcji, które uzyskał dzięki dokapitalizowaniu linii w wysokości 1 mln euro (ok. 4,3 mln zł). 

Transakcja została przeprowadzona wczoraj (17.03) czyli dzień po 55. rocznicy powstania linii. 

Do rady nadzorczej dołączyli Markus Zöllner, Holger Kowarsch, Martin Vorderwülbecke i Steve Röperhave. Natomiast do zarządu spółki wszedł Arno Schuster, który przypuszczalnie obejmie stanowisko prezesa zarządu za Marka Anžura. Nowy członek nie ma co prawda doświadczenia w sektorze lotniczym, ale jest ekspertem ds. restrukturyzacji i zarządzania zasobami ludzkimi. 

W najbliższym czasie 4K Invest prawdopodobnie złoży ofertę przejęcia pozostałych udziałów linii płacąc 1 euro za każdą akcję. Fundusz jest zarejestrowany w Luksemburgu i ma główną siedzibę w Monachium. To inwestor wyspecjalizowany w pozyskiwaniu firm przeznaczonych do restrukturyzacji. W portfolio funduszu znajduje się już ponad 200 firm z różnych branż, Adria będzie pierwszym lotniczym przedsiębiorstwem w zasobach 4K Invest. 

Nowy właściciel planuje przywrócić linii rentowność w 2016 r. m.in. dzięki rozbudowie floty i siatki połączeń zwłaszcza w rejonie Estonii za pomocą spółki Nordica. Wśród planów jest zwiększenie liczby samolotów Bombardiera, głównie w celu obsłużenia kierunków oferowanych przez linię Nordica. W dalszym ciągu linia będzie się koncentrować na Bałkanach. Zwiększenie oferty będzie mogło nastąpić na Słowenii, w Albanii, Kosowie i Macedonii, dzięki czemu pasażerowie podróżujący z tych krajów zyskają dostęp do siatki sojuszu Star Alliance. Linia planuje rozwijać się na już istniejących połączeniach, poprawiać ich efektywność i możliwości transferowe. 

- Mamy optymistyczne założenia na ten rok i oczekujemy dobrych wyników. Strategia Adria Airways odpowiednio pasuje do przewoźnika regionalnego - powiedział Schuster. 

Przewoźnik zaznacza, że w związku z przejęciem nie planuje żadnych drastycznych zmian w siatce połączeń. Nowości będą wprowadzane ostrożnie na podstawie analiz i obserwacji rynku. 

Zbyt pochopne działania doprowadziły do kłopotów finansowych w firmie, w której 2015 r. zamknięto ze stratą ok. 5 mln euro. Ostatni zysk zanotowano w 2014 r. jednak jego wielkość była bardzo niewielka. Oficjalne wyniki finansowe przewoźnika wciąż nie zostały opublikowane. 

4K Invest w dalszym ciągu będzie prowadził działania restrukturyzacyjne. Inwestor zapowiada dalszą redukcję kosztów, likwidację nierentownych połączeń i ewentualne cięcia kadrowe. Zwłaszcza ostatni punkt tego planu nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez załogi słoweńskiego przewoźnika, które zapowiadają strajki. Zarząd tłumaczy, że Adria jak na niewielkiego przewoźnika musi generować niskie koszty i zatrudniać optymalną liczbę personelu. 

W Polsce, Adria Airways jest obecna w Warszawie i w Łodzi. Na łódzkim lotnisku stacjonuje jeden samolot należący słoweńskiego przewoźnika. Wykonuje on loty z Łodzi do Monachium i Amsterdamu. 

#KOREKTA: 
Loty Adria Airways do Szyman nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez przewoźnika. gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie