ITB 2016: Eurowings koncentruje się na Europie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
11 marca 2016 15:30
2 komentarze
Podczas targów ITB 2016 Eurowings poinformowało, że na razie koncentruje się na trasach krótko- i średniodystansowych. Decyzje o rozwoju siatki dalekodystansowej zostały opóźnione.
Reklama

Lufthansa, do której należy Eurowings, chce, by ta linia stała się trzecim największym europejskim przewoźnikiem niskokosztowym, za Ryanairem i easyJetem. Eurowings koncentruje się teraz głównie na lotach krótko i średniodystansowych. Plany połączeń długodystansowych będą za to rewidowane.

Z uwagi na niewielką flotę,, liczącą zaledwie dwa samoloty szerokokadłubowe, linia ma teraz problemy z realizacją zaplanowanych połączeń. Na skutek problemów technicznych jeden z lotów był opóźniony aż 60 godzin, bo linie nie miała możliwości podstawienia innego samolotu.

- Będziemy rozważać, czy flota będzie liczyć więcej niż siedem samolotów, jak tylko osiągniemy stabilność operacyjną - powiedział podczas targów ITB 2016, Karl Ulrich Garnadt, prezes Eurowings.


Garnadt zaznaczył, że nowe samoloty długodystansowe na pewno będą leasingowane. Airbusy A330 są łatwo dostępne na rynku leasingowym, w związku z tym plany linii mogą być elastyczne.

Start zapowiedzianych kierunków takich jak Miami czy Boston zostały niedawno przesunięty w czasie. W celu zminimalizowania negatywnych konsekwencji, Lufthansa sama obsługiwała niektóre loty zaplanowane pod marką Eurowings. Garnadt oznajmił także, że wprowadzenie Las Vegas do siatki połączeń nastąpi raczej w przyszłym niż tym roku.

Mimo to linia wciąż podtrzymuje zainteresowanie rozwojem siatki połączeń długodystansowych. Ostatnie dane pokazały, że loty międzykontynentalne wykonywane pod szyldem Eurowings notują dobre wyniki, m.in. ze względu na lepsze niż zakładano wypełnienie samolotów oraz niskie ceny paliwa lotniczego.

Przewoźnik zanotował mniejszą liczbę rezerwacji na początku roku, co mogło się wiązać ze spadkiem popytu na podróże m.in. po ataku w Paryżu. Obecnie poziom rezerwacji powoli powraca do normy.

W 2016 r. Eurowings planuje przewieźć ok. 20 mln pasażerów. To wciąż daleko do ponad 100 mln osób odprawianych przez Ryanaira. Niewykluczone, że linia będzie dążyć do przejmowania innych tanich linii lotniczych z regionu. Nim jednak do tego dojdzie przewoźnik musi ustabilizować swoją działalność operacyjną i precyzyjnie określić najbliższe działania.

fot. Eurowings

Relacja Pasazer.com z targów ITB 2016 powstała dzięki wsparciu Lufthansy i Sabre.

Reklama

Ostatnie komentarze

gość_dcd5c 2016-03-18 00:59   
gość_dcd5c - Profil gość_dcd5c
greg0303: Z tą flotą long-haulową chyba rzeczywiście mieli problemy, bo np. do PUJ co najmniej raz leciał B763 Condora.
greg0303 2016-03-17 16:22   
greg0303 - Profil greg0303
Rzeczywiście, rozpoczęcie lotów dalekiego zasięgu, mając tylko 2 samoloty A330 we flocie, było ryzykowne i problemy techniczne spowodowały opóźnienia i odwołania rejsów Eurowings (w styczniu tego roku 1/3 lotów przewoźnika poza Europą była opóźniona lub odwołana).

Lufthansa planuje, że wszystkie rejsy, które nie zaczynają się/kończą się we Frankfurcie lub Monachium, będą obsługiwane przez linie Eurowings, których koszty operacyjne są dużo niższe, ale wciąż wyższe niż linii easyJet czy Ryanair. Tylko około 20% personelu zostało zatrudnione na nowych warunkach, podczas gdy pozostałe 80% korzysta z przywilejów oferowanych przez Lufthansę.

Zwiększenie oferowania na rynku niemieckich zapowiedzieli easyJet, Tranaavia i Ryanair, co dodatkowo zwiększy konkurencyjność i walkę cenową.

Pasażerowie rejsu Eurowings, który wrócił z Kuby z 68-godzinnym opóźnieniem, otrzymali talony na sumę 250 Euro do wykorzystania na przyszłe loty przewoźnika. Wiele z nich nie kryło rozczarowania problemami nowej linii promowanej przez Lufthansę.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama