Radom dementuje... własne informacje

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 marca 2016 15:03
16 komentarzy
- Nie będziemy zamykać pasa startowego, remont przeprowadzimy etapami - zapowiedziała w rozmowie z lokalnymi mediami prezes lotniska w Radomiu Dorota Sidorko. Tym samym zdementowała informacje z własnej prezentacji sprzed kilku dni.
Reklama

Na początku marca napisaliśmy, że lotnisko w Radomiu zostanie w 2017 r. zamknięte na trzy do pięciu miesięcy w związku z koniecznością remontu drogi startowej.

W reakcji na nasz artykuł prezes lotniska w rozmowie z portalem CoZaDzien.pl zdementowała te informacje.

- Nie będziemy zamykać lotniska na okres przedłużenia pasa. Będziemy chcieli etapować pracę i przerwy w działaniu lotniska będą najwyżej kwestią tygodni - powiedziała w rozmowie z reporterem portalu Dorota Sidorko.

Czytelnicy na forum Pasazer.com oraz internauci na Facebooku zarzucali nam wprowadzanie w błąd, jednak nasze informacje pochodziły z publicznie dostępnej i przygotowanej przez samą spółkę lotniskową prezentacji. Władze radomskiego portu lotniczego zaledwie kilka dni temu prezentowały ją na sesji rady miasta.

W prezentacji (slajdy zamieścił na stronie internetowej portal Radom24.pl) czytamy:

- Działalność operacyjna portu będzie musiała zostać przerwana w 2017 roku, co wymuszają obowiązujące przepisy UE, mówiące szczegółowo o technicznych parametrach drogi startowej, do których Port Lotniczy "RADOM" S.A. musi się dostosować do 31 grudnia 2017 r. Szacuje się, że okres wyłączenia drogi startowej z użytku potrwa od 3 do 5 miesięcy (w zależności od przyjętej technologii remontu).

Dementi prezes Sidorko wskazuje, że w prezentacji spółki znalazły się albo błędne informacje, albo od czasu jej przygotowania lotnisko znalazło sposób na przyspieszenie prac.


Lotnisko czekają dwie inwestycje związane z drogą startową. Absolutnie niezbędną, o której mowa w prezentacji, jest remont nawierzchni i jej wyrównanie. Jeśli nie zostanie on przeprowadzony do końca 2017 r., lotnisko nie będzie mogło dalej funkcjonować, gdyż nie będzie spełniać wchodzących w życie od 2018 r. nowych, zaostrzonych norm. O zmianie wymagań technicznych dla dróg startowych pisaliśmy w Raporcie Pasazer.com.

Druga inwestycja, o której mówi prezes Sidorko, to wydłużenie drogi startowej.

Jednak zamknięcie lotniska na trzy do pięciu miesięcy w przypadku którejkolwiek z tych inwestycji faktycznie byłoby bardzo długim okresem. Wydłużenie pasa startowego w dużej mierze można prowadzić przy utrzymanym ruchu lotniczym - wiąże się to z utrudnieniami operacyjnymi, ale przy niewielkim ruchu rozkładowym w Radomiu nie powinno spowodować odwołań.

Z kolei remont nawierzchni w ubiegłym roku przeprowadziła większość polskich lotnisk. Na niektórych prace były prowadzone głównie nocami. W Gdańsku ruch został wstrzymany jedynie na jeden weekend. Najbardziej skomplikowane prace były prowadzone w Bydgoszczy i Poznaniu, ale nawet tam lotniska zostały zamknięte na dwa-trzy tygodnie.

Prawdopodobnie także w Radomiu uda się przeprowadzić równanie pasa w ciągu kilku tygodni. Co nie zmienia faktu, że na pewien czas lotnisko zostanie zamknięte. Pozostaje pytanie, dlaczego w przedstawionej na radzie miasta prezentacji znalazła się informacja o zamknięciu na trzy do pięciu miesięcy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marqoos_pl 2016-03-11 22:01   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Coś w tym Radomiu się dogadać między sobą nie mogą... Jedni nie widzą kto, dokąd i kiedy będzie latał, inni znowu kto, kiedy i na jakich zasadach ma udostępniać zdjęcia, a jeszcze inne osoby nie wiedzą, czy, kiedy i na jak długo będą zamykać lotnisko. W sumie fajny cyrk tam mają przy takim niesamowitym ruchu, hehe.
admin 2016-03-11 20:18   
admin - Profil admin
gość_6987e: Portal Pasazer.com respektuje wszelakie prawa autorskie i nigdy nie używa zdjęć niezgodnie z prawem autorskim. Powtórzę raz jeszcze, zdjęcia pani Sidorko udostępnione zostały nam przez rzecznika lotniska w Radomiu do użytku redakcyjnego. Logicznym jest, że materiały dystrybuowane przez działy prasowe udostępniane są zgodnie z obowiązującym prawem, a udostępniający ma do nich pełne prawa. Dlatego wszelakie zarzuty proszę kierować bezpośrednio do radomskiego portu.
gość_6987e 2016-03-11 17:12   
gość_6987e - Profil gość_6987e
Przepraszam, ale w którym miejscu na stronie lotniska można znaleźć zdjęcie prezes Sidorko? Ani na stronie lotniska go nie ma, ani też na profilu na fejsie, a zdjęcie pochodzi z galerii do artykułu w cozadzien.pl zobacz link i miło by było gdyby chociaż zostało podpisane skoro... no wiecie branie fotek bez zgody właściciela nazywa się chyba tak jak branie czegokolwiek bez jego zgody. Sesja została wykonana dla portalu cozadzien.pl i tygodnika 7dni przez Szymona Wykrotę tak podpowiem więc... - no ale przecież ostatnio byliście w Radomiu żeby sobie sfocić lotnisko po którym często jeździcie, ale już pewnie Pani Doroty Sidorko nie złapaliście. Zastanawiam się tylko kiedy tak rzetelny portal gdy ktoś się wkurzy będzie miał procesy za "pożyczanie" czyjejś pracy
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama