×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szwajcaria wchodzi do strefy SchengenPozostająca poza Unią Europejską Szwajcaria spełniła wszystkie warunki, by wejść do strefy Schengen. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć 12 grudnia, zaś zniesienie kontroli na lotniskach ma nastąpić 29 marca 2009 roku.

Informację taką podały we wtorek (25.11) francuskie źródła dyplomatyczne. Decyzję mają oficjalnie przyjąć ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej na posiedzeniu w Brukseli w czwartek (27.11).

- Szwajcaria spełniła wszystkie warunku, by wejść do Schengen. W konsekwencji kontrole na granicach lądowych zostaną zniesione 12 grudnia - powiedział dyplomata francuski.

Zniesienie kontroli na lotniskach ma nastąpić 29 marca 2009 r., wraz z przejściem na czas letni. Do tego czasu Szwajcaria ma przygotować lotniska na przyjmowanie samolotów i pasażerów strefy Schengen.

Od nowego sezonu letniego 2009 będziemy zatem latać do Szwajcarii z polskich terminali, które obsługują rejsy Schengen, a nie non-Schengen. W praktyce dotyczy to tylko warszawskiego Okęcia, gdyż jest to jedyne polskie lotnisko oferujące bezpośrednie połączenia ze Szwajcarią (do Bazylei, Genewy i Zurychu).

Obecnie obszar Schengen stanowią wszystkie kraje Unii Europejskiej za wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii, które odmówiły udziału w tym porozumieniu oraz Cypru, Bułgarii i Rumunii, które nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych. Do Schengen należą ponadto Norwegia i Islandia - dwa kraje, które nie wchodzą w skład Unii Europejskiej.

W kolejce do strefy wciąż czeka sąsiadujący ze Szwajcarią Liechtenstein. Oba kraje już dawno zniosły między sobą kontrole na granicy. Teraz Szwajcaria jest zobowiązana je przywrócić, dopóki to małe księstwo nie wejdzie do Schengen. Nie przyniesie to jednak konsekwencji w ruchu lotniczym, gdyż Liechtenstein nie posiada własnego lotniska.

Układ z Schengen został zawarty w 1985 r. i był modyfikowany w późniejszych latach. Schengen (od nazwy luksemburskiej miejscowości, gdzie 14 czerwca 1985 r. podpisano układ o Europie bez granic) znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument.

Marcin Jędrzejczakgość_fc249 - Profil
gość_fc249
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie