×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Amazon będzie miał własną linię cargo


Amazon podpisał umowę z firmą leasingującą samolotowe cargo Air Transport Services Group o wynajmie 20 boeingów 767F. Loty z paczkami dla giganta e-commerce będą obsługiwane przez linie ABX Air i Air Transport International.Zarówno ABX Air, jak i Air Transport International są spółkami-córkami Air Transport Services Group. Inna spółka-córka tej firmy zajmie się obsługą logistyczną przesyłek. Samoloty zostały wyleasingowane na od pięciu do siedmiu lat, natomiast umowa na obsługę operacyjną została zawarta na pięć lat. 

W ramach porozumienia ATSG wyemituje również prawa poboru do akcji, które przekaże Amazonowi. W ten sposób firma e-commerce stanie się właścicielem do 19,9 proc. akcji ATSG - za jeden udział koncern zapłaci 9,73 dolara. Transakcja będzie realizowana przez pięć lat. 

- Oferujemy największy wybór towarów na świecie, świetne ceny i bardzo szybką dostawę do rosnącej grupy klientów usługi Amazon Prime. Jesteśmy podekscytowani, że będzie mogli uzupełnić naszą istniejącą ofertę o nowego dostawcę, ATSG, który dzięki 20 samolotom cargo zapewni wystarczające możliwości przewozowe, by zagwarantować jedno- lub dwudniowe dostawy do klientów - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Dave Clark, wiceprezes Amazona ds. operacji światowych i obsługi klienta. 

ATSG posiada łącznie flotę 55 samolotów cargo: 36 boeingów 767-200F, 11 boeingów 767-300F i po cztery boeingi 757-200F i 757-200Combi. Wszystkie samoloty spółki to przerobione maszyny pasażerskie. Ich wartość rynkowa, według szacunków spółki, to 850 mln dolarów. 

Do tej pory największymi klientami ATSG były DHL i Cargojet (po 15 wyleasingowanych samolotów na koniec 2015 r.). Główną bazą operacyjną i centrum logistycznym koncernu jest lotnisko Wilmington w stanie Karolina Północna. W 2015 r. spółka zarobiła netto 39,2 mln dolarów (o 8 proc. więcej niż w 2014 r.) przy przychodach równych 619,3 mln dolarów (wzrost o 5 proc.).

Amazon do tej pory nie posiadał własnej linii cargo i korzystał z innych firm przewozowych. Wyleasingowanie samolotów przez ten koncern to kolejny krok w stronę zbudowania całego łańcucha logistycznego, a nie tylko sklepu internetowego. Amazon testuje również dostawy za pomocą dronów. 

gość_9b3c2 - Profil
gość_9b3c2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie